Zmiana układu ścian we wnętrzu może zacznie poprawić funkcjonalność domu lub mieszkania i zupełnie odmienić przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Zanim jednak zaczniemy wyburzać ściany, należy sprawdzić się, które z nich są działowymi, a które nośnymi. Jak je odróżnić? Odpowiadamy!
Ściana działowa a nośna – jaka jest różnica?
Ściana nośna pełni funkcję konstrukcyjną, co oznacza, że jej nieodpowiednie naruszenie może mieć konsekwencje dla całego budynku. Jej rolą jest przede wszystkim przenoszenie obciążenia ze stropów, dachu, wyższych kondygnacji na fundamenty. Właśnie dlatego ściany nośne należą do najważniejszych elementów budynku. Są zdecydowanie grubsze od ścian działowych, muszą też spełniać określone prawem budowlanym warunki techniczne takie jak izolacja akustyczna i termiczna, odporność ogniowa i oczywiście nośność. Zdarza się, że wyburzenie ściany o dużym znaczeniu konstrukcyjnym powoduje katastrofę budowlaną. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem prac remontowych, należy sprawdzić dokładnie pełnione przez nią funkcję.
Jaką rolę pełnią ściany działowe?
Ściany działowe pełnią rolę przegród wewnątrz przestrzeni użytkowej. Wydzielają poszczególne pomieszczenia w domu czy mieszkaniu. Mogą być stawiane dopiero w kolejnych etapach budowy, po wykonaniu konstrukcji nośnej, a także modyfikowane w jej trakcie. To właśnie tego typu ściany, wykonane zazwyczaj z płyty kartonowo-gipsowej, gipsu lub bloczków komórkowych możemy dowolnie przesuwać i modyfikować, zmieniając układ przestrzeni mieszkalnej.
Podstawowa różnica między ścianą działową i nośną
Niestety nie zawsze łatwo jest ocenić, czy ściana jest nośna czy działowa. Ogólna zasada mówi, że ściany działowe są cieńsze, zwykle o wysokości jednej kondygnacji. W starszych budynkach ściany, które w założeniu miały być działowymi, pełniły dodatkowo funkcję podparcia stropu, więc miały znaczenie konstrukcyjne. Naruszenie takiej przegrody może mieć konsekwencje dla konstrukcji budynku.
Teoretycznie oznaczenie funkcji ścian powinno znajdować się w dokumentacji każdego budynku. Niestety, szczególnie w przypadku starszych budynków, w których dokonywano już wielokrotnie zmian, nie zawsze odnotowywano je w projektach i dokumentach.
Czy można usunąć ścianę nośną?
Ściany działowe wyburza się od góry, zaczynając od środka rozpiętości. Należy jednak stale kontrolować w miarę poszerzania otworu, czy strop się nie ugina. Aby usunąć ścianę nośną, potrzebna jest odpowiednia dokumentacja techniczna, która zostanie stworzona przez specjalistę. Trzeba ustalić typ i parametry podciągu mającego zastąpić rozbieraną ścianę. Może okazać się, że ze względu na kwestie wytrzymałościowe konstrukcji budynku niemożliwe jest wyburzenie całej ściany. Jedynym rozwiązaniem będzie zrobienie otwarcia na sąsiedni pokój oraz wstawienie filarów podpierających strop. Przed wyburzeniem ścian w domu należy też sprawdzić projekt poprowadzonych w naszym budynku instalacji.
Trzeba pamiętać, że wyżej wymienione wskazówki posłużą tylko do wstępnych planów modernizacyjnych. Przed rozpoczęciem robót trzeba skonsultować się z konstruktorem z uprawnieniami, który potwierdzi nasze przypuszczenia. Koszt zatrudnienia fachowca będzie z pewnością o wiele niższy od kosztu, jaki możemy ponieść, gdy błędnie rozpoznamy rodzaje ściany i zniwelujemy problemy powstałe przy ingerencji w ściany konstrukcyjne budynku.
Co zrobić, gdy nadal nie mamy pewności?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy mamy do czynienia ze ścianą nośną czy działową, jest ocena jej grubości. Ściany działowe mają zazwyczaj grubość od 10 do 16 cm (składają się z elementów grubości 6 – 12 cm i warstwy tynku). Ściany nośne są natomiast zwykle grubsze niż 20 cm. Grubość najłatwiej ocenić w miejscu zamontowania drzwi, sprawdzając szerokość ościeżnicy. Gdy dana ściana nie ma otworów, należy wywiercić w niej dziurę i za pomocą wiertła zmierzyć głębokość.
Innym sposobem oceny funkcji jest skucie fragmentu tynku w miejscu, gdzie ściana łączy się ze stropem. Murowane ściany działowe powinny być wykończone kilkucentymetrowym otworem dylatacyjnym. Jeśli więc pod skutym tynkiem znajdziemy zaprawę, jest duże prawdopodobieństwo, że jest to ściana działowa. Wyburzenie i zmiana układu ścian działowych nie stanowi problemu.
W przypadku ścian nośnych, całkowite wyburzenie jest zazwyczaj niemożliwe. Wszelkie zmiany i sposoby naruszania ścian o funkcji nośnej powinny być ustalane z konstruktorem. Czasami może się okazać, że rozwiązaniem będzie instalacja tzw. podciągów przenoszących obciążenie na słupy i inne ściany nośne.
artykuł to stek bzdur, pomieszanie z poplątaniem , jak można pisać że: „Ogólna zasada mówi, że ściany nośne są cieńsze” coś się tu komuś pomieszało, raczej chyba grubsze.