Menu Zamknij

Przepisowa odległość budynku od granicy działki – kiedy można ją przekroczyć?

Dlaczego metraż działki jest dla wielu inwestorów tak istotny? Istnieją bowiem przepisy prawa budowlanego mówiące o tym, w jakiej odległości od jej granicy można postawić budynek. W jakich sytuacjach można postawić dom bliżej niż przewiduje odpowiednie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury?
Standardowe cztery metry – czy zawsze?
Ściany domów jednorodzinnych mogą być wybudowane na co najmniej 4 m od granicy działki. Jest to warunek, który musi spełniać ściana, w której zlokalizowano otwory okienne i drzwiowe. Należy pamiętać również o oknach dachowych – one również podlegają ogólnej zasadzie czterech metrów. W przypadku braku otworów okiennych i drzwiowych, można zmniejszyć tą odległość.

Ściana położona równolegle do granicy działki bez okien i drzwi może być wybudowana nawet o 1 m bliżej sąsiedniej działki. Bardzo istotne jest, że przeszklenia typu luksfery nie są kwalifikowane jako otwory okienne, więc można je z powodzeniem umieścić w takiej ścianie, dostarczając do wnętrza domu więcej światła słonecznego.

Jeżeli ściana przy granicy działki nie jest położona do niej równolegle, przepisom podlegają odległości od najbliższego narożnika budynku lub zewnętrznej krawędzi okna.

Geodeta mierzący odległość
Źródło: Geosilesia

Wystające elementy architektoniczne – bliżej płotu sąsiada
Wielu inwestorów zastanawia się, jak traktowane będą elementy architektoniczne takie jak balkony, tarasy, schody zewnętrzne czy gzymsy i czy ich dodanie do projektu wpłynie na dopuszczalny metraż domu. Uspokajamy! Takie elementy mogą być położone w odległości co najmniej 1,5 m od granicy działki, istotne jest tylko, by ściana budynku była od niej oddalona na minimum 4 m. Można więc nawet na mniejszej (czy węższej) działce wybudować dom z tego typu elementami, bez utraty powierzchni wewnątrz, gdyż nie wpłyną one na przesunięcie ścian zewnętrznych.

Dom mniej niż 3 m od granicy działki? To też możliwe!
W sytuacjach wyjątkowych dopuszczalne jest wybudowanie domu na równi z granicą działki, ale tylko, gdy sąsiedni budynek wybudowano w ten sam sposób. Oznacza to połączenie naszego domu z domem sąsiada jedną ścianą zewnętrzną. Muszą być wtedy jednak spełnione określone warunki.

Projekt domu na wąską działkę
Źródło: Tooba.pl

Po pierwsze, dom sąsiada musi już istnieć – przynajmniej formalnie, na papierze. Musi więc albo być wybudowany albo zostało już wydane pozwolenie na jego budowę. Po drugie: nowy budynek musi przylegać do tego istniejącego na całej długości ściany, a w pasie o szerokości 3 m od granicy działki nie może być wyższy niż sąsiedni dom.

W przepisach został też wymieniony warunek, na podstawie którego można zbliżyć ścianę domu do działki sąsiada na 1,5 m, nawet bez uzyskania jego zgody. Jest to możliwe, gdy szerokość naszej działki budowlanej nie przekracza 16 m.
Prawo budowlane dopuszcza także budowę domu na działce o dowolnej szerokości w odległości między 1,5 a 3 m od jej granicy, jeśli zostało to ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – w warunkach zabudowy.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *