Co zrobić, gdy zima zaskoczy budowlańców, podobnie jak zazwyczaj zaskakuje drogowców? Wiadomo, że prowadzenie prac mokrych podczas mrozów jest co najmniej niewskazane. Co jednak począć, gdy w samym środku betonowania temperatura spadnie poniżej zera? Jak wybrnąć z takiej sytuacji?
Betonowanie w trakcie prawdziwej, mroźnej zimy, nie jest dobrym pomysłem. Podobnej sytuacji najlepiej jest starać się uniknąć. Czasem jednak pogoda potrafi sprawić prawdziwą niespodziankę i wówczas wyjścia już nie ma – jakoś trzeba dokończyć to, co się wcześniej zaczęło. Optymalna temperatura dla prowadzenia prac z użyciem betonu wynosi 4-5 stopni Celsjusza. Gdy w trakcie prac budowlanych jej wysokość spadnie poniżej zera, to inwestorzy stają wobec problemu, do rozwiązania którego przeważnie nie są wystarczająco przygotowani. Zdarza się wówczas, że wybierają nie do końca przemyślane rozwiązania, których skutki mogą okazać się opłakane – z katastrofą budowlaną włącznie. Źródłem nieszczęścia staje się przede wszystkim możliwość zamarznięcia wody w betonie, a co za tym idzie – uszkodzenie materiału budowlanego z powodu zwiększenia się objętości wody zmieniającej się w lód. Zamarznięcie dojrzewającego betonu sprawia, że materiał traci część ze swych właściwości – zmniejsza się jego wytrzymałość na ściskanie, pogorszeniu ulegają także inne parametry, istotne dla jego trwałości: np. wodoszczelność i mrozoodporność.
Co zatem zrobić, gdy w środku prac budowlanych temperatura spadnie poniżej zera? Jeżeli jej wysokość wyniesie zaledwie kilka stopni na minusie, można próbować wybrnąć z takiej sytuacji, jednak przyjmuje się, że jeśli temperatura spadnie do -15 stopni Celsjusza, to prowadzenie prac mokrych nie wchodzi już zupełnie w rachubę. Często można spotkać się z opinią, że aby betonować podczas ujemnych temperatur wystarczy użyć odpowiednich domieszek mrozoodpornych, które ochronią materiał budowlany przed nieszkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Jest to jednak przekonanie błędne. Fachowcy podkreślają, że kluczowym środkiem do zachowania odpowiednich właściwości betonu podczas mrozów jest zagwarantowanie, aby materiał nie zamarzł zanim uzyska odpowiednią wytrzymałość (co najmniej 5 MPa). Domieszki przeciwmrozowe pełnią w wypełnieniu tego zadania jedynie funkcję pomocniczą. Najważniejsze jest, aby beton został wyprodukowany i dostarczony na plac budowy z zachowaniem odpowiedniej temperatury, której następnie nie można pozwolić spaść poniżej zera do czasu, aż beton osiągnie oczekiwaną wytrzymałość. W tym celu należy na przykład zadbać, aby front robót, deskowanie oraz grunt były odpowiednio przygotowane, nie były zamarznięte i żeby w efekcie beton do nich nie przymarzł. Betonowanie podczas mrozów jest zatem możliwe, ale jest zadaniem nieopłacalnym – trudnym do wykonania i podnoszącym koszty budowy.