W niewielkich pomieszczeniach doskonale sprawdzają się lekkie schody wspornikowe. Jeśli zdecydujemy się na taką konstrukcję, to przekonamy się, że nie będzie ona optycznie dzielić pomieszczenia, nie zajmie zbyt wiele miejsca i nie zdominuje wnętrza.
Konstrukcja schodów wspornikowych polega na jednostronnym umocowaniu każdego stopnia do belki (w konstrukcji prostej) lub do umieszczonego centralnie słupa (w konstrukcji krętej). Jeśli schody zamierzamy umocować do belki, to należy pamiętać, że ściana, w której belka będzie utwierdzona, powinna być bardzo solidna. Całość konstrukcji należy zaplanować i wykonać w taki sposób, aby podczas codziennego użytkowania stopnie nie uginały się, a ze ściany nie sypał się tynk. Wysięg schodów nie powinien wynosić więcej niż 1,2 m. Schody są najczęściej wykonywane ze stali lub prefabrykowanych elementów żelbetowych. Można je wykończyć i dopełnić wystrój miejsca, w którym zostaną ulokowane na różne sposoby. Okładzina z desek sprawi, że stopnie będą bardziej wyciszone i cieplejsze. Jeśli inwestorowi zależy na bardziej oryginalnym efekcie, to może zdecydować się na przykład na wykończenie schodów płytkami szklanymi.
Konstrukcja schodów wspornikowych może składać się także ze stopni, które ze sobą się nie stykają. W takim przypadku klatka schodowa będzie prezentować się bardzo lekko i delikatnie. Można także zdecydować się na schody dwuspornikowe, w których stopnie są ze sobą połączone rurką pośrodku lub listwą na końcu. Można też zamówić schody stanowiące jeden element stalowy, trwale zespolony z belką.
Jeśli chcemy, aby schody zabezpieczała balustrada, to możemy wybrać jeden z kilku sposobów jej mocowania. Może na przykład zostać przytwierdzona do poszczególnych stopni oraz stropu. W nowoczesnych wnętrzach często wykonuje się szklane balustrady, które łączą posadzkę parteru ze stropem.