Menu Zamknij

Dom drewniany czy murowany? Zalety i wady obu rozwiązań

Każdy inwestor, który planuje budowę domu, staje przed wyborem technologii i materiałów, z jakich ma być on wykonany. Przed podjęciem decyzji, warto poznać koszty i inne aspekty związane z stawianiem tradycyjnego domu murowanego, a tego wykonanego z drewna.

Pomimo tego, że domy murowane wciąż są popularniejsze, wielu inwestorów decyduje się na budowę domu drewnianego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, którzy wybierają bardziej słusznie – wybór technologii zależy bowiem przede wszystkim od indywidualnych możliwości, potrzeb i preferencji.

Dom drewniany czy murowany?

Zalety domu murowanego

  • Pierwsza zaleta domu murowanego objawia się już na etapie wyboru projektu – te dotyczące właśnie technologii murowanej to zdecydowana większość dostępnych na rynku projektów gotowych. Również przygotowanie nowego projektu czy adaptacja gotowego jest tańsza niż w przypadku projektów domów drewnianych (które są mniej dostępne).
  • Również wybór wykonawcy jest w przypadku domu murowanego dużo łatwiejszy. Większość firm budowalnych specjalizuje się właśnie w budowie domu tradycyjnego, jest więc ich więcej i są bardziej dostępni.
  • Warto wspomnieć również o trwałości domów murowanych. Zgodnie z powszechną opinią, najczęściej do ich budowy wykorzystuje się trwałe materiały budowlane, które sprawiają, że domy są odporne na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych. Wynika to przede wszystkim z zastosowania ciężkiej, solidnej konstrukcji.
  • Rozważając wybór technologii budowy, warto wziąć pod uwagę również aspekty izolacyjne – mamy tu na myśli zarówno izolację termiczną jak i akustyczną. Domy murowane zachowują dość dużą akumulację drgań i hałasów pomiędzy piętrami – to zdecydowanie zaleta dla rodzin, które zamierzają budować dom wielopokoleniowy, w którym będzie mieszkać wiele osób.

Domy murowane są bardziej niezależne od temperatur zewnętrznych – dłużej się nagrzewają, ale też dłużej utrzymują ciepło wewnątrz budynku.

Wady domu murowanego

Jeśli inwestorowi zależy na szybkiej budowie, zdecydowanie nie powinien wybierać tradycyjnej technologii murowanej. Ta metoda wymaga wielu prac mokrych, których nie można prowadzić w nieodpowiednich warunkach pogodowych. Zwykle budowa domu murowanego trwa zatem więcej niż jeden sezon budowlany (zazwyczaj około 2 lat).

Kolejną wadą budowy w technologii murowanej jest trudność późniejszej rozbudowy budynku. Ocena się, że domy murowane są „bardziej statyczne”, co oznacza, że wszelkie modyfikacje wymagają dużego wysiłku i stwarzają dużo problemów technicznych.

Budowa domu murowanego

Zalety domu drewnianego

  • Do najważniejszych zalet domów drewnianych zalicza się krótki czas budowy. Domy szkieletowe, ale także te wykonane z drewnianych bali wznosi się w kilka miesięcy, niezależnie od pory roku. Jeśli więc inwestor chce wybudować dom szybko, a na termin prac wybrał miesiące jesienne czy zimowe, zdecydowanie powinien postawić na dom drewniany. Ten typ budynku można również z łatwością przebudowywać i rozbudowywać.
  • Domy drewniane coraz częściej buduje się w taki sposób, że odpowiadają standardom domów energooszczędnych, a często nawet pasywnych. Wybierając taki projekt, możemy mieć pewność, że eksploatacja domu będzie oszczędna.
  • Domy drewniane mają lżejszą konstrukcję, więc można w ich przypadku budowę oprzeć na węższych fundamentach, bez szerokich ław. Dzięki temu technologię drewnianą można wykorzystać na gruntach i działkach, na których niemożliwe byłoby wykonanie tradycyjnych fundamentów pod ciężką konstrukcję murowaną.

Niewątpliwą zaletą domów drewnianych jest również materiał, z którego są wykonywane. W przypadku domów z drewnianych bali mówi się nawet o zdrowotnym klimacie, jaki tworzy się w ich wnętrzu. Ma to szczególne znaczenie dla zdrowia mieszkańców domów z bali.

Wady domów drewnianych

  • Domy drewniane charakteryzują się nieco mniejszą trwałością. Mówi się, że dom murowany buduje się na wieki, a drewniany na pokolenie.
  • Na pewno trudniej znaleźć wykwalifikowaną ekipę, która zajmie się budową domu w tej technologii. Drewniane domy szkieletowe czy z bali muszą budować fachowcy, znający wszystkie aspekty tych szybkich metod. Oznacza to często wyższe koszty, ale daje gwarancję solidnie wykonanej pracy, zgodnie z wszystkimi założeniami projektu.
  • W przypadku domów drewnianych mamy do czynienia z niższą akumulacją ciepła – domy te szybciej się nagrzewają, ale też szybciej tracą ciepło. Ta „wada” umożliwia jednak energooszczędne zarządzanie energią – w domach drewnianych można stosować zmienną moc ogrzewania, zwiększając ją, gdy domownicy są w pomieszczeniach, a zmniejszając, gdy wychodzą do pracy czy szkoły.

Wybór technologii budowy zależy tylko i wyłącznie od preferencji i oczekiwań inwestora. Zarówno domy murowane jak i drewniane mają wady oraz zalety, więc każdy inwestor musi rozważyć, które z cech danej metody budowy są dla niego najistotniejsze i na tej podstawie dokonać wyboru technologii.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *