Menu Zamknij

Z jakiego materiału budować ściany nośne zewnętrzne? Opłacalne materiały

Podejmując decyzję o budowie wymarzonego domu, musimy nie tylko przemyśleć wybór technologii, ale również materiał z którego zostaną wykonane ściany w budynku. Które z nich będą gwarancją największej funkcjonalności? Sprawdzamy.

Pierwszym krokiem podczas planowania budowy domu jest wybór technologii. Od tego zależy również konstrukcja naszych ścian. Drewniany dom szkieletowy, budownictwo masywne lub energooszczędne – to metody popularne na zachodzie, u nas dopiero powoli rosnące w siłę. Obecnie najczęściej wybiera się technologię murowaną. Jeżeli my również się na nią zdecydowaliśmy, do wyboru mamy kilka rodzajów materiałów, których użyjemy do postawienia ścian nośnych zewnętrznych. Należą do nich pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego, silikaty i keramzytobeton.

Ceramika do budowy ścian nośnych zewnętrznych – warto?

Ceramika wykorzystywana jest w budownictwie od wielu lat, choć z upływem czasu w technice jej wykonania nastąpiły zmiany. Najczęściej stosowane są pustaki ceramiczne poryzowane, z charakterystycznymi drążeniami. Pustaki są skonstruowane na zasadzie piór i wpustów, więc do ich łączenia można użyć pianki poliuretanowej lub cienkowarstwowej zaprawy. W takiej sytuacji spoiny pionowe nie są konieczne. Aby zmniejszyć współczynnik przewodzenia ciepła, a tym samym zapewnić jeszcze lepszą izolację, możemy zastosować pustaki wypełnione wełną mineralną. Ściany z ceramiki to jednak najdroższe rozwiązanie, które znacząco obciąży nasz portfel.

Beton komórkowy do budowy ścian

Tańsze i równie efektywne jest postawienie ścian nośnych z bloczków betonowych – z betonu komórkowego. Jeżeli chcemy zapewnić sobie dobrą termoizolację, należy wybrać beton o jak najmniejszej gęstości. Nowoczesne bloczki betonowe mogą być łączone cienkowarstwową zaprawą klejową, która również lepiej wpływa na izolację cieplną niż tańsza zaprawa tradycyjna. Beton komórkowy cechuje najwyższy poziom izolacji termicznej.

Jaki materiał jest najlepszy na ściany zewnętrzne?

Bloczki silikatowe – dla tych, którym zależy na dobrej izolacji akustycznej

Najniższe koszty budowy mogą zagwarantować nam silikaty, czyli bloczki wapienno-piaskowe. Niestety, w ich przypadku trzeba liczyć się z trudnościami w trakcie budowy, m.in. poziomem izolacji termicznej. Z drugiej strony – zatrzymują one ciepło nawet wtedy, gdy mamy wyłączone ogrzewanie przed dłuży czas. Zapewniają też dobrą izolację akustyczną.

Keramzytobeton – czy warto?

Zastosowanie betonu z dodatkiem keramzytu, czyli materiału ceramicznego, również ma swoje zalety. Jakie? Lekkość oraz trwałość tworzywa, czy niezbyt trudne łączenie pustaków wyposażonych we wpusty i pióra. Jeżeli zastosujemy bloczki keramzytobetonowe ze specjalną wkładką (podobnie jak w przypadku pustaków ceramicznych), ściana nie będzie wymagała zaawansowanego docieplania, nawet jeżeli będzie jednowarstwowa. Są one niestety dość drogą opcją, a tańsze pustaki o mniejszej grubości wymagają dodatkowej warstwy izolacyjnej.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *