Menu Zamknij

Projekt domu dla seniora – praktyczne pomysły, propozycje, układ pomieszczeń

Potrzeby seniorów, czyli osób po 65 roku życia, są odmienne niż osób młodych, dopiero zakładających rodzinę. Dlatego domy budowane dla osób starszych powinny wyglądać inaczej niż te, które buduje się dla rodzin. I nie chodzi tu tylko o brak schodów czy mniejszy metraż.

Pokój dla seniora – jak go urządzić?

Mieszkanie dla seniora – jakie rozwiązania są konieczne?

Osoby po 65. roku życia stają się coraz bardziej ambitne zawodowo i społecznie. Nawet na emeryturze, coraz więcej osób starszych nie chce rezygnować z zabawy, nauki i rozwijania swoich hobby. Wręcz przeciwnie – często koniec pracy na etacie traktują jako czas, kiedy spełniać odkładane na później marzenia.

Gdy dojazd do pracy przestaje być koniecznością, można sprzedać mieszkanie w centrum miasta i przenieść się do domu wybudowanego na peryferiach. Cisza, spokój i nierzadko większy metraż to doskonały sposób uczczenia przejścia na emeryturę. Warto jednak zachować pewien umiar. Wyprowadzka daleko poza miasto może znacznie utrudnić życie za kilkanaście lat, kiedy jazda samochodem stanie się niemożliwa, a najbliższy sąsiad będzie mieszkał wiele kilometrów dalej. Być może lepszym rozwiązaniem okaże się osiedle domków jednorodzinnych, gdzie będzie blisko nie tylko do sąsiadów, ale także sklepu, przychodni czy przystanku autobusowego. Sam metraż też nie musi być ogromny. Osiemdziesiąt mkw. prawdopodobnie wystarczy do zaplanowania kuchni, łazienki, sypialni i salonu, a nawet pokoju gościnnego. A wszystko wygodne i przestronne, idealne do użytkowania przez osoby o specjalnych potrzebach (np. poruszające się na wózkach lub o lasce).

Urządzając i meblując dom dla seniorów, trzeba stale pamiętać o ich specjalnych potrzebach

Dom dla seniora – jak ułatwić sobie życie na emeryturze

Kiedy myślimy o przeszkodach architektonicznych w domu dla seniora, z pewnością w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam schody. Oczywiście, lepiej zdecydować się na dom parterowy, bez niewygodnego piętra. Dobrze jednak pamiętać również o schodach prowadzących do domu (lepszy będzie łagodny podjazd) czy tych znajdujących się w ogrodzie. O jakich ułatwieniach warto jeszcze pomyśleć na etapie planowania inwestycji lub kupna domu?

Energooszczędna budowa. W przypadku większości seniorów, budżet zmniejsza się po przejściu na emeryturę. I choć zgromadzone w czasie aktywności zawodowej środki mogą pozwolić na zakup domu i wygodne życie w pierwszych latach emerytury, to w dłuższej perspektywie konieczne może okazać się zmniejszenie wydatków. Tani w utrzymaniu dom, który nie ma dużych strat ciepła, ergonomiczne rozwiązania związane z zasilaniem w prąd itp. – wszystko to sprawi, że comiesięczne rachunki będą po prostu niższe.

Niestety, wraz z czasem często następuje pogorszenie warunków zdrowia. I chociaż każdy po cichu liczy na to, że jego to nie spotka, lepiej być przygotowanym na różne scenariusze niż później szybko przerabiać dom. Brama otwierana na pilota z pewnością będzie wygodniejsza niż ta otwierana ręcznie, szczególnie gdy zabraknie już siły fizycznej. Przejścia pomiędzy pomieszczeniami powinny być możliwie gładkie – wysokie progi mogą utrudniać poruszanie się, szczególnie osobom przy balkoniku czy na wózku inwalidzkim. Z tego samego powodu warto zastanowić się również nad szerszymi od standardowych drzwiami.

Podłogi nie powinny być śliskie, gdyż grozi to niebezpiecznym wypadkiem. Płytki ceramiczne montowane na podłogach łazienek oznaczane są symbolem R i mają wartość od 9 do 13. Im wyższa wartość, tym mniej śliskie będą płyty. Przy wyborze paneli podłogowych do pomieszczeń takich jak salon, należy szukać na opakowania obrazka z osobą tracącą równowagę – ten znak informuje, że są one antypoślizgowe.

Cisza, spokój i nierzadko większy metraż to doskonały sposób uczczenia przejścia na emeryturę

Z drugiej strony i płytki podłogowe i inne powierzchnie w domu powinny być łatwe do czyszczenia. Urządzając dom warto więc pomyśleć o łatwych do utrzymania w czystości laminatach (idealnie nadają się na podłogi kuchenne) czy chociaż dużoformatowych płytkach (dzięki którym będzie mniej czyszczenia fug).

Układ pomieszczeń w mieszkaniu seniora

Dobrze, jeżeli dom dla seniora będzie na planie kwadratu lub prostokąta. Układ pomieszczeń powinien być jasny i czytelny i zapewniać możliwość szybkiego przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami, np. między sypialnią a łazienką czy między kuchnią a salonem/jadalnią. Warto postawić też na duże otwarte przestrzenie, które umożliwią łatwą komunikację szczególnie osobom o pogarszającym się słuchu. Żeby jednak nie tracić prywatności, warto wydzielić dla seniora osobną sypialnię lub pokój gościnny.

Pokój gościnny może zresztą przydać się w każdym domu seniora, nie tylko tego, który posiada wnuki. Po pierwsze, emerytura może być czasem na odnowienie dawnych znajomości, a taki pokój da możliwość przenocowania bliskiej osoby. Po drugie, na stałe lub okresowo może potrzebna być osoba do pomocy (np. w razie ciężkiej choroby). Niezależnie czy będzie to wówczas krewny, czy zatrudniona obca osoba, na pewno doceni posiadanie własnego kąta.

Łazienka w domu dla seniora

Urządzając i meblując dom dla seniora, trzeba stale pamiętać o jego specjalnych potrzebach (lub o problemach możliwych w przyszłości). Wygodne miejsca do odpoczynku, fotele, z których łatwo się wstaje i wygodne łóżko z poręczą, do którego można wejść – na rynku coraz więcej jest udogodnień dla seniorów. Nic w tym dziwnego – według raportów GUS osoby po 65. roku życia stanowią coraz większą i bardziej znaczącą część społeczeństwa.

Wnętrze w stylu skandynawskim – wskazówki na 2021 rok

Warto doradzić seniorowi wybór komfortowych i sprawdzonych rozwiązań

Zdecydowanie najwięcej udogodnień przewiduje się w łazienkach. Tutaj z reguły poleca się kabiny prysznicowe bez brodzika, do których wchodzi się z poziomu podłogi. Pod prysznicem można zamontować rozkładane krzesło, które sprawi że prysznic będzie jeszcze wygodniejszy. Takie rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne, a woda nie rozchlapuje się po całej łazience, ale spływa w wyznaczone miejsce.

Osobom starszym, które nie chcą rezygnować z kąpieli w wannie, można polecić specjalne wanny z drzwiczkami. Zaopatrzone są często w dodatkowe zagłówki, które ułatwiają utrzymanie prawidłowej pozycji ciała podczas kąpieli, a ich powierzchnia jest antypoślizgowa. Ich największą wadą jest cena: koszt tego typu wanny to przynajmniej kilka tysięcy złotych.

Dobrze, jeżeli sprzęty w łazience będą łatwe do czyszczenia (szukaj oznaczenia Easy Clean). Przy umywalce zamiast kurków lepiej sprawdzi się uchwyt z termostatem. Takie rozwiązanie jest zresztą optymalne we wszystkich domach, ponieważ krótszy czas ustawiania temperatury to zwyczajnie mniejsze rachunku za wodę.

Można przypuszczać, że w najbliższej przyszłości projektowanie domów dla seniorów stanie się osobną dziedziną, a na rynku będą pojawiać się kolejne udogodnienia adresowane dla emerytów. Tymczasem projektując dom dla seniora należy kierować się zdrowym rozsądkiem oraz przewidywać możliwe problemy w przyszłości.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *