Menu Zamknij

Jaki powinien być dom w stylu skandynawskim?

Dom w stylu skandynawskim to marzenie niejednej osoby. Budowa w tym stylu to nie lada wyzwanie, które ostatecznie może doprowadzić do stworzenia wymarzonej przestrzeni. Jak zbudować dom, by poczuć się niczym na skandynawskiej ulicy?

Po pierwsze: Skandynawowie lubią drewno

Drewniane konstrukcje popularne są na całym świecie, choć nie wszyscy decydują się na nie podczas budowy domu mieszkalnego. W naszym otoczeniu drewno raczej sprawdza się wśród fanów domków rekreacyjnych czy działek.

Skandynawia to świat minimalizmu i zgodność z naturą, a takie połączenie zapewnia drewno, będące jej nieodłączną częścią. Podczas budowy domu w tym stylu warto schować na bok wszystkie uprzedzenia, by bez przeszkód móc cieszyć się zapachem drewna i jego naturalnym pięknem!

Dla sceptyków: domy drewniane buduje się szybciej. Nie trzeba wykonywać tzw. prac mokrych. Dodatkowo żadna pora roku nie jest straszna budowaniu z tego materiału! Tego typu konstrukcje szybciej się ocieplają, ale i ochładzają – na szczęście istnieją na to skuteczne, energooszczędne sposoby zarządzania energią.

Po drugie: okna na świat

Okna to podstawa w skandynawskim domu. Przede wszystkim mają zapewnić stały dostęp do naturalnego światła. Dzięki temu w mieszkaniach jest jaśniej, a przestrzenie są stale oświetlone. Skandynawowie lubią też lampy, lampki i inne formy oświetlenia – prędzej czy później słońce i tak zajdzie, dlatego warto zadbać o odpowiednie warunki również wieczorami czy nocą. Jakie powinno być światło? Na pewno nie zbyt intensywne, jaskrawe i nie męczące oczu. Jeżeli jesteś nocnym markiem, skandynawski dom to wciąż opcja dla Ciebie!

Okna pełnią też funkcje ozdobną. To właśnie one nadają konstrukcji blasku. Na etapie projektu, często wyróżnia się je innymi kolorami niż reszta budynku, nadając im dodatkowej wartości, uroku, ale i charakteru.

Poza tym Skandynawia uwielbia szklane zastosowania! Przeszklenia to fantastyczny pomysł na wpuszczenie do domu trochę więcej światła, a do tego odpowiedni design dodaje budynkowi szyku i stylu.

Po trzecie: łączenie technologii i szczelnej konstrukcji

Do najpopularniejszych należy łączenie murowanych fundamentów z drewnianym szkieletem modułowym.  Ma to bezpośredni związek z podłożem terenów skandynawskich, gdzie płyta fundamentowa nie jest wystarczająca na bazę domu. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że domy skandynawskie łączą w sobie technologie murowaną i drewnianą.

Domy skandynawskie to zazwyczaj szczelna, solidna konstrukcja. Tak jak Skandynawowie uwielbiają trwałe przedmioty, które mogą przysłużyć się kilku pokoleniom, równie zależy im na jakości materiałów z których zbudowany jest dom. Energooszczędność i dźwiękoszczelność to ważna część podczas wyboru projektu i wszelkich domowych udogodnień, które mają pomóc zwiększyć funkcjonalność domu.

Trzeba pamiętać również o tym, że taki dom to inwestycja na długie lata. Kierowanie się zasadą: mniej, ale konkretniej, jest egzekwowane również, a może i przede wszystkim podczas budowy. Meble w domach skandynawskich są drogie, ale jest ich niewiele, ponieważ ich funkcje zaspokajają domowników na długie lata. Tą samą zasadą warto kierować się podczas budowy.

Po czwarte: roślinność i natura

Skandynawski dom to często obecność ogródka, a jeżeli nie ma na to miejsca lub właściciel nie chce się na niego zdecydować, zawsze może uzupełnić swoją minimalistyczną przestrzeń roślinami wewnątrz domu. Obecność kwiatów nigdy nie szkodzi, więc poleca się uzupełnić swoją przestrzeń wokół domu chociaż minimalną ilością roślin.

Po piąte: geometryczne kształty i dynamika

W 2021 roku styl skandynawski zaczyna wybrzmiewać na nowo, proponując modne rozwiązania: dodatki w różnych kształtach, ale również kreatywne pod względem formy meble czy wzory na ścianach oraz kafelkach. Jeżeli skandynawskie trendy są dla nas zbyt surowe i potrzebujemy nieco więcej charakterystycznych elementów w naszym otoczeniu, zdecydowanie warto zdecydować się na taki rodzaj dodatków.

Mamy pewność, że dynamika staje się bardzo ważna dla stylu skandynawskiego, a kolejne trendy będą nadchodzić wraz z poziomem rozwijającego się zaangażowania w zmiany klimatyczne i troską o przyrodę – każdego rodzaju. To nie tylko jeden z aktualnie najpopularniejszych stylów, ale też sposób na ekologiczne życie w zgodzie z naturą.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *