Menu Zamknij

Raufaza – czyli tapeta do malowania. Czy warto wybrać?

Malowanie ścian to decyzja na długie lata. Poza wyborem odpowiedniego koloru, który będzie pasował do stworzonej przez nas przestrzeni, warto też zastanowić się w jaki sposób chcemy wykonać ten pracochłonny proces, jakim jest malowanie ścian. Z pomocą przychodzi raufaza – tapeta do malowania, czym jest i czy warto ją wybrać?

Raufaza czyli tapeta do malowania – sposób na odświeżenie mieszkania bez dużych kosztów!

Raufaza – tapeta do malowania

Raufaza jest tapetą do malowania, na którą składają się dwie lub trzy warstwy papieru, pomiędzy którymi umieszczone są wiórki drewna. Raufaza zwykle ma kolor biały i nadaje się do malowania powierzchni farbą emulsyjną. Ze względu na swoją grubość dobrze maskuje nierówne podłoże, po zastosowaniu odpowiednich środków może być wodoodporna.

Raufazę można też wielokrotnie malować i na różne kolory, za każdym razem osiągając inny efekt. To świetne rozwiązanie dla tych, których przestrzenie szybko nudzą. Lubisz dany kolor przez kilka miesięcy lub lat, po czym potrzebujesz zmiany? To rozwiązanie dla Ciebie!

Raufaza nazywana jest farbą strukturalną, ponieważ składa się z kilku warstw papieru oraz umieszczonych pomiędzy nimi włókien drzewnych. To właśnie te ostatnie z wymienionych wzmacniają materiał. Włókna mają też wpływ na wygląd tapety, który zależy od ich rozmiarów oraz gęstości rozmieszczenia.

Raufaza uznawana jest za dającą ścianom efektowny wygląd i oryginalną strukturę. Można ją też kłaść bezpośrednio na tynk. Przyklejanie raufazy do ścian jest procesem podobnym do przyklejania innych tapet. Klej jest nakładany bezpośrednio na materiał, następnie tapeta zanim zostanie połączona z podłożem, powinna dobrze, przynajmniej przez kilka minut, nim nasiąknąć.

Raufaza – czy warto ją wybrać?

Raufaza ma wiele zalet, ale tą którą można uważać za najbardziej funkcjonalną jest stanowienie dodatkowej warstwy termoizolacyjnej. Poza tym zatrzymuje ciepło we wnętrzach, jednocześnie regulując poziom wilgotności. Jest produktem naturalnym, więc ściany mogą swobodnie oddychać, a ponadto jest trwała i odporna na uszkodzenia. Rzadko odkleja się sama. Jest też wymieniana jako jeden z najlepszych i najszybszych sposobów na zasłonięcie nierówności i pęknięć na ścianach.

Na rynku dostępnych jest również wiele gatunków raufazy. Sklepy, które są dobrze zaopatrzone są w stanie bez problemu je zaoferować. Chociaż jest nieco droższa niż inne zastosowania, nie zdaje się być to zaskoczeniem, gdy zauważy się jak wiele zalet ma jej użycie.

Raufaza to opcja trwała, która będzie w stanie zachwycać swoją świeżością przez długie lata. Jest też modna i uniwersalna, więc można mieć pewność, że nie tylko będzie zawsze mile widziana, ale również pasuje do przeróżnych przestrzeni, mebli i dodatków.

Raufaza wyróżnia się uniwersalnością. To tworzywo, które można pokryć farbą w wybranym kolorze, więc jeżeli zdecydujemy się na oryginalny wzór, jego wykonanie nie powinno stanowić problemu. Taka tapeta do malowania jest praktyczna i pomoże zaoszczędzić. Jak? Jeżeli znudzi nam się wzór w ulubionym pomieszczeniu i będziemy chcieli zmienić kolory, nie odczuje tego nasz domowy budżet. To idealne rozwiązanie do pokoju dziecka czy pracowni artysty, który potrzebuje częstych przypływów inspiracji.

Raufaza – gdzie wygląda najlepiej?

Raufaza jest idealna do każdego wnętrza – z powodzeniem można ją nałożyć w kuchni, łazience, ale i salonie. W sklepach można znaleźć też interesujące panele ścienne dekoracyjne, które pomalowane dadzą niezwykły efekt. Raufaza to idealne rozwiązanie do pokoju dziecka, które z biegiem lat zmieni zainteresowania i gusta. W ten sposób nie musimy przeprowadzać kosztownych remontów. Wystarczy przemalowanie tapet do malowania na inny kolor.

To samo tyczy się kuchni, gdzie często dbamy o to, by pomieszczenie nie tylko było praktyczne, ale również estetyczne. W dobrze wyglądającym pomieszczeniu dużo lepiej przygotowuje się posiłki dla rodziny! Raufaza sprawia, że nie musimy przejmować się ograniczeniami. Jeżeli podczas zakupów nie wiemy, czy ostatecznie nie pożałujemy wyboru konkretnego koloru, po czasie możemy go bez przeszkód zmienić.

Tapety do malowania – jaką farbę wybrać?

Tapetę możemy przemalowywać farbami akrylowymi lub lateksowymi. Wymienione produkty bardzo dobrze się wchłaniają, a tapeta posiada przez cały czas widoczną strukturę. Pokrywając tapetę farbą lateksową, mamy także pewność, że nabiera ona właściwości wodoodpornych, idealnych we wnętrzach łazienkowych.

Jak położyć tapetę do malowania?

Każdy rodzaj tapety do malowania należy położyć na specjalnie przygotowanej powierzchni. W tym przypadku podstawowym etapem jest wygładzenie powierzchni ściany oraz delikatne zwilżenie jej wodą. Klej umieszczamy bezpośrednio na tapecie. Klejenie rozpoczyna się od góry, nakładając materiał zaraz przy suficie.

Stopniowo należy kierować się w dół i mocno dociskać materiał do ściany. Jeżeli posiadamy gumowy wałek do tapet, możemy z jego pomocą popracować nad uzyskaniem właściwej, gładkiej struktury. Wałek przesuwamy w stronę zewnętrznych krawędzi. Klej zwykle wysycha w około 3 godziny po nałożeniu tapety.

Jeśli mamy pewność, że materiał na pewno jest suchy, możemy rozpocząć odmalowywanie jego powierzchni farbą. Aby czynność ta była przeprowadzona efektywnie, warto użyć pędzla futrzaka. Zanim wybierzemy właściwy kolor farby, zagruntujmy jej powierzchnię, dobierając odpowiedni roztwór farby dyspersyjnej. Odpowiednie nałożenie zapobiegnie powstawaniu pęcherzy powietrza.

Koszt raufazy – ile kosztuje tapeta do malowania?

Zależnie od marki i materiału można znaleźć w Internecie farby w różnych przedziałach cenowych. Całkowity koszt nie jest jednak zbyt wysoki. Korzyści z posiadania raufazy na ścianie często przewyższają wartość samego zakupu materiału.

Przykładowe ceny to np. 27-34 zł za 13,25 m2 powierzchni rolki, gdzie rozmiar rolki to 53 cm x 25 m.

Raufaza – kładzenie tapety WIDEO

źródło: Kanał Youtube PETER – PAINTER DECORATOR

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *