Menu Zamknij

W centrum czy na uboczu? Gdzie najlepiej kupić mieszkanie w 2017 roku

Rynek mieszkaniowy w Polsce nie hamuje. Co więcej, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez specjalistów, jesteśmy bardzo atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym w tej części Europy. Gdzie wobec tego najlepiej kupić mieszkanie lub dom?

W poprzednim, 2016 roku, największym zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim mniejsze mieszkania, jednopokojowe oraz dwupokojowe, które położone były blisko centrum, na przykład jeżeli chodzi o mieszkania na sprzedaż w Warszawie, często wybierane były te na Mokotowie oraz w Śródmieściu. Takie mieszkania stanowią bardzo dobrą inwestycję, ponieważ można łatwo je wynająć i sprzedać po wyższej cenie.

Z drugiej jednak strony nadal wielu z nas decyduje się na zakupienie lub wybudowanie domu na obrzeżach miast, ale głównie tych większych i w miejscach z dobrym dojazdem, aby dostanie się do celu nie zajmowało zbyt wiele czasu. Co więcej, cieszą się one dużym zainteresowaniem jako nieruchomości na wynajem, głównie długoterminowy, w związku z tym oznacza to mniejszą rotację klientów. Większość domów to także mniejsze ceny za metr kwadratowy, co oznacza, że są one często bardziej opłacalne, ale, oczywiście, mają też swoje minusy, na przykład dłuższy dojazd, wyższe koszty eksploatacyjne.pexels-photo-265579

Oczywiście, to jakie mieszkanie lub dom zakupimy, zależy głównie od naszych planów – czy chcemy mieszkać w nim samodzielnie, a może planujemy wynajem? Również na decyzję ma wpływ posiadany majątek czy zdolność kredytowa, jeżeli nieruchomość planujemy zakupić na kredyt. Warto też pamiętać, że jeżeli będzie się chciało skorzystać z dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, w takiej sytuacji konieczne jest zmieszczenie się w limitach cen dla nieruchomości w danej lokalizacji, dlatego zakupienie zbyt drogiego lokum nie wchodzi wtedy w grę, co automatycznie wyłącza z zakupu mieszkania lepiej zlokalizowane.

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, zakupienie mieszkania czy domu właśnie w 2017 roku to dobra decyzja, jako że eksperci nie planują obecnie żadnych znacznych zmian w cen, również stopy procentowe nadal pozostają na korzystnym poziomie. Warto też wskazać, że planowany program Mieszkanie Plus również nie ma według specjalistów wpłynąć na rynek nieruchomości.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *