Menu Zamknij

Nowoczesne wnętrze domu – co powinno znaleźć się w salonie?

Salon w 2021 roku to miejsce, które będzie pełnić wiele funkcji. Ponieważ pandemia nie przemija i nadal wiele czasu spędzamy we własnych domach, salony muszą być przyjazne i przytulne, także te urządzone w stylu nowoczesnym. Podpowiadamy co zrobić, by cieszyć się modnym nowoczesnym wnętrzem i jednocześnie stworzyć salon, który idealnie odpowie na Twoje potrzeby.

Nowoczesne mieszkanie – jak je zaaranżować?

Zgodnie z zasadami stylu nowoczesnego, w salonie powinniśmy stworzyć jak największą otwartą przestrzeń, najlepiej dobrze oświetloną. Dlatego w ramach możliwości warto połączyć salon z kuchnią, a także korytarzem, by otrzymać naprawdę przestronne wnętrze. W otrzymanym pomieszczeniu następnie należy wydzielić strefy związane z różnymi czynnościami – niedaleko kuchni niech znajdzie się miejsce do spożywania posiłków, nieco dalej – kącik wypoczynkowy z telewizorem lub półką na książki. Nie powinno zabraknąć także miejsca do pracy lub nauki zdalnej. Umiarkowana ilość mebli i ozdób sprawi, że nawet w kilka osób będzie można korzystać z nowoczesnego salonu bez poczucia przytłoczenia.

Nowoczesny salon w 2021 roku – okrągłe meble

W tym roku nowoczesne meble i dodatki tracą na swojej kanciastości na rzecz zaokrąglonych form. Jeżeli planujesz więc zakup nowego kompletu wypoczynkowego, najlepiej jeśli zdecydujesz się na kanapę o zaokrąglonych liniach. Chociaż wysokie nóżki nadal są modne, to coraz częściej wypierają je meble przysadziste, oparte na grubych niskich nogach. Najmodniejszą tkaniną obiciową pozostaje welur, który wprowadza do pomieszczenia ciepło i elegancję. Kolor kanapy powinien być zdecydowany, sprawdzi się klasyczny niebieski lub butelkowa zieleń.

Bardzo modne w tym sezonie okażą się fotele muszle, które wprowadzą trochę bardziej luksusowy i ciepły powiew do pomieszczenia.

 Homescapes
źródło: Homescapes

Nie tylko meble tapicerowane odzyskują w tym roku owalny lub okrągły kształt. Podobnie w przypadku stolików kawowych – szczególnie te drewniane mają dziś owalne kształty, nie inaczej sprawa się przedstawia w przypadku dywanów. Jeżeli nie planujesz nowych mebli do salonu w 2021 roku, nadal możesz podążać za tym okrągłym trendem. Koła pojawiają się w tym roku także wśród ozdób – przede wszystkim lustrach, ale także w ramach do zdjęć czy plakatów i grafik.

Meble w niewielkim nowoczesnym salonie powinny mieć lekkie konstrukcje. Dzięki temu unikniemy poczucia przytłoczenia. Mebli powinno być niewiele, za to winny być wykonane z prawdziwą starannością. To właśnie one stają się głównymi ozdobami nowoczesnego salonu. Należy przy tym pamiętać, że w stylu nowoczesnym zawsze najważniejsza jest funkcja, meble powinny być wygodne, a nie ozdobne.

Salon w 2021 roku – kolor ścian

Nowoczesne wnętrze najłatwiej stworzyć malując ściany na szaro. Jest to dziś właściwie kwintesencją stylu nowoczesnego. Jest to łatwe rozwiązanie, które pozwoli na lepszą ekspozycję zgromadzonych w salonie mebli. Poza pomalowaniem ścian można również zdecydować się na zamontowanie ozdobnych płyt – np. betonowych. Ten szary surowiec idealnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Może wprowadzać industrialny charakter lub – przy bardziej ozdobnych płytkach – nadać mu odrobiny luksusu. W ten sposób ozdabia się tylko jedną ścianę lub jej część, wydzielając przy okazji jedną z funkcji pomieszczenia, np. kącik wypoczynkowy czy korytarz. Pozostałe ściany można wówczas pomalować na inny kolor, np. jasny niebieski lub wybrać kolor z gamy pasteli.

Poza szarym, wiodącym kolorem w 2021 roku będzie też żółty oraz klasyczny niebieski.

Żółte ściany w 2021 świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu

Nowoczesne oświetlenie salonu

Aranżacja wnętrz nigdy nie jest pełna bez odpowiedniego oświetlenia. Rok 2021 przynosi kilka propozycji, które idealnie sprawdzą się w nowoczesnych i użytkowych wnętrzach. Wspomniane już kuliste formy świetnie sprawdzają się właśnie w kwestii lamp. Duże wiszące lampy w kształcie kul mogą być wykonane z przezroczystego lub lekko zamglonego szkła. Wówczas element dekoracyjny może stanowić miedziana lub metaliczna obręcz, dopasowana kolorystyką i fakturą do wnętrza. Najlepiej jeżeli żyrandol wykonany jest z kilku takich kul zawieszonych koło siebie. Lampa nie musi mieć idealnego kształtu kuli, ale dobrze, by miała zaokrąglone, owalne kształty. Innym pomysłem na nowoczesny żyrandol są designerskie żarówki zawieszone na kablach, które przywodzą na myśl styl industrialny.

Jednak duże wiszące żyrandole dobrze sprawdzają się w przestronnych salonach z wysokimi sufitami. Mieszkańcy nie mogą zahaczać głową o lampę! Dlatego w niskim pomieszczeniu lepiej zdecydować się na plafon lub kinkiet, na wiszące lampy ewentualnie decydując się tylko nad stołem jadalnianym.

Duże lampy XXL – modny dodatek w aranżacjach wnętrz

Zamiast kilku kloszy i żarówek, w tym roku można pokusić się także o lampę w rozmiarze XXL. Ponieważ jednak taki wielkogabarytowy mebel może być przytłaczając, należy bardzo ostrożnie dobierać pozostałe dodatki.

Tam, gdzie brakuje miejsca, a konieczny jest dostęp do mocnego światła – jak np. w kąciku do pracy przy nauki, świetnie sprawdzą się lampy na wysięgnikach. Można zamontować je bezpośrednio do ściany, co zawsze świetnie oszczędza miejsce lub do stojącego w pobliżu mebla.

Nowoczesny salon – ozdoby

Chociaż styl nowoczesny nie lubuje się w widowiskowych ornamentach, to kilka prostych ozdób doskonale podkreśli jego charakter. Na ścianach mogą zawisnąć ciekawe geometryczne grafiki. Jeżeli w salonie jest już dużo kolorów, obrazy najlepiej utrzymać w czarno-białej tonacji. I na odwrót – jeśli brakuje mu kolorów niech grafiki ożywią go nasyconą czerwienią, żółcią czy zielenią.

Modnym akcentem będą w tym roku świeczniki, nawiązujące swoją formą do tradycyjnych wysokich świeczników. Dla stylu nowoczesnego najodpowiedniejsze będą te z błyszczącej stali.

Świeczniki są modnym dodatkiem do każdego wnętrza, szczególnie sypialni i salonu

Nowoczesny salon w 2021 roku powinien być bardzo podporządkowany swojej funkcji, być przestronny i podzielony na wygodne strefy. Oddzielając miejsce wypoczynku od pracy i gotowania powinniśmy mieć możliwość płynnego przechodzenia pomiędzy strefami, ale jednocześnie także odgradzania się od nich. Zróżnicowane faktury, a nawet różne kolory ścian pomogą w prostej nawigacji w pomieszczeniu. A minimalistyczna liczba dodatków i mebli sprawi, że w pomieszczeniu będzie można odetchnąć pełną piersią.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *