Menu Zamknij

Elewacje z drewna

Drewno, przez wielu kojarzone głównie z pejzażem górskim, nierzadko jest wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Stosowane na elewacjach, nadaje domom bardzo oryginalny i zarazem przytulny wygląd.

Elewacje z drewna
Źródło: Tooba.pl

Drewniane okładziny coraz częściej pojawiają się na fragmentach elewacji, podkreślając szczyty, wykusze czy nadproża domów. Jeśli zamierzamy urozmaicić w ten sposób wygląd naszego budynku, to należy zacząć od wyboru drewna, które powinno być odpowiednio wysuszone (optymalna wilgotność wynosi 15-18%). Za najtrwalsze gatunki uważa się dąb oraz modrzew, ale są one jednocześnie najdroższe i najtrudniejsze do pozyskania. W Polsce dużą popularnością cieszy się drewno z olchy, świerku oraz sosny.

Jeśli drewnianą elewację poddamy odpowiednim zabiegom, to zapewnimy jej piękny wygląd na lata. Jednym ze sposobów zabezpieczenia materiału jest jego impregnacja. Ta metoda przez pięć lat będzie chronić elewację przed rozwojem pleśni, grzybów i owadów, a także przed nasiąkaniem wodą. Zastosowanie impregnatu równocześnie opóźni proces starzenia drewna.

Innym zabiegiem zabezpieczającym drewno jest lakierowanie. Pozwala ono na ochronę elewacji przez dwa lata. Dzięki lakierowaniu barwa drewna jest żywsza i posiada bardziej uwidocznione słoje. Lakierowanie stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed wodą, słońcem oraz korozją biologiczną.

Trwałym zabezpieczeniem drewna (na 5 do 8 lat) jest malowanie. W ten sposób ochrania się głównie elementy, które nie są zanadto narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz zagrzybienie. Minusem tej metody jest to, że farba zakrywa rysunek drewna.

Chroniąc drewniane elewacje przed działalnością szkodliwych czynników, można także zastosować bejce, które wnikając w głąb drewna, nadają mu koloryt. Bejcowanie nie zabezpiecza w pełni przed rozwojem grzybów i pleśni, dlatego w tej sytuacji dodatkowo stosuje się wosk lub lakier. Ponadto można także dobrać barwniki odporne na działalność promieni słonecznych, które będą chronić materiał przed blaknięciem. W przypadku drewna wyjątkowo narażonego na wilgoć warto zastosować lakierobejce.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *