Menu Zamknij

Usytuowanie domu względem stron świata

Właściwe osadzenie budynku na działce ma znaczenie nie tylko dla funkcjonalności całej posesji, ale także dla utrzymania właściwej temperatury wnętrz, a nawet – dla wysokości opłat za zużycie energii.

Usytuowanie domu względem stron świata

Nie na każdej działce uda nam się zaplanować usytuowanie budynku tak, aby w efekcie móc optymalnie wykorzystać m. in. ciepło promieni słonecznych. Idealna działka to taka, która znajduje się na południowym zboczu niewielkiego wzniesienia i posiada wjazd od strony północnej. Istotna jest także wielkość działki; dom energooszczędny można zbudować nawet na niewielkiej parceli, ale na bardzo ograniczonym terenie znacznie trudniej będzie uzyskać jego optymalne usytuowanie.

Największe przeszklenia i część dzienną pomieszczeń warto zaplanować od strony południowej lub południowo-zachodniej, ponieważ są to miejsca najlepiej nasłonecznione. Imponujące przeszklenia, które są korzystne zimą, latem mogą okazać się uciążliwe. W eliminacji tego problemu pomogą nam żaluzje lub rolety zewnętrzne. Zwłaszcza te drugie stanowią korzystne rozwiązanie, ponieważ latem chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a zimą – przed utratą ciepła. W utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz domu pomoże także zasadzenie odpowiedniej roślinności w jego otoczeniu. Znajdujące się od strony południowej drzewa liściaste latem zacienią pomieszczenia, a zimą, tracąc liście, odsłonią wnętrza. Z kolei zlokalizowane od strony północnej krzewy zimozielone stworzą ochronę przed chłodnym wiatrem i uchronią pomieszczenia przed stratami ciepła. Północna strona domu jest najmniej nasłoneczniona, w tej części więc najlepiej jest ograniczyć liczbę i wielkość okien. Ta część budynku stanowi dobrą lokalizację dla pomieszczeń, które nie wymagają dobrego doświetlenia światłem naturalnym. Sytuując tutaj kuchnię uchroni się ją przed nadmiernym nagrzewaniem, będzie to dobre miejsce także dla pomieszczeń gospodarczych takich jak spiżarnia, kotłownia czy pralnia. Za najbardziej optymalną lokalizację dla gabinetu i sypialni z kolei uważa się wschód, ale jeśli ktoś nie lubi, żeby budziły go promienie słońca, to na lokalizację sypialni powinien wybrać stronę północną.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *