Menu Zamknij

Zanim zaczniesz budować, poznaj warunki zabudowy

Z informacjami zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy dobrze jest zapoznać się jak najwcześniej – nie podczas wybierania projektu, ale wcześniej – jeszcze zanim kupimy działkę.

Zanim zaczniesz budować, poznaj warunki zabudowy

Inwestorom, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w „budowlance”, nazwy wymienionych dokumentów zazwyczaj niewiele mówią. Tymczasem są niezwykle istotne, ponieważ zawierają kluczowe wytyczne determinujące rodzaj zabudowy dopuszczalnej na danym terenie. Jeśli nie sprawdzimy tych informacji odpowiednio wcześnie, to może okazać się, że nie mamy szansy na budowę wymarzonego domu, w każdym razie nie na wybranej działce. Gdzie więc można dowiedzieć się, jakie ograniczenia nas obowiązują? Najpierw trzeba sprawdzić, czy interesujące nas grunty zostały objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak się stało, to wówczas sytuacja jest  znacznie prostsza. Odpowiedni dokument znajdziemy w dzienniku urzędowym województwa. Bardzo prawdopodobne, że w tym celu nie będzie trzeba specjalnie nigdzie się wybierać, a plan przejrzymy online, w gminnym Biuletynie Informacji Publicznej.

Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dowiemy się przede wszystkim, czy działka znajduje się na terenie zabudowy mieszkaniowej – czyli, czy w ogóle będzie mógł na niej powstać nasz dom. Poznamy także odgórnie ustalone wytyczne determinujące wymiary, styl  (m.in. liczbę kondygnacji, powierzchnię zabudowy, położenie kalenic względem ulicy) oraz usytuowanie budynku. Może na przykład okazać się, że w wybranej okolicy mogą być realizowane wyłącznie domy z poddaszem i dwuspadowym dachem o określonym kącie nachylenia, trzeba więc zapomnieć o wymarzonym piętrowym domu z płaskim dachem. W planie można znaleźć także informacje, które pozwolą zorientować się jakiego rodzaju sąsiedztwa możemy się w przyszłości spodziewać (upewnimy się na przykład, czy w pobliżu nie powstanie autostrada lub fabryka), jaka jest spodziewana intensywność zabudowy, jaki będzie przebieg ulic oraz jakie będą obowiązywać zasady dojazdu i parkowania samochodów. Zakres wytycznych zawartych w poszczególnych planach bywa jednak różny, a ustalenia w nich zawarte nie zawsze są precyzyjne. W razie wątpliwości dobrze jest zajrzeć do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz do rozporządzenia ministra infrastruktury.

Jeśli dla interesującego nas terenu plan zagospodarowania nie został jeszcze przygotowany, to sytuacja staje się trudniejsza – trzeba wystąpić do urzędu gminy z prośbą o wydanie decyzji na temat warunków zabudowy. Decyzja może zostać wydana, jeśli działka posiada dostęp bezpośredni  (lub ewentualnie przez drogę prywatną) do drogi publicznej, jest uzbrojona lub posiada projekt uzbrojenia, a teren nie jest objęty przepisami ochrony konserwatorskiej. Pod uwagę ponadto jest brana tzw. zasada dobrego sąsiedztwa, zgodnie z którą co najmniej jedna sąsiednia nieruchomość dostępna z tej samej drogi musi być zabudowana w sposób, który umożliwi ustalenie parametrów nowej zabudowy. Jeśli któryś z wyżej wymienionych warunków nie jest spełniony, to może nas spotkać przykra niespodzianka – decyzja nie zostanie wydana. Z wnioskiem o jej wydanie warto więc wystąpić jeszcze przed zakupem działki, tym bardziej, że czas oczekiwania może wydłużyć się i zamiast dwa miesiące potrwać nawet pół roku.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *