Budowa domu nie może ruszyć, jeśli nie została zaopatrzona w dziennik budowy. Jest to bardzo ważny dokument urzędowy, w którym należy rejestrować przebieg robót budowlanych.
Obowiązkiem każdego inwestora rozpoczynającego budowę domu jest uzyskanie dziennika budowy. Dokument ten będzie spełniał wymogi formalne tylko wówczas, gdy zostanie zarejestrowany i opieczętowany przez właściwy organ. Uzyska wówczas status dokumentu urzędowego, czyli posiadającego rangę silnego środka dowodowego. Zachowanie tej rangi jest możliwe jednak wyłącznie w sytuacji, gdy dziennik będzie prowadzony zgodnie z przepisami.
Na stronie tytułowej dziennika powinny znaleźć się m. in. informacje na temat adresu, rodzaju budowy oraz jej inwestora. Zanim ruszą prace, w zeszycie trzeba wpisać osoby odpowiedzialne za kierownictwo, nadzór i kontrolę techniczną robót. Dokument ten powinien stale znajdować się na terenie budowy i być przechowywany w sposób bezpieczny, chroniący go przed zniszczeniem i zagubieniem. Zgodnie z prawem budowlanym ten, kto rozpoczął prace budowlane bez wymaganego dziennika, może zostać ukarany mandatem w wysokości od 50 do 500 zł. Podobnymi konsekwencjami skutkuje jego zagubienie lub zniszczenie.
Osobą odpowiedzialną za odpowiednie dokumentowanie realizacji prac jest kierownik budowy. Za brak dokumentu lub prowadzenie go w sposób nieprawidłowy odpowiada on przed odpowiednią izbą samorządu zawodowego. Kierownik budowy powinien dokonywać wpisów dotyczących przebiegu robót oraz wszystkich zdarzeń mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonania budowy. Wpisów w dzienniku mogą dokonywać także inne osoby do tego uprawnione; inspektor nadzoru inwestorskiego, architekt czy też inspektor nadzoru budowlanego. Oryginał dziennika jest jednym z dokumentów, które inwestor ma obowiązek złożyć wraz z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie lub zawiadomieniem o zakończeniu budowy. Jest niezbędny do odbioru domu i nadania mu numeru administracyjnego.