Menu Zamknij

Nowoczesne sposoby na elewację – zobacz światowe inspiracje

Kiedyś, dokładnie do lat 90. XX wieku, nad ziemią górowały budynki z wielkiej płyty. Szare, nieatrakcyjne, ale funkcjonalne i będące, w ówczesnych czasach, szczytem marzeń większości osób. Z czasem, bloki z wielkiej płyty zastąpiono tymi z cegły, które były otynkowane, pięknie pomalowane i stanowiły obiekt pożądania.

Szczególnie tych, którzy zmuszeni byli mieszkać w blokach z szarej płyty. Jasna, gładka elewacja stanowiła kontrast dla burej szarości i zdawała się być czymś niezwykle ekskluzywnym. Do czasu. A dokładniej do momentu, gdy zaczęły być popularne apartamenty, których zewnętrzny wygląd stanowił ozdobę osiedla. Elewacje nowoczesnych budynków nie były już jasnymi tynkami, ale drewnem połączonym ze szkłem, czy architektonicznym betonem uzupełnionym o metalowe konstrukcje. Dziś już nikogo nie dziwi fakt, że budynki mieszkalne wyglądają jak dzieła sztuki, a architekci idą dalej i poszukują coraz to nowych rozwiązań.

Kasetony, drewno, kamień i wiele więcej

W budownictwie sięga się po coraz to nowe rozwiązania, które często zadziwiają, bo wcześniej nikt z budownictwem ich nie utożsamiał. Szkło i drewno stosowane były wewnątrz, a teraz widać ich połączenie na elewacjach. Wszystko to możliwe jest dzięki technologiom, które sprawiają, że materiały odporne są na częste zmiany temperatur oraz działanie opadów atmosferycznych i promieni słonecznych. Impregnacja oraz dobór odpowiednich gatunków drewna sprawiają, że naturalny surowiec przez lata zachowuje swoje właściwości, a do jego odświeżenia potrzeba tylko zabiegów kosmetycznych. Poza tym drewno pięknie się starzeje, a z czasem nabiera charakteru, stąd też elewacja budynków staje się bardziej wyrazista.

Podobnie jest z metalem. Czy widzieliście kiedyś rdzewiejący front budynku mieszkalnego, który miesiąc wcześniej został oddany do użytku? Mogłoby się wydawać, że to istna fuszerka, kiedy zabieg ten jest celowy, a wykorzystana elewacja to naturalnie rdzewiejący metal, który po kilku miesiącach staje się rdzawo-pomarańczowy. Zaskakujące i nowoczesne rozwiązanie.

Tooba.pl
Tooba.pl

Coraz częściej architekci sięgają po kasetony elewacyjne, które są trwałe, mają wysoką jakość i przybierają rozmaite formy. Najmodniejsze są modele, które sprawiają, że budynek wygląda jakby był trójwymiarowy i wielowymiarowy. Często też bloki z taką elewacją wyglądają nie na budynki mieszkalne, ale architektoniczne dzieła. Kasetony doskonale prezentują się w towarzystwie naturalnego drewna, kamienia czy szkła. Połączenia te sprawiają, że elewacja jest modernistyczna i niezwykle stylowa, a w takim miejscu jakość życia jest dużo lepsza. Trwałe kasetony elewacyjne pozwalają na tworzenie brył o nieregularnych kształtach, dzięki czemu górujące nad ziemią budynki zadziwiają i nie straszą tak, jak szare wieżowce wykonane z wielkiej płyty. Nowoczesna architektura sięga także po rozmaite kolory. Szeroka paleta barw dostępnych na rynku kasetonów nie ogranicza wyobraźni projektantów, którzy sięgają po rozmaite kolory, przez co zapełnione budynkami miasta wyglądają coraz atrakcyjniej.

Projekt domu Odważny 1

Nowoczesne budownictwo

Wykorzystywanie innowacyjnych materiałów, sięganie po naturalne surowce sprawia, że cena za metr kwadratowy mieszkania jest wyższa, niż ta, jaką należy zapłacić za mieszkanie w starszym bloku. Jednak jest to nie tylko koszt pięknej elewacji, ale także pracy architektów, którzy z myślą o wymagających osobach tworzą wyjątkowe projekty, które znacząco wpływają na jakość życia. Zatem na pytanie o to, po co komu drewniana elewacja, przeszklone korytarze i marmurowe posadzki, odpowiadamy: po to, by przyjemnie się mieszkało i żyło, po to, by czerpać radość z powrotów do domu, którego widok budzi emocje i zachwyca każdego dnia.

Nowoczesny projekt domu z przeszkleniami i drewnianą elewacją
Źródło: Tooba.pl

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *