Dostępne na rynku produkty pozwalają na wykończenie ścian na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsza i najmniej kłopotliwa metoda polega na pomalowaniu ścian kolorowymi farbami przy użyciu różnorodnych technik malarskich.
Sposób przygotowania ścian do malowania zależy od stanu podłoża. Ocena ścian będzie inaczej przebiegać w przypadku powierzchni nowych, inaczej gdy zechcemy pomalować ściany pokryte farbą lub tapetą.
Przygotowanie nowych ścian
Nowe ściany należy sprawdzić pod względem stanu podłoża oraz jego chłonności. Konieczne jest przeprowadzenie gruntowania, dzięki któremu zostanie utwardzona powierzchnia ściany, wyrównana jej chłonność, a zastosowana farba dekoracyjna uzyska lepszą przyczepność. Gruntowaniu podlegają nowe tynki i gładzie gipsowe, surowe płyty g-k oraz ściany w tzw. stanie deweloperskim. Do gruntowania najczęściej są wykorzystywane grunty, emulsje oraz farby podkładowe. Wśród specjalnych preparatów wyróżnia się grunty uniwersalne, głęboko penetrujące oraz przeznaczone na powierzchnie chłonne. Środki gruntujące poprawiają jakość zastosowanej zaprawy oraz przeciwdziałają powstawaniu pęknięć. Przygotowanie podłoża do gruntowania polega na oczyszczeniu go z pyłów i zabrudzeń. Środek gruntujący należy zastosować na jeden dzień przed nałożeniem warstwy dekoracyjnej. Można to uczynić przy pomocy wałka lub pędzla, sprawdzając czy jest wchłaniany przez ścianę. Kontrola prawidłowego gruntowania zapobiegnie tworzeniu się szpecących zacieków.
Przygotowanie ścian wcześniej malowanych i tapetowanych
Ściany pokryte starą farbą należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. Myjemy je ciepłą wodą ze środkiem myjącym przy pomocy gąbki. Łuszczące się fragmenty usuwamy przy pomocy szpachli. Przyczepność podłoża zwiększymy, przecierając ścianę gruboziarnistym papierem ściernym. Miejsca spękane i uszkodzone trzeba uzupełnić masą szpachlową, po uprzednim zwilżeniu ich wodą. Równą powierzchnię uzyskamy, gdy naprawione miejsca zostaną przeszlifowane. Następnie należy sprawdzić, czy konieczne jest gruntowanie ścian. Dokonujemy tego, przeciągając suchą dłonią po powierzchni ściany. Czysta dłoń oznacza, że ściana jest dobrze związana i gruntowanie nie jest potrzebne. Jeśli pozostanie na niej biały osad, ścianę należy zagruntować. Gruntowanie ścian jest wskazane, jeśli usunęliśmy starą farbę, dokonaliśmy naprawy ubytków lub zeskrobane zostały miejsca po zaciekach – stosujemy na nie farbę na plamy i zacieki. Należy pamiętać, że gruntowaniu podlegają jedynie suche powierzchnie.
Zmiana koloru ściany ciemniejszej na jasną z reguły wymaga użycia farb podkładowych, które zawierają pigmenty w kolorach farb dekoracyjnych.
Jeśli zamierzamy pomalować ściany, które były wcześniej wytapetowane, należy sprawdzić, czy powłokę można pomalować. Do malowania nadają się tapety równo ułożone oraz mocno przyklejone do ściany. Jeśli odklejają się, a na ich powierzchni widoczne są różnego typu zgrubienia i nierówności, tapety trzeba zerwać. Stare tapety papierowe nasączamy w tym celu ciepłą wodą i powoli odklejamy. Inne – usuwamy po zastosowaniu środków, które rozpuszczają klej. Do malowania nadają się tapety typu raufaza oraz tapety z włókna szklanego. Można je malować specjalnymi farbami do tapet.