Menu Zamknij

Płyta fundamentowa podczas budowy domu – czym jest, co musisz o niej wiedzieć?

W budownictwie coraz częściej można zaobserwować domy, który zostały posadowione na płycie fundamentowej. To stosunkowo nowe rozwiązanie, zapewniające równomierne osiadanie tynku oraz atrakcyjną cenę. Co musisz wiedzieć na temat płyty fundamentowej? Ile kosztuje? Sprawdziliśmy to!

Czym jest płyta fundamentowa?

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to rodzaj fundamentów, element konstrukcyjny, który przekazuje obciążenie wynikające z dużego ciężaru budynku – na grunt. Najczęściej wykonuje się ją z żelbetu (połączenie betonu z różnego rodzaju wkładkami stalowymi, prętami, linami, kablami itp.). Jest to standardowy produkt w budownictwie energooszczędnym, prefabrykowanym oraz pasywnym.

Jakie są zalety płyty fundamentowej?

Jedną z najważniejszych zalet płyty fundamentowej jest rozkładanie równomiernie ciężaru na całej powierzchni budynku. Nacisk przypadający na każdy cm2 jest mniejszy niż przy innych fundamentach. Ciężar całego budynku przenoszony jest jedynie na łatwy fundamentowe, które mają mniejszą powierzchnię. To zmniejsza ryzyko nierównomiernego osiadania budynku, które może powodować rysy, pęknięcia itd. Płyta fundamentowa to gwarancja, że budynek będzie osiadał równo i będzie stabilny.

Można wykorzystać ją również do wykonania ogrzewania podłogowego. Żelbetowy element o dużej masie, oddzielony od gruntu warstwą izolacji, będzie stanowić dobry akumulator ciepła. Trzeba jednak wiedzieć, że koszt budowy płyty fundamentowej jest wyższy w porównaniu z kosztem typowego fundamentowania na ławach.

Kiedy stosujemy płytę fundamentową?

Płytę fundamentową stosujemy wtedy, gdy budynek ma skomplikowaną bryłę. W takim przypadku niezbędna będzie większa ilość ścian konstrukcyjnych, które w tradycyjnym fundamencie będą podparte na ławach fundamentowych. Wtedy musimy liczyć się z dużym wydatkiem oraz przedłużeniem czasu realizacji. Płyta fundamentowa nie wymaga takich rozwiązań, ponieważ ma taką samą wytrzymałość na całej swojej powierzchni.

Płyta fundamentowa – czy to najlepsze rozwiązanie?

Płyta fundamentowa radzi sobie z różnymi sytuacjami. Jak już wiemy, sprawdzi się przy trudniejszej bryle budynku, ale powinniśmy wiedzieć, że będzie też niezawodna przy niekorzystnych warunkach gruntowych.

W budynku z tradycyjnymi fundamentami, obciążenia konstrukcyjne przekazywane są tylko na ławy fundamentowe, a w płycie fundamentowej, która jest mniej podatna na osiadanie, obciążenia te rozkładane są na dużo większej powierzchni.

Płyta fundamentowa – gdy szybko chcemy postawić fundamenty

Jeżeli zależy nam na szybkości wykonania fundamentów, przy płycie fundamentowej czas wykonania jest krótszy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Jeżeli nie da się wykonać głębokich wykopów (ze względu na przebieg rur lub innych mediów) to płyta fundamentowa będzie odpowiednim rozwiązaniem. Pozwala ona na mniejszą ingerencję w podłoże, niż w przypadku tradycyjnych fundamentów.

Ile kosztuje płyta fundamentowa?

Cena płyty fundamentowej zależy od rodzaju budowy oraz warunków. Zazwyczaj ostateczna cena wykonania płyty jest podobna lub nieco wyższa od tradycyjnych ław fundamentowych. Koszty zależą głównie od rodzaju gruntu, grubości płyty, założeń projektowych, ilości niezbędnych materiałów, jakości stali (do wykonania zbrojenia). Starając się przybliżyć koszty, to wykonanie płyty o grubości około 20 cm dla domu o dolnej powierzchni 100 m2 może wynieść około 10-12 tysięcy złotych. Dla płyty o grubości 30 cm może być to nawet 16 tysięcy złotych.

Szacujemy koszty płyty fundamentowej

W przypadku zastosowania betonu wodoszczelnego koszt może wynosić ponad 20 tysięcy złotych.

Jak długo trwa tworzenie płyty fundamentowej?

Powstawanie płyty fundamentowej to czas około 7 dni. Jeżeli zamówimy produkt u doświadczonej ekipy, możemy otrzymać ją wcześniej, w jedynie 4 dni.

Czas wstępnego wysychania płyty to kilka dni, ale nie powinniśmy cieszyć się za szybko – będzie wymagana przerwa technologiczna na około 2 tygodnie. Jest to czas potrzebny do całkowitego związania zaprawy. Po wspomnianym czasie można przystąpić do budowy pierwszej kondygnacji – decyzja o terminie zależy od decyzji kierownika budowy. Osoby, które uważają, że to długo, mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ w przypadku tradycyjnych ław fundamentowych czas schnięcia wynosi aż 4 tygodnie, co znacznie opóźnia rozpoczęcie prac budowlanych.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *