Menu Zamknij

Jak porównać okna?

Okno oknu nierówne. Stolarka okienna stanowi nawet kilkadziesiąt procent wartości inwestycji w stanie surowym. Podstawowym błędem popełnianym przez budujących jest porównywanie ze sobą zupełnie nieporównywalnych ofert. Od czego więc zacząć analizę stolarki poszczególnych producentów, aby dokonać trafnego wyboru?

Głębokość zabudowy – miarodajne jest porównywanie ze sobą tylko profili o tej samej szerokości (70 mm, 82 mm, 90 mm). Od tego komponentu zależy liczba komór i związana z tym energooszczędność oraz solidność umożliwiająca wykonanie przeszkleń wielkogabarytowych.

Jak porównać okna?
Źródło: Vetrex

Liczba komór w profilu – szersze profile mieszczą więcej komór, gwarantując lepsze parametry w zakresie izolacji termicznej. Pamiętajmy, dodatkowe komory, stosowane przez niektórych producentów przy niezmienionej głębokości zabudowy, nie wpłyną na poprawę współczynnika przenikania ciepła.

Parametr „U” – zwróćmy uwagę, czy w opisie systemu podany jest parametr przenikania ciepła dla całego okna (Uw), czy tylko dla zastosowanego w nim pakietu szybowego (Ug), który zawsze będzie korzystniejszy.

Jak porównać okna?
Źródło: Vetrex

Pakiet szybowy – szukajmy okien, które w standardzie wyposażone są w co najmniej dwukomorowe szyby o jak najniższym parametrze np. Ug = 0,5 W/m2*K. Takie pakiety stosowane m.in. w oknach V82 czy V90+ firmy Vetrex. W porównaniu z jednokomorowym pakietem o współczynniku Ug = 1,1 W/m2*K, pozwalają one zachować nawet do 40% ciepła więcej.

Wzmocnienia – zapewniają sztywność, a tym samym bezpieczne wykonanie i użytkowanie okien. W oknach Vetrex stosowana jest stal ocynkowana o grubości 1,5 mm, co pozwala realizować duże konstrukcje i zapewnia ich odporność na parcie wiatru, czy próby włamania.

Okucia – sposób otwierania pozwala dopasować okno do funkcji pomieszczenia i wpływa na wygodę jego obsługi, ale także cenę. Przeszklenia wyposażone w tradycyjne okucia rozwierne będą tańsze niż te z okuciami przesuwnymi, czy wyposażonymi w dodatkowe zaczepy antywyważeniowe.

Dodatki – analizując oferty sprawdźmy też, czy wszyscy dostawcy wycenili stolarkę w tym samym kolorze i zwróćmy uwagę, jakie akcesoria dodatkowe obejmuje standardowa cena. W stolarce w klasie premium, np. w systemach VR90 Synergy, V82 Black Design, czy V82 Modern Design, w podstawowej wersji stosowane są ekskluzywne komponenty, takie jak np.: designerskie klamki, mechanizm mikrowentylacji czy zaawansowane technicznie okucia, które zwiększają funkcjonalność okien oraz zapewniają oryginalny efekt estetyczny, a tym samym mogą przesądzić o wyborze rozwiązania.

Więcej informacji na: http://www.vetrex.com.pl/

Jak porównać okna?
Źródło: Vetrex

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *