Menu Zamknij

Czy potrzebujesz plis? Sprawdź!

Rolety plisy to estetyczne, wygodne i bardzo łatwe w montażu rozwiązanie dla Twojego domu i biura. Przekonaj się, jakie są zalety plisów i dowiedz się, w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej.

Jakie są zalety rolet plisowanych?

Podstawową zaletą plisów jest to, że są bardzo wygodne i łatwe w obsłudze. Materiał rolety plisowanej zamontowany jest między listwą górną i dolną, a zwija i rozwija się go dzięki dwóm niewielkim rączkom. Możliwe jest zasłonięcie jedynie wybranego fragmentu okna, np środkowego – co nie jest w ogóle możliwe w przypadku klasycznych rolet.

Kolejną kwestią na plus dla rolet plisowanych jest to, że materiał plisy jest schowany w prowadnicach przytwierdzonych do ramy okiennej. Dzięki temu nie ma możliwości, aby promienie słoneczne prześwitywały bokiem między plisą a stolarką. Z tego względu plisy są wręcz stworzone do pomieszczeń, w których konieczne jest pełne zaciemnienie.

Niektóre plisy mają dodatkowo właściwości termoizolacyjne. W jednym z wariantów plisy mają strukturę tzw. plastra miodu. Podwójny materiał jest połączony tak, aby tworzyć tunele wypełnione powietrzem. Wewnątrz wspomniane tunele pokryte są specjalną powłoką odbijającą promienie słoneczne, a tym samym, chroniącą przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia. To sprawia, że roleta plisowana bywa wybawieniem w mieszkaniach, w których niemożliwe jest (np. ze względu na przepisy wspólnoty lokatorskiej) zamontowanie rolet zewnętrznych chroniących przed słońcem.

Czy plisy mają wady?

Jak każde rozwiązanie, również i rolety plisowane nie są pozbawione wad. Wybierając plisy musimy mieć świadomość, że rolety plisowane “lubią” pracować. Nie nadają się do pomieszczeń, w których stale będą rozsunięte, czy też innymi słowy całkowicie opuszczone. W takim przypadku harmonijka, która stanowi istotę plis, może zacząć się odkształcać i tracić swój fason. W takim pokoju lepiej sprawdzą się typowe, klasyczne rolety.

Pamiętajmy także, że plisy dotykają bezpośrednio szyby. Jeżeli w naszym domu mamy problemy z wentylacją i na szybach znajduje się punkt rosy, czyli skrapla się na nich woda, materiał z którego wykonana jest roleta, może ulec uszkodzeniu. Jeśli wilgotne szyby są częstym problemem w naszym domu, lepiej wybrać inne rozwiązanie lub sięgnąć po plisy wodoodporne. Zaleca się także wykonać audyt wentylacji – przebywanie z nadmiernie zawilgoconych pomieszczeniach jest niezdrowe!

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się rolety plisowane?

Niemal w każdym! I nie jest to pustosłowie. Rolety plisowane są subtelne w wyglądzie, ale jednocześnie bardzo solidne (jeśli oczywiście wybieramy markowe rozwiązania). Dodatkowo występują w wielu kolorach i dostępne są z ciekawymi motywami – florystycznymi, abstrakcyjnymi itp. Dzięki temu możliwe jest ich dopasowanie do potrzeb i gustów osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Rolety plisowane sprawdzają się w sypialniach i pokojach dziecięcych ze względu na swoje zaciemniające właściwości, ale mogą być także ozdobą salonu. Ze względu na to, że da się je zaciągać tylko na pewnym fragmencie okna, są idealnym rozwiązaniem w słonecznej jadalni, gdy nie chcemy ograniczać dopływu promieni słonecznych, ale osłonić punktowo oczy w trakcie posiłku.

Aby jednak w pełni cieszyć się możliwościami, jakie dają plisy, należy wybierać rozwiązania wyłącznie renomowanych firm. Rolety plisowane muszą być montowane w specjalnych osłonach, które powinny być wykonane z wysokiej jakości plastiku, wewnątrz którego kryje się cały mechanizm. Interesują Cię plisy? Karnix.pl ma w swojej ofercie wyjątkowe rozwiązania!

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *