Menu Zamknij

Zmiana konstrukcji schodów w projekcie domu – co musisz wiedzieć?

Schody wewnętrzne to nie tylko element dekoracyjny. Przede wszystkim służą wygodnemu użytkowaniu budynku. Ich konstrukcję można zaprojektować na wiele sposobów, jednak te najwygodniejsze zajmują w domu… naprawdę dużo miejsca.

Inwestor, który decyduje się na gotowy projekt domu ma możliwość wykonania w nim zmian, które pomogą dopasować go do potrzeb mieszkańców. Jedną z częstych modyfikacji jest zmiana konstrukcji schodów – prowadzących na piętro lub poddasze. Dlaczego podejmuje się taką decyzję? Zazwyczaj, by zaprojektować wygodniejsze, tańsze lub prostsze w realizacji rozwiązanie. Aby wykonać taką modyfikację, konieczne będzie uzyskanie na nią pozwolenia autora projektu. Na jej podstawie lokalny architekt adaptujący powinien zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie rysunki oraz opisy – na temat wprowadzonych zmian. Modyfikacja konstrukcji schodów należy do odstępstw nieistotnych, dlatego w przypadku zaplanowania jej po uzyskaniu pozwolenia na budowę – nie jest wymagane uzyskanie zmiany decyzji pozwolenia na budowę.

Zmiana kształtu schodów w projekcie domu

Od konstrukcji schodów wewnętrznych zależy wygoda domowników, którzy będą z nich codziennie korzystać. To również komfort pod względem ilości zajmowanego przez nie miejsca. Schody mogą mieć różny kształt stopni oraz układ biegów. Im prostsza będzie ich forma, tym wygodniej będzie można je wykonać – bez popełniania błędów. Wszelkie zmiany związane ze zmianą masy, wymiarów lub usytuowania schodów, należy uzgodnić z instruktorem. Wspomniana modyfikacja kształtu czy umiejscowienia będzie wymagała na przykład wykonania w stropie otworu o innym kształcie, co pociąga za sobą konieczność dokonania zmian w konstrukcji. Pod schodami należy też zaprojektować stopę fundamentową.

Zależnie od rodzaju biegu schodów będą one zajmowały różną powierzchnię we wnętrzu domu. Należy więc liczyć się z tym, że po zmianie ich kształtu, może zmienić się również powierzchnia użytkowa pokoju, gdzie te się znajdują.

Jakie schody wybrać do domu? Rodzaje

Do najłatwiejszych w konstrukcji należą schody jednobiegowe. Przekonują do siebie również korzystną ceną. Liczba ich stopni nie przekracza 17 sztuk. Trudno je jednak zmieścić w małych domach. Miejsce możemy oszczędzić dzięki skróceniu biegu schodów, dodając trójkątne stopnie klinowe. Taka konstrukcja to schody mieszane jednobiegowe. O wiele więcej miejsca będą zajmowały schody krzywoliniowe kręcone. Ich konstrukcja zaplanowana jest na rzucie koła lub kwadratu, gdzie w centrum znajduje się najczęściej słup nośny. Należy jednak pamiętać, że schody kręcone będą wygodne tylko wtedy, gdy bieg będzie wystarczająco szeroki. Często spotykane w domach mieszkalnych są schody dwubiegowe. Ze względu na to, że składają się z dwóch biegów, została skrócona o połowę ich długość, a szerokość powiększyła się dwukrotnie. Najwięcej miejsca zajmują schody krzywoliniowe dwubiegowe wachlarzowe. Są one jednocześnie elementem ozdabiającym wnętrze, przez co doskonale nadają się do dużych pomieszczeń.

Schody w projekcie domu – w jakim miejscu?

Dużych przeprojektowań należy oczekiwać, przenosząc zaplanowane w projekcie schody w inne miejsce domu. Schody znajdujące się w klatce schodowej, czyli te otoczone ścianami nośnymi, są dodatkowo zakotwione w ścianach, dlatego ich przeniesienie będzie bardzo skomplikowane. Znacznie łatwiej przenieść schody otwarte.

Schody mogą być wykonane z różnych materiałów: żelbetowe, drewniane czy stalowe. Modyfikacja materiałów zdecydowanie wpłynie na ciężar konstrukcji. O ile zamiana schodów żelbetowych na drewniane nie wymaga dodatkowych zmian w konstrukcji budynku, to przy zamianie schodów drewnianych na żelbetowe, konieczne będzie przeliczenie konstrukcji stropu, dodatkowo obciążonego, oraz wprowadzenie modyfikacji mających na celu jego wzmocnienie.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *