Menu Zamknij

Bez szalunków ani rusz

Konstrukcje monolityczne z betonu – fundamenty, żelbetowe stropy, nadproża, wieńce – wymagają zastosowania szalunków. Te ostatnie pozwalają nadać betonowi trwały kształt. Z czego można je wykonać?

Bez szalunków na budowie się nie obędzie. Służą do stworzenia form, które następnie są wypełniane mieszanką betonową. Po dwóch – czterech tygodniach, gdy beton zwiąże się, rusztowania są rozbierane. Szalunki mogą zostać wykonane z kilku rodzajów materiałów. Najpopularniejszym z nich są deski, od których wzięła się druga, alternatywna nazwa szalowania – deskowanie. To najpopularniejszy, najtańszy i zarazem najbardziej pracochłonny materiał, wymaga bowiem odpowiedniego przycinania wszystkich elementów. Deski są produkowane z drzewa iglastego, a ich zużycie bywa bardzo duże, zwłaszcza w przypadku stropów oraz ścian fundamentowych. Do ich podparcia używa się stempli. Nowe deski do budowy szalunków kosztują 500-800 zł za m3, a używane – od 150 zł. Po rozmontowaniu deski można odsprzedać, użyć do budowy kolejnego deskowania, stworzyć z nich rusztowanie do tynkowania ścian lub zużyć do wykonania podbitki dachu. Po drugim wykorzystaniu materiał już raczej nie nadaje się do ponownego zastosowania.

Rodzaje szalunków

Innym rodzajem szalunków są konstrukcje przestawne: ścienne i stropowe. Te pierwsze są wykonane w oparciu o ramy z aluminium lub stali. Do łączenia płyt służą klamry, a w narożnikach umieszczane są specjalne profile metalowe. Najmniejsze płyty ważą 10 kg. Aby ich transport był łatwiejszy, są wyposażane w specjalne uchwyty. Stropowe szalunki przestawne to pulpity ze sklejki wsparte na drewnianych dźwigarach, blisko siebie rozmieszczonych i podpartych stemplami.

Jednym z atutów szalunków przestawnych jest dokładność ich wykonania, co ma duże znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy dany element betonowy ma pozostać niewykończony. Inną zaletą jest możliwość ich wypożyczenia. Ceny w tym przypadku wahają się od 0,8 do 2,5 zł/m3 za dobę. W cenę zazwyczaj jest wliczone dowiezienie oraz rozładunek materiału, czasem dodatkowo także montaż. Zakupione szalunki po ich wykorzystaniu można odsprzedać.

Szalunki mogą także zostać wykonane z płyt OSB, MFP lub ze specjalnej sklejki szalunkowej. Konstrukcje z tego rodzaju materiałów montuje się się szybciej niż z desek. Są polecane zwłaszcza do tworzenia form stropów betonowych. Elastyczna sklejka jest z kolei najlepszym materiałem do wykonania nietypowych, zakrzywionych kształtów. Najtańsze płyty OSB o wymiarach 1250/2500/18 mm kosztują 23 zł za sztukę, najdroższe – około 100 zł. Płyty po demontażu mogą posłużyć do budowy podłogi na strychu bądź sztywnego poszycia dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *