Drewniane okna doceniane są od lat. Mają piękny wygląd, dodają wnętrzom wyjątkowego charakteru, a przy okazji są bardzo funkcjonalne. By zachować ich wszystkie właściwości, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja, która pozwoli cieszyć się oknami z drewna przez lata.
Drewno to niewątpliwie jeden z najbardziej cenionych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Ma niezwykłe walory estetyczne, a dzięki naturalnemu pochodzeniu również użytkowe, a nawet zdrowotne. Nowoczesna stolarka okienna to rozwiązanie wysokiej jakości, zapewniające optymalną izolację termiczną i akustyczną w pomieszczeniach.
Są osoby, które twierdzą, że mimo wielu zalet okien drewnianych, ich pielęgnacja jest trudna i kosztowna. Zapominają, że okna PVC również wymagają ochrony i konserwacji oraz regulowania. Wysiłek związany z pielęgnacją okien jest więc zbliżony, bez względu na to, na jaki materiał się zdecydujemy. Drewno wymaga jednak innych metod konserwacji, warto poznać je wszystkie, by okna mogły służyć jak najdłużej.
Mycie okien drewnianych
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest mycie okien. Te drewniane powinno się czyścić 2 do 3 razy w roku. Każde mycie należy rozpocząć od zebrania z drewnianych ram zabrudzeń powierzchniowych. Najlepiej użyć do tego miękkiej ściereczki z naturalnych tkanin. Świetnym wyborem będzie bawełna. Do mycia ram można użyć środków specjalistycznych do drewna. Specjaliści przekonują, że można je jednak zastąpić również zdecydowanie tańszym mydłem lub płynem do mycia naczyń. Wystarczy dodać kilka kropel do wody i w takiej mieszance namoczyć ściereczkę.
Do mycia szyb należy użyć detergentu przeznaczonego do tego celu, uważając, by w jego składzie nie było amoniaku i innych substancji żrących, które mogłyby zaszkodzić drewnu. Pamiętajmy, że drewno jest materiałem naturalnym, więc silne środki chemiczne mogą je zniszczyć. Pozostałe zabiegi renowacyjne wykonujemy raz na kilka lat. Regularne sprawdzanie stanu okien, w tym przede wszystkim drewnianych ram pozwoli ocenić, kiedy należy dokonać ich konserwacji.
Lakierowanie dla dłuższej ochrony
Ochronę przed warunkami atmosferycznymi takimi jak wiatr, niska i wysoka temperatura oraz deszcz, zapewnia drewnu lakier. Przy okazji mycia okien, a najlepiej przed okresem letnim i zimowym, warto więc sprawdzić, jaki jest stan lakieru na ramach. Jeżeli zauważymy w nim otarcia, pęknięcia czy zadrapania, warto zająć się regeneracją lakieru.
Jeśli zniszczenia nie są duże, możemy bez problemu sami je naprawić. Miejsca, w których lakier jest zniszczony należy wygładzić drobnym papierem ściernym, osuszyć i pomalować lakierem przeznaczonym do gatunku drewna, z którego zostały wykonane okna.
Okucia i uszczelki do renowacji
Uszczelki i materiały wykorzystywane do produkcji okuć z reguły są trwałe, ale codzienne używanie okien może prędzej czy później doprowadzić do ich zniszczenia.
Trwałość tych elementów okien drewnianych możemy jednak z łatwością przedłużyć. Ważne jest, by raz do roku zająć się sprawdzeniem wszystkich uszczelek, regulacją okuć okiennych oraz ich posmarowaniem czy naoliwieniem. Częstemu problemowi przymarzania elementów gumowych do profili również można zapobiec – są specjalne środki, które należy nanieść na uszczelki. Coroczny przegląd okien jest bardzo ważny dla zachowania ich funkcjonalności. Jeśli okno działa prawidłowo, konieczne jest tylko jego czyszczenie i nasmarowanie ruchomych elementów. Gdy zauważymy jednak, że są problemy z domknięciem okna, należy je wyregulować.
Nakładki aluminiowe dla łatwiejszej konserwacji
Rozwiązaniem dla tych, którzy obawiają się czynności konserwacyjnych są nakładki aluminiowe. Okna drewniane z takimi nakładkami zachowują swoją funkcjonalność, a jednocześnie są dodatkowo chronione na zewnątrz przed działaniem warunków atmosferycznych. Okna drewniane z nakładkami są szczególnie zalecane w dużych miastach czy w nadmorskim klimacie, gdzie na drewno mogą szkodliwie wpływać czynniki takie jak zanieczyszczenia, silne wiatry lub powietrze nasycone solami i różnymi pierwiastkami.
Nakładki pozwalają również na uzyskanie dwóch kolorów ram okiennych – innych wewnątrz, a innych na zewnątrz, co pozwala dopasować je do charakteru budynku, a także do aranżacji wnętrz. Drewniane okna z nakładkami są łatwiejsze w konserwacji. Z zewnątrz chroni je aluminium, a ramy wewnątrz należy czyścić i pielęgnować podobnie jak meble z drewna.