Menu Zamknij

Rodzaje schodów wewnętrznych

Schody pozwalają w bezpieczny sposób przemieszczać się między kondygnacjami i zapewniają funkcjonalny ciąg komunikacyjny. Współcześni użytkownicy, obok praktycznych właściwości schodów, doceniają też ich estetyczne znaczenie. Szczególnie ciekawe stało się łączenie różnych materiałów, np. drewna ze stalą. Osoby, którym zależy na tradycyjnym wyposażeniu domu, mogą ozdobić swoje schody elementami rzeźbionymi i giętymi, odwołując się do dawniejszych epok. Takie schody staną się prawdziwą ozdobą salonu.

Podczas wybierania rodzaju schodów, warto wziąć pod uwagę m.in. wiek domowników. Domy, w których mieszkają rodziny z małymi dziećmi, z reguły są wyposażone w inny rodzaj schodów niż te, w których mieszkają osoby starsze.

Wśród projektowanych schodów można wyróżnić: jednobiegowe bez spocznika (platformy pomiędzy biegami), dwubiegowe ze spocznikiem, trójbiegowe zaopatrzone w dwa spoczniki, zabiegowe, łamane, wachlarzowe oraz kręcone.

Rodzaje schodów wewnętrznych

Wymagania ergonomiczne

Ergonomiczne schody powinny zapewniać najlepsze warunki użytkowania. Wymogi im stawiane zostały określone przez normy: PN-ISO 3881/1999, PN-ISO 3880-1/1999, PN-EN ISO 14122-3/2005 oraz PN-EN 14076/2006.

Przy konstrukcji schodów są brane pod uwagę najistotniejsze parametry:

– szerokość stopni – dostosowana do długości kroków – około 65 cm,

– wysokość stopni – 20 cm dla schodów strychowych oraz piwnicznych oraz 17,5 cm w częściach mieszkalnych. Jeśli schody znajdują się w pomieszczeniach użyteczności publicznej, zgodnie z normami budowlanymi powinny uzyskać wysokość 16 cm,

– w jednym biegu liczba stopni powinna wynosić maksymalnie 18 oraz nie mniej niż 3 schodki,

– bezpieczne nachylenie biegu schodów wynosi 30 stopni,

– przy większej liczbie schodów powinien zostać wykonany spocznik.

Wszystkie stopnie zastosowane w danym pomieszczeniu powinny mieć jednakowe wymiary, co podnosi ich bezpieczeństwo.

Jakie schody wybrać?

Schody jednobiegowe warto zastosować w większych pomieszczeniach, ponieważ do ich wybudowania potrzebne jest miejsce umożliwiające wygodne poruszanie się. Takie schody nie mają spocznika. Korzystanie z nich może stanowić problem dla osób starszych. Schody jednobiegowe należą do tańszych i często są wybierane jako połączenie niższych kondygnacji. Charakteryzują się nieparzystą liczbą stopni, która ułatwia harmonijne schodzenie i wchodzenie. Przestrzeń pod schodami często jest wykorzystywana na rozmaitego rodzaju schowki.

Rodzaje schodów wewnętrznych

Schody dwubiegowe ze spocznikiem należą do często wybieranych, ponieważ są wygodne i odpowiednie do korzystania przez osoby starsze i dzieci. Pomiędzy biegami schodów występuje spocznik, którego szerokość odpowiada szerokości części komunikacyjnej wewnątrz pomieszczenia.

Schody trójbiegowe, zaopatrzone w dwa spoczniki, posiadają krótkie biegi. Są wygodne w użytkowaniu, ale mogą być wykorzystane tam, gdzie znajduje się dostateczna ilość miejsca, np. w bardzo wysokich pomieszczeniach. Zastosowanie tego rodzaju schodów nadaje pomieszczeniom elegancji. Należą do kosztownych.

Schody z zabiegiem składają się z kilku stopni początkowych, przyjmujących kształt klinowy i tworzących zawinięty zabieg prowadzący do pozostałych stopni w biegu prostym. Takie schody ułatwiają poruszanie się i zajmują niewiele miejsca. Rolę spoczników pełnią stopnie o różnej szerokości. Schody z zabiegiem buduje się przy najdłuższych ścianach, dzięki czemu pozostaje wolna przestrzeń do swobodnego przemieszczania się.

Schody łamane są przydatne w pomieszczeniach, w których na wyższą kondygnację prowadzi otwór w stropie. Tak jest np. w pomieszczeniach, nad którymi znajduje się strych, zaadaptowany na potrzeby sypialni lub pracowni. Schody łamane charakteryzują się niewielką liczbą stopni, dzięki czemu są wygodne i bardziej efektywne od schodów jednobiegowych.

Schody wachlarzowe wykorzystywane są do komunikacji w holach hoteli, w pałacach czy posiadłościach o bardzo dużych przestrzeniach, gdzie uroda schodów podkreśla wyjątkowość i ekskluzywność miejsca. Końce stopni nie mogą być węższe niż 16 cm, co zapewnia ich wygodne użytkowanie.

Rodzaje schodów wewnętrznych

Schody kręcone zajmują niewiele miejsca, stąd ich popularność. Sprawdzają się jako sposób wejścia np. na poddasze. Bieg stopni na planie koła umocowany bywa do konstrukcji słupowej lub do ściany nośnej. Ten typ schodów jest estetyczną propozycją dla niewielkich pomieszczeń, zamieszkałych przez osoby dorosłe. Ich konstrukcje sprawiają wrażenie lekkich i ażurowych.

Przy wyborze schodów warto skonsultować się z architektem, który doradzi najodpowiedniejszy rodzaj schodów. Schody są wykonywane z różnych materiałów. Najtańsze są schody metalowe, najdroższe – wykonane z atrakcyjnego drewna, np. dębowego.Popularnością cieszą się gotowe schody zabiegowe, przeznaczone do zamontowania w niewielkich pomieszczeniach.

Powiązane Wpisy

1 Komentarz

  1. Paweł

    Szalenie ciekawy artykuł, naprawdę sporo rozjaśnia w kwestii schodów i ich budowy. Swoją drogą fajnie, żę ktoś nawiązał tutaj do tematyki związanej z poruszaniem się osób starszych, bo niekiedy źle dobrane schody mogą stanowić nie lada barierę dla kogoś, kto ma ograniczoną sprawność ruchową. Z tego też powodu montuje się na schodach różnego rodzaju platformy przyschodowe i inne konstrukcje mające na celu pomoc takim osobom w poruszaniu się. I moim zdaniem warto o to zadbać jużna etapie projektowania schodów (a w zasadzie domu jako takiego), żeby po prostu mieć możliwość montażu czegoś takiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *