Ile łazienek powinno znaleźć się w domu jednorodzinnym? Czy jedna wystarczy dla całej rodziny? A co z WC dla gości? Czy warto decydować się na łazienkę połączoną z główną sypialnią? I ile to wszystko będzie kosztować?
Zaprojektowanie funkcjonalnego domu oznacza między innymi zaplanowanie i wyposażenie odpowiedniej liczby łazienek. Szczególnie w kompaktowych domach, w których każdy metr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota, trzeba dobrze przemyśleć rozwiązania tak, by z jednej strony nie czekać rano w kolejce do łazienki, ale z drugiej nie tracić cennego miejsca. Szczególnie, że wyposażenie łazienki nie należy do najtańszych i dodatkowa łazienka może niepotrzebnie uszczuplić nasz budżet.
Dom parterowy i piętrowy
Trudno wyobrazić sobie dom piętrowy tylko z jedną łazienką. Oznaczałoby to konieczność biegania po schodach, ilekroć chciałoby się skorzystać z toalety. W domu, w którym mieszkają dwie lub trzy osoby, sprawdzi się rozwiązanie z łazienką obejmującą wannę/prysznic, umywalkę i toaletę na tym samym poziomie, na którym znajdują się sypialnie oraz WC z umywalką tam, gdzie jest część wypoczynkowa. Dzięki temu odwiedzający nas goście nie będą musieli szukać łazienki w bardziej prywatnej strefie domu.
W domu parterowym wystarczy jedna łazienka, chyba że domowników jest więcej (powyżej trzech osób). Wówczas również warto zdecydować się na osobną toaletę lub dwie łazienki. Zbudowanie dwóch toalet podroży jednak koszty inwestycji – chodzi tutaj o konieczność zbudowania dwóch pionów kanalizacyjnych. Rozwiązaniem może być takie zaplanowanie obu pomieszczeń, by mogły korzystać z tej samej kanalizacji (np. granicząc ze sobą przez ścianę).
Wygodna łazienka – metraż, plan, sprzęty
Minimalna powierzchnia dla łazienki z toaletą to 5 metrów kwadratowych. Na takiej przestrzeni trzeba zmieścić poza wspomnianą toaletą także kabinę prysznicową i umywalkę. Trudno będzie tutaj już znaleźć miejsce na pralkę, kosz na brudne pranie i wystarczającą liczbę szafek. Dlatego w miarę możliwości warto zaplanować dla łazienki więcej przestrzeni. Można to osiągnąć zmniejszając nieco korytarz lub ąsiedni pokój. Spowoduje to pewnie, że łazienka nie będzie na planie prostokąta, ale taki “zakamarek” można zagospodarować w ciekawy sposób i umieścić tam np. wannę.
Gdy jest to niemożliwe można spróbować przenieść pralkę do kuchni lub na korytarz albo do garderoby. Dobrym pomysłem będzie ukrycie tyłu toalety w ścianie – dzięki temu na ścianie pojawi się dodatkowe miejsce na szafkę i półki.
Jeżeli planujemy osobną toaletę, to jej powierzchnia może być znacznie mniejsza. Jej minimalne rozmiary muszą umożliwić wygody dostęp do toalety. Oznacza to, że po bokach sedesu powinno znajdować się co najmniej 20 cm wolnej przestrzeni, a przed toaletą – 60 cm. Najlepiej by zmieściła się tutaj także umywalka. Może być niewielka. Wygodnie będzie umieścić ją na wąskiej szafce, w której schowamy także zapas papieru toaletowego czy mydła. Koło umywalki zawieśmy przynajmniej jeden ręczniczek.
W domach, w których mieszkają małe dzieci, powinno znaleźć się także miejsce na podkładki na toaletę oraz wygodne schodki, które można podstawić do toalety lub umywalki. Jeżeli umywalka stoi na wyższych nóżkach, taki podest można pod nią łatwo schować.
Duża łazienka dla dużej rodziny – co powinno się w niej znaleźć
Wyobraźmy sobie, że mamy do dyspozycji dużą łazienkę w domu dla czteroosobowej rodziny. Z pewnością przyda się w niej długa szafka pod umywalkę i dwie średniej wielkości umywalki. Za nimi na całą długość szafki powinno rozciągać się lustro. Dzięki takiemu układowi jednocześnie korzystać z łazienki – myć zęby, czesać się czy nakładać makijaż, będzie mogło korzystać na raz więcej osób. Więcej szafek to także więcej przestrzeni do przechowywania, w której zmieszczą się nie tylko kosmetyki i przybory do włosów, ale także zapas papieru toaletowego, środki czystości, czyste ręczniki i inne rzeczy, które są potrzebne w każdym domu, a o których przechowywaniu zdarza nam się zapomnieć w trakcie planowania budowy.
Decydując się na kabinę prysznicową, lepiej wybrać taką z matowego lub mlecznego szkła. Dlaczego? No cóż, czasem po prostu trzeba będzie wejść do łazienki w czasie, kiedy inny członek rodziny bierze prysznic. Takie nieprzepuszczalne szkło zapewni wówczas więcej prywatności. W łazience o dużym metrażu można zdecydować się dodatkowo na parawan.
Wanna czy prysznic?
Oczywiście, kwestia tego, czy prysznic jest lepszy od kąpieli czy na odwrót, jest tylko osobistym upodobaniem. Faktem jest jednak, że nawet długi prysznic jest bardziej ekologiczny od kąpieli. To dodatkowo ważne, jeżeli dom jest połączony z szambem. Prysznic też trwa krócej niż kąpiel, a kabina prysznicowa zajmuje w łazience mniej miejsca niż wanna.
Jeżeli jednak nie chcesz rezygnować z możliwości kąpania się, możesz zamontować wannę z prysznicem. To rozwiązanie pozwala łączyć zalety obu rozwiązań. W rodzinie, w której są małe dzieci, wanna szybko okaże się ulubionym miejscem zabaw. Warto więc zainwestować w łatwe do czyszczenia kafelki i podłogi oraz przygotować miejsce do przechowywania licznych zabawek kąpielowych. Jeżeli dobrze zaplanujemy aranżację łazienki, nie będziemy musieli rezygnować z żadnego rozwiązania – odpowiedni projekt to pierwszy krok do sukcesu.
Dodatkowa łazienka w głównej sypialni – czy to dobry pomysł?
W pięknych, dużych domach czasem możemy znaleźć dodatkową łazienkę połączoną z główną sypialnią. To miejsce tylko dla dorosłych, małe domowe SPA, w którym można odpocząć po całym wyczerpującym dniu. Jeżeli nie brakuje Ci powierzchni i środków i myślisz, że takie miejsce jest właśnie tym, co Cię uszczęśliwi, oczywiście zdecyduj się na dodatkową łazienkę. Używając naturalnych materiałów jak kamień i drewno egzotyczne stworzysz miejsce dające dużo wytchnienia i prywatności.
Jeżeli jednak w Twoim życiu nie ma realnego miejsca na odprężającą kąpiel, a budżet na budowę domu jest mocno napięty, może znajdziesz lepszy sposób na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni. Wygodna garderoba pewnie okaże się lepszym rozwiązaniem niż łazienka, której nie wykończysz przez najbliższe kilka lat.
Dla przeciętnej, czteroosobowej rodziny mieszkającej w domu, dwie łazienki to minimum, żeby zapewnić wszystkim domownikom wygodę. Jeżeli nie brakuje miejsca i środków, można zdecydować się na dodatkową łazienkę. O takim rozwiązaniu warto też pomyśleć, gdy domowników jest więcej (jak w przypadku rodzin wielodzietnych czy rodzin wielopokoleniowych) oraz tam, gdzie przyjmuje się licznych gości.