Menu Zamknij

Ile kosztuje budowa domu?

Budowa domu to marzenie wielu osób. Pierwszym etapem planowania jego realizacji jest ustalenie kosztów budowy i wykończenia. Inwestor poszykuje wtedy odpowiedzi na pytanie: ile będzie mnie kosztować postawienie domu? Pomagamy oszacować takie koszty.Koszty budowy domu 2018

Kalkulując koszty budowy pomijamy te związane z zakupem działki. Lokalizacja ma ogromny wpływ na jej cenę, więc jakiekolwiek szacunki mogłyby być tu niemiarodajne. Skupimy się na obliczeniu, ile kosztuje samo postawienie domu – od fundamentów do stanu surowego zamkniętego, gdyż koszty wykończenia również zależą od indywidualnych preferencji inwestora.

Każdy inwestor musi przeznaczyć określone kwoty na zakup i adaptację projektu domu, a także na załatwienie formalności. Gdy przejdzie już te etapy, może przejść do rozpoczęcia samej budowy.
Nasze szacunki dotyczą średniej wielkości domu jednorodzinnego o jednej kondygnacji (powierzchnia użytkowa ok. 110 m2). W tych kalkulacjach zakładamy budowę w systemie gospodarczym, czyli takim, w którym inwestor sam organizuje ekipę do każdego etapu budowy i nadzoruje przebieg prac. W tej metodzie inwestor zajmuje się również zakupem materiałów budowlanych.

Koszty budowy zależne od technologii budowy

Koszt samej budowy domu do stanu surowego zamkniętego zależy od wybranej technologii, a ta związana jest również z właściwościami terenu, na którym budynek będzie budowany. Postawienie tradycyjnego domu murowanego wiąże się z bardziej praco- i czasochłonnym etapem budowy fundamentów, w przypadku domu szkieletowego czy drewnianego trzeba korzystać z usług specjalistycznej firmy. Nie bez znaczenia są tu również koszty zakupu materiałów.

W związku z tym, że wybraliśmy system gospodarczy budowy, w kalkulacjach skupiamy się na budowie najpopularniejszego wśród polskich inwestorów typu, czyli domu murowanego.
Prace związane z fundamentami wymagają tu przygotowania deskowania, na które wylewa się beton oraz wymurowania bloczków betonowych. Dla domu o powierzchni użytkowej ok. 110 m2 zakładamy przygotowanie ław fundamentowych o szerokości ok. 70 cm, a ścian fundamentowych grubości ok. 25 cm. Takie parametry dotyczą standardowych działek, należy pamiętać, że grunty o małej nośności będą wymagały dodatkowych inwestycji. Postawienie fundamentów według naszych założeń to koszt ok. 35 000 zł.

Ściany i stropy – ile to kosztuje?

Budowa ścian zewnętrznych z bloczków z betonu komórkowego o grubości 36,5 cm wraz z elewacją wykonaną z mineralnego tynku cienkowarstwowego to kolejne 35 000 zł. Warto do tego doliczyć jeszcze koszty związane z ociepleniem domu, np. poprzez zastosowanie wełny mineralnej jako warstwy izolacyjnej.

Wykonanie stropów i zastosowanie niezbędnych dla konstrukcji elementów żelbetonowych dla takiego projektu może kosztować w granicach 25 000 – 35 000 zł, w zależności od zastosowanych materiałów. Może to być strop gęstożebrowy albo tańszy strop prefabrykowany z płyt kanałowych. Najdroższym rozwiązaniem będzie strop monolityczny (wylewany).

Budowa domu

Dach – zwieńczenie stanu surowego – ile kosztuje?

Zwieńczeniem budowy do stanu surowego otwartego jest pokrycie stropu dachówkami i orynnowanie dachu. Jako pokrycie można zastosować dachówki ceramiczne lub cementowe. W takim wypadku łączny koszt budowy dachu wyniesie od 45 000 do 50 000 zł.

Możliwe jest zastosowanie tańszego pokrycia gontem bitumicznym. W tym wypadku należy pamiętać jednak o zastosowaniu sztywnego podkładu np. z płyt OSB. Gont bitumiczny stosuje się na lżejszych konstrukcjach dachowych, więc w przypadku ciężkiego stropu monolitycznego nie wchodzi on w grę.

Stolarka okienna – koszty

Ze stanem surowym zamkniętym mamy do czynienia, gdy zostaną zamontowane okna i drzwi wejściowe. Tu koszty zależą od wyboru materiału ram – mogą być drewniane lub PVC. Duży wpływ na ostateczną wycenę stolarki ma również oszklenie, okucie, wykończenie, a także zastosowanie w części otworów okien nieotwieranych (to tańsza opcja). Wybierając okna, warto postawić na nieco droższe modele o wyższym poziomie energooszczędności (niższy współczynnik przenikania ciepła).

W domu jednorodzinnym o założonej do naszych kalkulacji powierzchni użytkowej koszt zakupu okien w standardowej wersji wraz z ich montażem powinien się zamknąć w 20 000 – 25 000 zł.
Czas na podsumowanie wszystkich kosztów. W przypadku naszej kalkulacji będzie to ok. 180 000 – zł. Do tego należy jeszcze doliczyć sumy przeznaczone na poprowadzenie instalacji oraz wykończenie domu. Porównując tego rodzaju inwestycję do rynkowych cen mieszkań w mieście, budowa domu staje się bardzo kusząca – szczególnie dla inwestorów, którzy są już właścicielami wymarzonej działki.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *