Menu Zamknij

Oszczędzanie na budowie fundamentów – jak to robić?

Czy da się oszczędzać na budowie fundamentów? Oczywiście. Jeżeli tylko jest taka możliwość, chcemy oszczędzić, by wziąć mniejszy kredyt lub sfinansować budynek za gotówkę. Należy jednak podejść do tego rozważnie… czyli jak? Odpowiadamy.

Oszczędzanie na budowie fundamentów – jak to robić?

Czy rodzaj gruntu ma wpływ na koszt fundamentów?

Największe znaczenie dla kosztów budowy ma wybrany rodzaj gruntu, na jakim budujemy dom. Żeby mieć pewność, należy zlecić wykonanie badania geotechnicznego. W najlepszej sytuacji są posiadacze działek położonych na nośnych, przepuszczalnych gruntach, o niskim poziomie wód gruntowych (przynajmniej 1 m). Taka sytuacja sprawia, że mogą bez problemu wykonać tradycyjne fundamenty i nie będą potrzebować zaawansowanej izolacji przeciwwilgociowej.

Co, jeżeli trafiliśmy na mniej podatny grunt? Również możemy wykonać tradycyjny fundament, jednak będzie wymagał sporych nakładów finansowych (za które odpowiedzialność ponosi konieczność wzmocnienia hydroizolacji). Drugim rozwiązaniem jest wymiana gruntu. Taka operacja ma pewnie haczyk, możliwa jest tylko, gdy głębokość słabych gruntów nie przekracza 2-3 m. W przeciwnym przypadku niezbędne jest inne, bardziej skomplikowane posadowienie domu, np. płyta fundamentowa lub fundament na palach.

Jeżeli dopiero zamierzamy kupić działkę budowlaną, warto jeszcze przed podjęciem decyzji dowiedzieć się, jaki jest tam grunt. W ten sposób wybierzemy właściwy projekt i wstępnie oszacujemy koszty.

Izolacja fundamentów a oszczędność – czy warto szukać oszczędności na tym etapie?

Odpowiadając na pytanie, na pewno można zmniejszyć liczbę warstw. Na dobrym gruncie nie jest konieczna pionowa izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych. Warto za to zadbać o dobrą izolację termiczną, biorąc pod uwagę koszt budowy fundamentów oraz późniejsze koszty eksploatacji. Dobrze zaizolowane podłoże pozwala na zmniejszenie strat ciepła, a co za tym idzie – pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Rodzaj gruntu ma duży wpływ na koszty budowy

W trakcie wyboru projektu domu warto zastanowić się nad opcjami, które pozwolą zminimalizować koszty: najłatwiejszym jest wybór prostej bryły o niezbyt dużej powierzchni. Nie jest to rozwiązanie dla dużych rodzin, które w małym domu mogą czuć się niezbyt komfortowo, szczególnie gdy młodsi domownicy będą dorastać i zaczną potrzebować własnej, prywatnej przestrzeni.

Materiały i budowa domu – jak oszczędzić?

Materiały budowlane i budowa domu to temat kontrowersyjny. Są tacy, którzy uważają, że na tym etapie nie można szukać oszczędności, są i tacy, którzy uważają, że podchodząc do tego ostrożnie, na pewno można znaleźć pewien kompromis.

Staramy się stanąć na środku tej dyskusji i radzić kupowanie przemyślanych materiałów z niezbędnymi atestami oraz certyfikatami. Często dobrą opcją jest szukanie materiałów na promocjach – nie są gorszej jakości, po prostu firmy dają możliwość skorzystania ze zniżek np. podczas wyprzedaży sezonowych. Również większe zakupy w jednej hurtowni często związane są ze sporym rabatem.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *