Program „Mieszkanie dla młodych” zastąpił znaną z wcześniejszych lat „Rodzinę na swoim”. Stało się tak z początkiem 2014 roku. MdM różni się od poprzedniego programu, ale na razie jest jeszcze za wcześnie, by z całą pewnością określić, który z nich zasługuje na więcej ocen pozytywnych. Ważne, że z nowych możliwości dofinansowania mogą korzystać także inwestorzy, którzy planują budowę domu.
Nowy program nosi tytuł „Mieszkanie dla młodych”, kryterium wieku stanowi więc tutaj jedną z podstawowych wytycznych. Z dofinansowania mogą skorzystać osoby w wieku do 35 roku życia (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka). Na tym oczywiście nie koniec ograniczeń . Program w swych założeniach ma przyczynić się do ułatwienia młodym ludziom zakupu pierwszego niezależnego lokum. Aby stać się jego beneficjentem nie można posiadać, także w przeszłości, innego mieszkania. Jeżeli więc jeden z małżonków jest (lub był) właścicielem mieszkania (lub domu), to para automatycznie zostaje wykluczona ze starań o uzyskanie pomocy. Jeżeli jednak te podstawowe warunki zostaną spełnione, to następnie trzeba pamiętać o tym, że kredyt powinien być zaciągnięty w wysokości co najmniej 50 procent ceny nieruchomości i na minimum 15 lat. Ważna jest także powierzchnia planowanego mieszkania lub domu. Na dofinansowanie na rozległą rezydencję na pewno nie można liczyć. Powierzchnia mieszkania może tutaj wynieść maksymalnie 75 m2 , domu – 100 m2, chyba, że beneficjent wychowuje co najmniej trójkę dzieci – wówczas wielkości te odpowiednio wyniosą 85 m2 i 110 m2. Dopłatami są objęte wyłącznie lokale z rynku pierwotnego, a na dodatek cena za metr kwadratowy nie może przekroczyć aktualnego wskaźnika, zróżnicowanego zależnie od lokalizacji, a publikowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
MdM ma obowiązywać do 30 września 2018 roku. Kredyty objęte programem są udzielane przez banki, które zawarły odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Eksperci przewidują, że średnia wysokość dopłaty wyniesie około 20 tys. zł, a roczny budżet programu umożliwi dofinansowanie około 30-40 tys. kredytów. Ile procentowo może wynieść wysokość dopłaty? Dla singli i małżeństw bez dzieci – 10% dofinansowania wkładu własnego, dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko – 15 %. Premiowane będą bardziej liczne rodziny, bowiem na dodatkowe 5% dopłaty na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu będą mogły liczyć osoby, którym w ciągu pięciu lat od momentu zakupu lokalu urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.
A na co mogą liczyć inwestorzy planujący budowę domu własnymi siłami, czyli tzw. systemem gospodarczym? Program „Mieszkanie dla młodych” oferuje im zwrot podatku VAT przy zakupie materiałów budowlanych. Aby móc skorzystać z takiej ulgi należy m. in. uzyskać pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2014 roku oraz przedstawić faktury wystawione od dnia uzyskania pozwolenia na budowę do ostatniego dnia, w którym można składać wnioski o wsparcie finansowe.