Menu Zamknij

Kostka, płyta, ażur, drewno – jaką ścieżkę wybrać do ogrodu?

Ścieżki są niezbędnym elementem każdego ogrodu. Pełnią funkcję szlaków komunikacyjnych i uzupełniają otoczenie domu. Bardzo ważne jest ich prawidłowe zaplanowanie oraz zastosowanie materiału odpowiadającego indywidualnym potrzebom użytkowników i pasującego do stylistyki narzuconej ogrodowi. Możliwości na wykonanie ścieżek jest niemniej niż dostępnych na rynku budulców nadających się do powyższego celu. Do najpopularniejszych należą: kostka brukowa, betonowe płyty (pełne i ażurowe) oraz drewno. O zastosowaniu konkretnego materiału najczęściej decyduje właściciel ogrodu lub wynajęty przez niego architekt krajobrazu. Jest tak dlatego, że projekty domów rzadko zawierają informacje dotyczące zagospodarowania terenu właśnie w tym zakresie. Na ogół znajdują się w nich jedynie te wytyczne, które są wymagane prawem budowlanym i decydują o prawidłowości funkcjonowania domu. Ścieżki ogrodowe nie należą do takich elementów, w związku z czym o ich przebiegu, ostatecznym wyglądzie zewnętrznym i walorach użytkowych rozstrzyga się odrębnie.

Przebieg i szerokość ścieżek

Należy zdawać sobie sprawę, że to właśnie od przebiegu ścieżek zależeć będzie późniejsza funkcjonalność ogrodu. Do terenów zaprojektowanych w oparciu o regularne, symetryczne kształty pasują ścieżki proste. Natomiast w klimatach bardziej sielskich warto popuścić wodze fantazji i stworzyć tajemniczo wijące się dróżki.

Warto też uwzględniać, że ogrodowy szlak komunikacyjny, służący komfortowej przechadzce dwóch osób jednocześnie powinien mieć szerokość 120 – 150 cm. Natomiast dla swobodnego przemieszczania się po nim jednej osoby wystarczy 60 – 70 cm szerokości.

Centymetr

Kostka brukowa w wielu odsłonach

Aktualnie pod pojęciem kostki brukowej kryją się dziesiątki wzorów i odcieni kolorystycznych oraz kilka sposobów wykończenia nawierzchni. W przeciągu ostatnich kilkunastu lat materiał ten przeszedł prawdziwą metamorfozę, czyniącą z niego budulec o ogromnej różnorodności. Do utwardzenia ścieżek regularnych wybiera się najczęściej kostkę prostokątną lub kwadratową. Na rynku można też znaleźć jednak bruk o innych kształtach (np. trapezowy), który nadaje się do wykańczania nawierzchni biegnących po łukach.

Odrębną kwestię stanowi wygląd zewnętrzny kostki brukowej. Może ona być nowocześnie gładka lub może imitować stary, historyczny bruk kamienny. Wybór powinien być dyktowany dopasowaniem do stylistyki domu i innych elementów architektury ogrodowej oraz winien odpowiadać preferowanym aspektom użytkowym. Po gładkiej kostce zdecydowanie łatwiej jest przemieszczać się np. na wysokich obcasach lub pchać po niej wózek dziecięcy. Bruk postarzany, choć na ogół prezentuje się bardzo oryginalnie, nie spełni tych oczekiwań. Dlatego dobrze jest łączyć go z gładkimi płytami dekoracyjnymi o większych formatach.

Kostka brukowa wokół nowoczesnego domu

Wielkoformatowe płyty betonowe

Są to elementy dużo większe niż tradycyjna kostka brukowa i najlepiej prezentują się na rozległych przestrzeniach. Można wykonywać z nich nawierzchnie jednolite, układając elementy tak, by przylegały do siebie bezpośrednio lub stosować płyty pojedynczo, zachowując pewne odległości pomiędzy nimi. W drugim z wymienionych powyżej przypadków nawierzchnia wygląda na lżejszą i bardziej naturalną. Zwłaszcza, gdy w powstałych szczelinach urośnie trawa lub zostaną one wypełnione drobnym żwirem (usypanym na ochronnej warstwie geowłókniny).

Jeżeli chodzi o stylistykę wielkoformatowych płyt betonowych, to również i w tym przypadku istnieje szeroki wybór kolorystyczny i wzorniczy. Powierzchnia płyt może być gładka, śrutowana (delikatnie chropowata i przypominająca wyglądem naturalny kamień) oraz curlingowana (zbliżona optycznie do marmuru lub granitu). Ciekawą propozycję rynkową stanowią również płyty wykonywane w technologii wet cast, tj. formowane na dowolne kształty z ciekłej mieszanki betonowej.

Płyty chodnikowe

Ścieżki ażurowe

W wersjach ażurowych dostępne są zarówno nieduże kostki brukowe, jak i płyty o większych formatach (w różnych kształtach i o zróżnicowanych przekrojach otworowania). Elementy te stają się w ostatnim czasie coraz ciekawsze stylistycznie. Nadają się do zastosowania na dowolnych formach ścieżek ogrodowych oraz dobrze sprawdzają się jako utwardzenie bardziej rozległych przestrzeni (np. podjazdów, miejsc postojowych, itp.). Zasadniczą zaletą ażurowych nawierzchni jest ich wodoprzepuszczalność, co z kolei eliminuje konieczność wykonywania odwodnienia.

Kostka ażurowa w ogrodzie

Drewno naturalne i nie tylko…

Naturalne drewno jest piękne, ale przed jego wykorzystaniem do utwardzenia ścieżek w ogrodzie, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. W centrach ogrodniczych można dostać drewniane klocki o grubości około 10 – 15 cm, które teoretycznie są już zaimpregnowane. Jednak dla pewności zabieg ten warto wykonać samodzielnie. Podobnie należy postępować z drewnem zakupionym np. w pobliskim nadleśnictwie. Tzw. drewniany bruk układa się na 5 cm warstwie piasku, pod którą dodatkowo powinno znaleźć się 10 cm żwiru.

Drewniana ścieżka

Ciekawą alternatywę dla naturalnego drewna stanowią betonowe płyty, będące jego świetną imitacją (pod względem faktury i wyglądu słojów). Płyty te dostępne są w różnych formach, tj. w kształcie desek, krążków ciętych z całego pnia oraz w postaci drobnego bruku.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *