Menu Zamknij

Domy z fabryki

Budynki z prefabrykatów wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z polskimi blokowiskami zbudowanymi w drugiej połowy ubiegłego wieku. Obecnie z prefabrykatów powstają domy jednorodzinne. Ich zaletą jest przede wszystkim krótki czas budowy.

Domy z fabryki

Główne elementy tego rodzaju budynków powstają w fabryce, na placu budowy następuje natomiast ich montaż. To doskonała oferta dla inwestorów, którym zależy na tym, aby dom powstał w jak najkrótszym czasie. Dzięki tej technologii jest to możliwe już w ciągu jednego miesiąca. Firmy wykonawcze oferują własne projekty domów modułowych. W ich projektach można dokonywać zmian, pod warunkiem jednak, że zostaną one zaakceptowane przez konstruktora. Istnieje także możliwość wykonania domu według indywidualnego projektu. Ta druga opcja wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Spośród oferty domów modułowych najbardziej popularne są te, które są wykonane w szkielecie drewnianym. W zakładzie produkcyjnym powstają ściany, stropy oraz więźba dachowa. Drewniane ramy usztywnia się specjalnymi płytami, pełniącymi rolę poszycia, oraz uzupełnia warstwami zapewniającymi właściwe parametry izolacyjne i ognioodporne. Podczas prac wykonywanych w fabryce zostaje zamontowana także stolarka okienna i drzwiowa oraz przyłącza elektryczne i hydrauliczne. Przed przewiezieniem na plac budowy następuje tzw. montaż próbny, podczas którego sprawdza się m. in. parametry techniczne wszystkich elementów.

Wśród atutów tego rodzaju budownictwa wymienia się między innymi ograniczenie robót mokrych oraz uniezależnienie prac montażowych od warunków atmosferycznych. Firmy produkujące domy prefabrykowane zatrudniają własne ekipy, które gwarantują solidne wykonanie budynku oraz jego trwałość. Złożenie domu prefabrykowanego i jego zewnętrzne wykończenie zazwyczaj trwa 2-3 tygodnie. Równocześnie są prowadzone prace wewnątrz budynku; powstają instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, wentylacja oraz system grzewczy. Po zakończeniu tych robót, przy użyciu płyt kartonowo-gipsowych i tynku, zostają wykończone powierzchnie wewnątrz domu.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *