Olbrzymie przeszklenia, których powierzchnia sięga od parteru niemal po dach, szklane ściany czy duże, przesuwne drzwi tarasowe – bez tych elementów trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom jednorodzinny. Są bardzo efektowne – to na pewno, ale czy jednocześnie zapewniają ciepło i bezpieczeństwo?
Doskonale oświetlone wnętrza otwarte na taras i najbliższe otoczenie to wizja, która kusi wielu inwestorów. W parze z nią zazwyczaj idą jednak obawy związane z praktyczną stroną realizacji takiego projektu. Chodzi głównie o bezpieczeństwo wnętrz oddzielonych od świata zewnętrznego zaledwie taflą szkła, a także o utrzymanie w nich odpowiedniej temperatury. Wydaje się, że zimą będą zbyt szybko wychładzać się, latem natomiast nie da się w nich wytrzymać z powodu upału. Eksperci uspokajają – dobrze dobrane i profesjonalnie zamontowane okna nie powinny budzić żadnych obaw. Dostępne na rynku nowoczesne materiały budowlane pozwalają na spełnienie wszelkich wymagań technicznych oraz pozostałych oczekiwań. Za komfort i jakość trzeba jednak zapłacić. Niestandardowe okna kosztują więcej, dlatego zanim przejdzie się do realizacji podobnej inwestycji, dobrze jest dokładnie przeanalizować jej koszty.
Jednym z najważniejszych elementów, któremu należy przyjrzeć się bliżej, są profile okienne. Profile powinny być wytrzymałe i zapewniać dobrą izolacyjność cieplną. Możemy zdecydować się na aluminium, drewno lub PVC. Ten pierwszy materiał jest najdroższy, ale zarazem pozwala na największe możliwości w tworzeniu olbrzymich przeszkleń i nie wymaga dodatkowych wzmocnień. Profile aluminiowe są przy tym wyposażane w specjalne przekładki termiczne, które zapewniają ich wysoką termoizolacyjność.
Tańszym materiałem jest drewno, charakteryzujące się bardzo dobrą izolacyjnością, odpornością na odkształcenia oraz wytrzymałością konstrukcyjną. Profile drewniane nie wymagają stosowania dodatkowych usztywnień i zarazem, dzięki łatwości w obróbce, idealnie nadają się do tworzenia okien o nietypowych kształtach.
Najtańszym materiałem jest PVC. Za takie okna zapłacimy najmniej, ale w efekcie będziemy musieli liczyć się z tym, że okażą się najmniej wytrzymałe. Jeśli mają z nich powstać naprawdę duże przeszklenia, niezbędne będzie użycie dodatkowych, pionowych i poziomych, elementów konstrukcyjnych. A jeżeli zostaną w nich zamontowane zbyt ciężkie szyby, to i tak ulegną wypaczeniu. Z kolei jeśli profile będą wykonane w ciemnym kolorze, to duże nasłonecznienie może spowodować ich odkształcanie się.
Kolejnym istotnym elementem, umożliwiającym bezproblemowe otwieranie dużych, ciężkich okien, zwłaszcza tarasowych, są okucia. Jedno z bardziej interesujących rozwiązań polega na umieszczeniu drzwi na aluminiowej szynie. W takim przypadku można zastosować nawet skrzydła o szerokości 3 m, a ich otwieranie, pomimo sporego ciężaru, nie będzie wymagało użycia dużej siły. Na rynku są dostępne także zautomatyzowane drzwi, którymi można sterować za pomocą pilota.
A jeśli kogoś przed zamówieniem dużych przeszkleń powstrzymuje problem związany z utrzymaniem ich w czystości, powinien rozważyć zakup szyb, które czyszczą się same. Za cenę niemal o połowę wyższą otrzymamy okno ze specjalną powłoką, na której pod wpływem słońca zabrudzenia zostaną rozłożone na drobne cząsteczki, a podczas deszczu – spłukane, bez pozostawienia zacieków. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że taka powłoka jednocześnie o kilka procent zredukuje ilość światła przepuszczanego do wnętrza.
Doskonałym uzupełnieniem olbrzymich przeszkleń są rolety zewnętrzne. Z jednej strony chronią wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, z drugiej natomiast – tworzą dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem.