We współczesnych wnętrzach coraz częściej stosuje się tapety do malowania. Wracają do łask, bowiem są atrakcyjne pod względem estetycznym i praktycznym. Zastosowanie tapet sprawia, że pomieszczenia zmieniają swój wygląd. Zostaje podkreślony wyjątkowy charakter wydzielonych stref, a całość zyskuje elegancki wygląd. Bogata oferta wzorów i faktur umożliwia zastosowanie ich zarówno we wnętrzach o charakterze współczesnym, jak i dla podkreślenia tradycyjnego charakteru pomieszczeń.
Zalety tapet do malowania
Tapety są także doskonałym rozwiązaniem dla pomieszczeń w budownictwie wielkopłytowym. Osiadanie budynków i praca płyt są przyczynami szpecących pęknięć i uszkodzeń ścian i sufitów, których nie pozbędziemy się, stosując tradycyjną zaprawę lub gładź szpachlową. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie odpowiedniej tapety, przeznaczonej do malowania.
Tapety do malowania mają wiele zalet:
– wyrównują nierówności powierzchni oraz maskują uszkodzenia,
– zapewniają dodatkową izolację cieplną,
– oszczędzają czas i minimalizują koszty remontów – położenie tapet jest szybkie, czyste i opłacalne ekonomicznie,
– możliwe jest kilkakrotne przemalowanie powierzchni,
– aranżacja wnętrza z użyciem tapet do malowania umożliwia realizację oryginalnych projektów.
Rodzaje tapet do malowania
Tapety przeznaczone do malowania spełniają wyjątkową rolę, dlatego do ich wykonania są potrzebne specjalistyczne materiały. Najczęściej stosowanym jest włókno szklane. Dzięki niemu tapety są niepalne, odporne na odkształcenia i wpływ wilgoci. Odświeżanie ich powierzchni polega na umyciu wodą z delikatnymi środkami myjącymi. Struktura tapety imituje tkaniny, co jest nawiązaniem do najdroższych i niezwykle estetycznych tapet tekstylnych, wykorzystywanych w wytwornych pomieszczeniach – salonach, jadalniach, salach koncertowych. Tapety z włókna szklanego znajdują zastosowanie także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, w łazienkach i kuchniach. Ich zastosowanie chroni wnętrza przed pleśnią, grzybami i bakteriami.
Raufazy – popularne tapety
Innym rodzajem tapet do malowania są raufazy. Powstają z trzech warstw osłaniających włókna drzewne. Cechą charakterystyczną raufazy jest jej grubość i ciekawa struktura. Pokrycie ścian i sufitów dwiema lub trzema warstwami raufazy maskuje uszkodzenia i pęknięcia, jednocześnie zapewniając przepuszczalność powietrza, co zapobiega pojawieniu się pleśni. Tego typu tapety są odpowiednie do pokojów dziecięcych oraz mieszkań alergików, ze względu na swoje ekologiczne właściwości.
Raufazy są dostępne w białym kolorze. Po pomalowaniu zapewniają pomieszczeniom atrakcyjny wygląd. Najlepiej użyć w tym celu farb emulsyjnych. W łazienkach i kuchniach sprawdzają się emulsje lateksowe i lateksowo-akrylowe, zapewniające ścianom odporność na wilgoć. Strukturę raufazy podkreślają farby półmatowe i farby z połyskiem.
Klejenie i malowanie tapet do malowania
Sposób klejenia tapet do malowania jest odmienny od sposobu położenia tapet tradycyjnych. Tapety z włókna szklanego nie wymagają pokrycia klejem. Warstwą klejącą, którą stanowi elastyczna masa, pokryta zostaje ściana. Klej zawiera składniki odpowietrzające oraz zapobiegające powstawaniu pleśni. Gotowy jest do zastosowania po dokładnym rozmieszaniu. Wysycha w czasie od jednej do trzech godzin, pozostawiając odpowiedni zapas czasu na położenie tapety i jej wygładzenie. Ważną właściwością jest paroprzepuszczalność, co sprawia, że ściany oddychają. Tapety z włókna szklanego są opłacalne ekonomicznie, bowiem umożliwiają mniejsze zużycie farby.
Do przyklejenia raufazy można wykorzystać klej przeznaczony do tapet winylowych. Klej nakłada się na tapetę i dociska do powierzchni tak, by usunąć wszelkie pęcherzyki powietrza. Najlepiej użyć do tej czynności gumowego wałka do tapet. Wysychanie kleju trwa około trzy godziny.
Zanim przystąpimy do klejenia tapet, należy odpowiednio przygotować podłoże:
– usunąć ze ścian warstwy tapet i naprawić ewentualne uszkodzenia powierzchni,
– zagruntować powierzchnię, stosując klej zmieszany w odpowiednich proporcjach z wodą, ewentualnie wykorzystać akrylowe środki do gruntowania – dzięki tej czynności otrzymamy ściany odporne na wilgoć,
– jeśli powierzchnię stanowi płyta gipsowo-kartonowa, wystarczy dokładnie ją odkurzyć, pomijając gruntowanie,
– przed położeniem tapety ścianę należy zwilżyć wodą.
Tapety można przycinać na odpowiednią długość przy użyciu nożyczek lub noża Cutter. Ważne, by zostawić zapas, wynoszący około 10 cm. Tapety wzorzyste należy dopasować tak, by wzory do siebie pasowały. Przy klejeniu powierzchnię tapet wygładzamy od części środkowej ku brzegom. Pracę rozpoczynamy przy suficie i kierujemy się do dołu. Po przyklejeniu tapet nie przeprowadza się gruntowania ich powierzchni. Farby wewnętrzne do malowania tapet powinny spełniać normę PN-C-81914/98.