Ryzalit to element domu, który pozwala na niewielką rozbudowę budynku, bez utraty jego charakteru. Choć może kojarzyć się on nam z klasycznymi rozwiązaniami na które moda już przeminęła – nic bardziej mylnego! Ryzality wracają do łask!
Wśród nowoczesnych projektów domów coraz częściej można zauważyć powrót do klasycznych rozwiązań, popularnych w architekturze od setek lat. Jedną z takich opcji jest ryzalit, który spotykany jest nie tylko w zabytkowych budynkach, ale również nowych projektach domów, tworzonych przez zawodowych architektów. Nic w tym dziwnego, zważając na to, że ryzalit może stać się modną, elegancką i praktyczną częścią każdej elewacji.
Ryzalit – co to jest? Jak wygląda?
Ryzalit to występ z lica w elewacji budynku w jego części środkowej, narożnej lub bocznej. Prowadzony jest of fundamentów aż po dach, stanowiąc jego organiczną część. W rzucie poziomym ryzalit może mieć kształt prostokąta lub półkola. Ryzalit ożywia elewację i zwiększa powierzchnię pomieszczeń. Płaski, nieznacznie wystający przed lico sąsiadującej ściany ryzalit określany bywa jako pseudoryzalit. Lata jego popularności przypadają na renesans. Doskonale wpisuje się on w bryłę tradycyjnego domu.
Jednym z zadań ryzalitu może być poprawienie proporcji naszego budynku. Gdy dom jest zbyt długi, wprowadzenie go do środka prawdopodobnie pomoże optycznie skrócić ścianę. Dodatkowo uzyskamy symetrię. Pomoże też stylowo zaakcentować strefę wejścia. Ryzalit w połączeniu z ogrodem to rozwiązanie ponadczasowe, dzięki czemu zieleń może… wkroczyć do wnętrza budynku (warto w tym celu zastosować przeszklenia).
Pomyśl o wykuszach i ryzalitach niestandardowo! Szczegóły TUTAJ
Jak podkreślić obecność ryzalitu na elewacji?
Ryzalit na elewacji często podkreśla się kolorem lub fakturą tynku czy farby. Dobrym sposobem zaakcentowania jego obecności jest umieszczenie w nim okien wyróżniających się kształtem. Również zastosowanie kontrastowego koloru dobrze wpłynie na wygląd bryły.
We współczesnych projektach ryzalit najczęściej umieszcza się w centrum, by stworzył oś symetrii elewacji. Chętnie projektuje się go jako element ścian frontowych oraz ogrodowych. Na elewacji frontowej ryzalit uwypukla strefę wejścia – to w nim jest zazwyczaj zaplanowany hol i przedsionek. Na ogrodowej otwiera dom na otoczenie i tworzy strefę pośrednią między nim a budynkiem. Już rzadko spotyka się ryzalit na ścianach bocznych czy narożach domu (z wyjątkiem budynków nawiązujących do architektury tradycyjnej).
Wykończenie ryzalitu w domu – materiały
Kiedyś niezwykłą estetykę tego detalu zaznaczono bogatymi zdobieniami, były to m.in. okna okrągłe czy łukowe. Często stosowano też gzymsy, pilastry czy płyciny. Powszechnie ryzalit wykańczano też ścianką attykową lub umieszczano nad nim taras. Współczesne ryzality są minimalistyczne – co jest w pełni zgodne z aktualną modą i stylem życia wielu osób, szczególnie w krajach skandynawskich.
Piękno ryzalitów mogą podkreślać staranne wykończenia szkłem, okładzinami klinkierowymi, czy drewnem.
Ryzalit, lukarna i wykusz – modne elementy Twojego domu
Wykusz poprawia funkcjonalność domu. Czym jest wykusz? To wyrastająca poza ściany konstrukcyjne część budynku, składająca się z 3 lub 5 ścian połączonych pod dużym kątem, znacznie powiększająca przestrzeń pomieszczenia do którego przystaje. Zdarza się, że wykusz może być efektowną jadalnią obok kuchni, oranżerią, biblioteką czy kącikiem na relaks z pozostałymi członkami rodziny.
To również świetna opcja dla tych, którzy chcą doświetlić pomieszczenie. Jeżeli umieścimy go przy południowej ścianie budynku – wtedy duże okna będą wpuszczać do środka najwięcej światła.
Uwaga! Pamiętaj o hydroizolacji i termoizolacji wykuszu na etapie budowy! Sezon jesienny i zimowy to czas, gdy ta część domu narażona jest na wychłodzenie.
Lukarna to po prostu wystająca ponad postać dachu nadbudówka, wyposażona w zamontowane pionowo okno. Zazwyczaj montuje się więcej niż jedną, dzięki czemu są dobrym rozwiązaniem do urozmaicenia wyglądu naszego budynku. Są również alternatywną dla okien połaciowych, jeżeli mamy dom z dachem dwuspadowym, wielospadowym i poddaszem użytkowym.
Każde z tych rozwiązań może wspaniałe uzupełnić nasz dom. Nasze propozycje są dowodem na to, że moda powraca, często szybciej niż się tego spodziewamy. W tym przypadku powrót do sprawdzonych detali był tylko kwestią czasu.