Menu Zamknij

Styl francuski – jak wybrać meble?

Mieszkania w stylu francuskim charakteryzuje swobodna, lecz równocześnie elegancka aranżacja. Dobrze naświetlone wnętrza, utrzymane w jasnych barwach zachwycają połączeniem wyszukanych elementów, takich jak złocenia, z naturalnie wpisującą się we francuski klimat prostotą.

Przy urządzaniu mieszkania w tym stylu nie miejsca na przypadkowość – wszystkie elementy muszą do siebie pasować, a na meble powinno się zwrócić szczególną uwagę. Jak dobrać te najodpowiedniejsze, które najlepiej wpiszą się w klimat francuskiego wnętrza? Kierując się kilkoma prostymi zasadami bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem!

Meble pastelowe

Kierując się pastelową, neutralną paletą barw unikniesz przerostu formy nad treścią – meble w stylu francuskim mają wyszukaną formę, więc jeśli dodatkowo zdecydujesz się na żywą kolorystykę to ryzykujesz popadnięcie w kicz. Neutralne kolory drewna będą stanowiły świetne tło dla oryginalnych wykończeń i dodatkowo sprawią, że pomieszczenia będą wydawały się czystsze, jaśniejsze i bardziej przestronne.

Pastelowe meble

Drewno i stonowane tkaniny

Meble tapicerowane stonowanymi tkaninami są najlepszym wyborem przy urządzaniu mieszkania w stylu francuskim. Myśląc o ich podstawowym tworzywie postaw na drewno – wybierz te wykonane z odmian o jasnym i ciepłym odcieniu. Z drewna powinny być wykonane zarówno sofy, jak i krzesła oraz fotele, tak by wszystkie elementy pomieszczenia tworzyły ze sobą spójną całość.

Poza podstawowymi meblami, o których mowa była powyżej, jest kilka takich, które są bardzo charakterystyczne dla stylu francuskiego i bez których ciężko będzie oddać autentyczny klimat nurtu. Zadbaj zatem o to, by w twoim mieszkaniu znalazło się miejsce dla okrągłego stolika do kawy, klasycznych konsoli na których możesz zaaranżować dekoracje czy delikatnie rzeźbionej toaletki z lustrem.

Pastelowy salon

Najważniejsza jest symetria

W stylu francuskim bardzo istotną kwestią jest symetria. Zanim więc zaczniesz kupować całe wyposażenie do swojego wnętrza, odpowiednio rozplanuj przestrzeń i oceń na ile dokładnie mebli możesz sobie pozwolić, aby móc zastosować się do tej zasady. Przykładowo, jeśli nie masz miejsca na cztery krzesła to zostań przy dwóch, zamiast kupować trzy. Ta sama zasada tyczy się wszelkich innych elementów – takich jak ilość szuflad w komodzie, poduszek na kanapie oraz innych dodatków. Kolejną rzeczą właściwą dla stylu francuskiego jest również dbałość o odpowiednią ekspozycję mebli – nie mogą być one pochowane, poupychane po kątach albo zasłaniane roślinami i grubymi zasłonami – wręcz przeciwnie! Przecież po to poświęcasz swój cenny czas na ich wybór, aby mogły one same w sobie stać się ozdobą mieszkania.

Podłoga w kratę

Wiemy, że nadanie wnętrzu określonego klimatu często stanowi wyzwanie, szczególnie jeśli łączy on w sobie elementy przeciwstawne – w tym wypadku swobodę z elegancją. Nie zniechęcaj się jednak – finalny efekt dobrze wykonanego zadania nie tylko zachwyci przyszłych gości, ale będzie również codziennie poprawiał twoje samopoczucie. Każdy z nas lubi otaczać się tym co piękne i estetyczne – mieszkanie w stylu francuskim na pewno właśnie takie będzie. Jeśli w dalszym ciągu nie czujesz się zbyt pewnie w roli dekoratora wnętrz, poświęć trochę wolnego czasu na przyjrzenie się dostępnym w Internecie zdjęciom dobrze zaaranżowanych mieszkań, a później – zachowując w pamięci cztery powyższe wskazówki – ruszaj do pracy!

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *