Menu Zamknij

Zburzenie ściany nośnej lub działowej – jak? Cały proces od A do Z!

Burząc ścianę nośną lub działową, należy najpierw dowiedzieć się, jak cały proces przebiega krok po kroku i jakie towarzyszą mu formalności. Sprawdź szczegóły w artykule!

Ściana nośna czy działowa – skąd wiedzieć, jaką chcemy zburzyć?

Z różnych powodów możemy zdecydować się na wyburzenie ściany. Często chcemy powiększyć pokój lub otworzyć salon, łącząc go z kuchnią. Jak zabrać się do zburzenia ściany nośnej lub działowej? Sprawdziliśmy to!

Wnętrza otwarte są coraz modniejsze i chętnie je wybieramy. Zanim jednak zaczniemy burzyć ściany, musimy zrobić analizę i dowiedzieć się, jaki rodzaj ściany – nośna czy działowa znajduje się w wybranym przez nas pomieszczeniu. Ściany nośne pełnią rolę konstrukcyjną i przenoszą obciążenia budynku na fundamenty, a działowe dzielą wnętrze na poszczególne pomieszczenia.

Samowolne likwidowanie ściany mogłoby być katastrofalne w skutkach. Trzeba skorzystać z planów mieszkania lub domu – w nich ścianki działowe są przeważnie oznaczone kreskami tworzącymi swego rodzaju kratkę, a nośne grubszą kreską oraz ukośnymi liniami. Możemy przeprowadzić też prosty „test grubości”, ponieważ ściany działowe w mieszkaniu nie powinny mieć więcej niż 12-16 cm grubości razem z tynkami, a nośne – min. 20 cm. Nie jest to jednak zasada, którą warto kierować się w pierwszej kolejności. Jeżeli chcemy zrobić to dobrze i nie ryzykować katastrofalnymi skutkami, trzeba zapoznać się z posiadanymi planami.

Wyburzamy ścianę nośną – co musimy wiedzieć?

Wyburzenie ściany nośnej wiąże się z formalnościami. W pierwszej kolejności konieczne jest zdobycie opinii konstruktora lub architekta. Specjalista podpowie nam, czy nasza wizja ma szansę na realizację. Czasami przez ścianę mogą przebiegać instalacje, np. wentylacja dla kilku kondygnacji. Wtedy zakończymy przygodę na tym etapie, ponieważ wyburzenie będzie po prostu niemożliwe.

Wyburzanie ściany wymaga od nas zaangażowania i załatwienia kilku formalności

Jeżeli wyburzenie jest możliwe, architekt sporządzi tzw. projekt przebudowy – tak, zburzenie ściany nośnej kwalifikuje się jako przebudowa. W projekcie ścianę nośną należy zastąpić innym typem konstrukcji wspierającej. To jedyny sposób, by prace remontowe były bezpieczne. Wspomniane konstrukcje wspierające to tzw. podciągi, które są specjalnymi belkami z żelbetu, stali lub drewna. Przeznaczone są do montażu w miejscach usuniętych przegród nośnych. Jeżeli szerokość wyburzenia jest znaczna (przekracza około 5 m) konieczne będzie zamontowanie kilku belek lub dodatkowych filarów (bardzo dobrze mogą prezentować się we wnętrzu, nie musimy obawiać się brakiem estetyki). Potrzebujemy też zgody urzędu miasta. Składamy w nim wymaganą dokumentację razem z aktualnym planem mieszkania oraz nowym projektem. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi staramy się o pozwolenie ze strony właściciela lub administratora budynku.

Wyburzenie ściany działowej – najważniejsze zasady

Ściany działowe są prostsze do wyburzenia, jednak dalej potrzebujemy odpowiedniego przygotowania, szczególnie w starych budynkach. Wskazana jest konsultacja z konstruktorem. Jeżeli nie dopilnujemy formalności, samowola skończy się m.in. pękającym stropem. Wyburzanie ścian działowych nie jest obwarowane aż takimi formalnościami, ponieważ tego rodzaju prac nie kwalifikuje się jako przebudowy. Z drugiej strony ogromnie dużo zależy od zasad spółdzielni mieszkaniowej. Niektóre z nich wręcz wymagają przedstawienia projektu przygotowanego przez konstruktora! We wspólnocie mieszkaniowej mamy swobodę, jednak mimo wszystko lepiej jest skonsultować się z architektem, by nie stresować się nadchodzącym wyburzaniem i jego możliwymi konsekwencjami. Jeśli mieszkamy w bloku czy kamienicy, należy wcześniej poinformować sąsiadów o zamiarze wyburzenia ścian i – jeśli jest taka potrzeba – uzyskać ich zgodę na piśmie.

Średnie ceny za wyburzenie ściany ceglanej od grubości do 20 cm to około 40-60 zł/m2. Więcej będzie nas kosztować wyburzanie ścian o grubości powyżej 20 cm: od 60 do 120 zł/m2. Mówi się również, że lepiej, by wyburzanie wykonywały przynajmniej 2 osoby z ekipy remontowo-budowlanej. Należy też posiadać odpowiednie środki zabezpieczające. Choć cały proces może być kosztowny, jest opcją z której korzysta wiele osób. Dobrze zaplanowane wyburzanie ściany można przeprowadzić szybko i sprawnie.

Warunki techniczne – wyburzanie ścian

Wyburzanie ścian musi być zgodne z obowiązującymi przepisami – warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na co należy zwrócić uwagę podczas usuwania ścian?

  1. Jeżeli planujemy wyburzenie ściany w pokoju i zaprojektowanie wnęki (garderoby) musimy pamiętać o odpowiednim dostępie światła dziennego. Przepisy określają, że w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, stosunek powierzchni okien (w świetle ościeżnic), do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8.
  2. Jeżeli łącząc pomieszczenia, zmienimy ich funkcję, musimy wiedzieć, że instalacji gazowych nie można prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne i pomieszczenia, w których poprzez użytkowanie, możemy naruszyć stan techniczny instalacji!
  3. Nie zawsze możliwe jest połączenie pokoju z kuchnią lub łazienką, gdzie znajduje się urządzenie zasilane gazem. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji – np. możemy wydzielić wnękę kuchenną w pokoju, jeżeli zapewnimy jej odpowiednią wentylację grawitacyjną.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *