Poszukując idealnego domu zwracamy uwagę przede wszystkim na funkcjonalny układ pomieszczeń, jednak elewacja nie pozostaje bez znaczenia. Nawet domy o prostej bryle i konstrukcji mogą być piękne i oryginalne. Jak to osiągnąć? Można zdecydować się na projekt domu z wykuszem. Więcej o tym detalu – w naszym artykule!
Wykusz – co to?
Wykusz to forma architektoniczna wzorowana na detalach z Bliskiego Wschodu, wyrastająca poza ścianę budynku, poszerzająca przylegające wnętrze. Jest on nadwieszony powyżej parteru na wysokości jednej lub kilku kondygnacji, zazwyczaj zaprojektowany na piętrze.
Lata temu budowano je głównie w celach obronnych. Dziś są sposobem na uatrakcyjnienie projektu budynku i chętnie wykorzystuje się je w budownictwie tradycyjnym. Dodatkowy element konstrukcyjny występuje w kształcie kwadratu, prostokąta, wielokąta bądź półkola. W polskich domach często można zaobserwować wykusze wielościenne (od trzech do pięciu ścian).
Wykusz a ryzalit – różnica
Mylenie wykuszu z ryzalitem nie należy do rzadkości. Rzeczywiście to zbliżona forma konstrukcyjna, jednak nie można używać tych słów jako synonimów. Ryzalit bowiem budowany jest od fundamentów, aż po sam dach. W przeciwieństwie do niego, wykusz można nazwać inaczej formą zabudowanego balkonu.
Jak zaaranżować wykusz?
Jeżeli zdecydowaliśmy się już na wykusz i nie wiemy jak go umeblować, musimy od razu wziąć pod uwagę, że jego aranżacja zależy przede wszystkim od wielkości. Istnieją takie, które tylko nieznacznie wystają poza fasadę budynku i takie, które są niezależnym pomieszczeniem.
Najpopularniejszym wykorzystywaniem wykuszu jest uczynienie go częścią jadalną domu. Przy małym wykuszu wystarczy umieścić stół na tle okna. Dzięki takiemu ustawieniu jadalnia będzie dobrze oświetlona, a domownicy bez przeszkód będą cieszyć się pięknym widokiem, czego można chcieć więcej?
Możliwe, że nasz wykusz jest dodatkowym pomieszczeniem z otwartą przestrzenią. Wtedy warto wstawić tam stół z krzesłami i wydzielić w tej sposób osobną przestrzeń dla jadalni lub salonu. Okrągły stół będzie rewelacyjną opcją!
Wykusz w sypialni z szerokim parapetem nadaje się na siedzisko. Jeżeli marzymy o miejscu na odpoczynek po pracy, wykusz może zastąpić ogródek, np. podczas zimowych miesięcy. Wychodzenie na zewnątrz, gdy pada śnieg, dla wielu z nas nie jest przyjemną czynnością. Czasem, by wróciły wspomnienia o słonecznych dniach w ogrodzie, wystarczy spojrzeć przez okno wykuszu.
Wiele zależy nie tylko od wielkości wykuszu, ale również jego kształtu, dlatego już na etapie wyboru projektu należy określić przeznaczenie tej części budynku. Jeżeli nasz wykusz ma kształt większego prostokąta z oknami od frontu, może biblioteczka stanie się idealnym rozwiązaniem? Wieloosobowe siedziska i praktyczne schowki, gdzie rodzinnie można czytać ulubioną książkę czy odrabiać lekcje, brzmi dobrze, prawda?
Nierzadko zdarza się również, że wykusz znajduje się w kuchni. Jeżeli tak jest w naszym przypadku, może stać się blatem do pracy lub miejscem do spokojnego wypicia ulubionej kawy czy herbaty.
Minusy posiadania wykuszu
Budowa domu z wykuszem jest niewątpliwie bardziej skomplikowana niż w przypadku tradycyjnej bryły. Jak możemy się spodziewać, wiąże się on z większymi kosztami budowy: dłuższe fundamenty, większa powierzchnia ścian i dachu, ale i większa ilość okien. Jego usytuowanie na elewacji często będzie też wymagać przemyślanych rozwiązań dotyczących detali konstrukcyjnych. To również większe wymiary domu, co trzeba uwzględnić na etapie kupowania działki lub dobierania idealnego projektu do już posiadanej ziemi. Mimo to – wykusz jest bardzo popularną opcją, a domy, które go posiadają mają wyjątkowy charakter. Nawet biorąc pod uwagę wyższe koszty, to jedno z tych rozwiązań, które długo będzie zachwycać i inwestorzy na pewno łatwo z niego nie zrezygnują.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć? Bardzo ważne jest prawidłowe stworzenie konstrukcji naszego wykuszu. Nie może ona wpłynąć negatywnie na energooszczędność naszego domu. Kluczowe będzie wybranie odpowiednich okien (co również pociągnie za sobą koszty).