Menu Zamknij

Łazienka w domu z bali – jak chronić budynek przed wilgocią?

Nadmiar wilgoci nie jest pożądanym zjawiskiem w żadnym domu. Może on skutkować wykwitami na ścianach – które są nie tylko niezbyt ładne pod względem dekoracyjnym, ale również naprawdę niekorzystne dla zdrowia. Co można zrobić, by dobrze ochronić budynek przed wilgocią? Omawiamy w artykule!

Co robić, by w domu z bali nie pojawiła się wilgoć?

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu murowanym, z bali drewnianych czy w jakimkolwiek innym – może nas spotkać ta wątpliwa przyjemność. Najbardziej narażone na zmaganie się z nieprzyjemnymi efektami zawilgocenia – powstawaniem pleśni oraz grzybów na ścianach – są pomieszczenia takie jak kuchnia oraz łazienka.

W domach z bali obawy może budzić skuteczność zabezpieczenia łazienki przez wilgocią (wielu inwestorów już na etapie wyboru ma te wątpliwości). Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że bezpieczniejsze pod tym względem są drewniane domy szkieletowe… rzeczywistość jest jednak inna.

Drewniane bale pochłaniają nadmiar wilgoci i następnie oddają ją na zewnątrz. Konstrukcja domów z bali pozwala na dobre wykorzystanie tej właściwości drewna. W pomieszczeniach narażonych na zwiększony poziom wilgoci to jednak nie wystarczy. Ważne jest, by zapewnić odpowiednią wentylację, a w łazienkach w domach z bali – niezbędną instalację wentylacyjną warto uzupełnić o okno.

Drewno należy zaimpregnować – wilgoć w domach z bali

W każdym pomieszczeniu, a szczególnie w łazience, drewno należy odpowiednio zaimpregnować. Przed wilgocią dobrze zabezpieczy je warstwa specjalnego oleju. W miejscach najbardziej zawilgoconych, przy prysznicu czy umywalce, do bali mocuje się materiały odporne na wilgoć. Większe panele można zamontować na ruszcie, odsuniętym od ściany na odległość, która umożliwia swobodną cyrkulację powietrza.

Łazienkę w domu z bali można wykończyć podobnie jak w domu szkieletowym. W tym celu na ścianach z bali montuje się konstrukcje szkieletowe z płyt g-k. Do hydroizolacji łazienki zazwyczaj używa się wówczas wodoszczelnej zaprawy cementowej lub płynnej folii elastycznej, pierścieni uszczelniających oraz taśm.

Do wykonania podłogi zaleca się płyty gipsowo-włóknowe, a nie płyty g-k, które są mniej odporne na wilgoć. Płyty należy zagruntować oraz zabezpieczyć płynną folią. Zamiast płyt gipsowo-włóknowych można też zastosować płyty cementowe lub gotowe podkłady pod kabiny prysznicowe. Zabudowa powinna następnie zostać uszczelniana preparatem hydroizolacyjnym.

Dom z bali to wyjątkowa inwestycja, która od wielu lat sprawia, że inwestorzy chętnie decydują się na budowę domu. Odpowiedni projekt potrafi poruszyć i sprawić, że cała rodzina może bezpiecznie i komfortowo przeżywać każdy dzień. Przy odpowiedniej pielęgnacji oraz podejściu – będzie on nam służył przez wiele, wiele lat.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *