Menu Zamknij

Bezpieczny komin

W domach jednorodzinnych najczęściej buduje się kominy wielokanałowe, które zawierają przewody odprowadzające produkty spalania z pieców i kominków, kanały z odpowietrzeniem kanalizacji oraz wlotem powietrza doprowadzanego do palenisk zamkniętych. Kominy mogą przy tym stanowić także element wentylacji grawitacyjnej.

Bezpieczny komin

Każde urządzenie w kominie musi być podłączone do oddzielnego przewodu. Jeśli komin służy do odprowadzania produktów spalania paliw stałych, to powinien zostać wyposażony w kanały dymowe, odporne na działanie wysokich temperatur. Komin odprowadzający produkty spalania paliw ciekłych i gazowych z kolei zawiera kanały spalinowe, które jednocześnie mogą odprowadzać powietrze z okapów kuchennych. W tym przypadku wewnętrzna część kanału musi być odporna na działanie wykraplających się kwasów.

Umieszczone w kominie kanały wentylacyjne stanowią element wentylacji grawitacyjnej i służą do odprowadzania z budynku zanieczyszczonego powietrza; z każdego pomieszczenia wiedzie jeden kanał. Przewody powinny być szczelne i wykonane z niepalnego materiału. Kanały wentylacyjne przeprowadzone przez nieogrzewane pomieszczenia należy odpowiednio ocieplić lub wykonać z materiałów akumulujących ciepło, tak aby w efekcie powietrze w nich nie schładzało się i nie wykraplała się z niego para wodna.

Przy wyborze materiałów, z których zostanie wybudowany komin należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego lokalizację w domu oraz rodzaj zastosowanych urządzeń grzewczych. Dla kotłów na paliwo stałe, otwartych kominków i kuchenek kaflowych, wytwarzających dym o wysokiej temperaturze, najodpowiedniejsze będą kominy murowane. Piece gazowe, olejowe i kondensacyjne z kolei znajdą najwłaściwsze ujście w kominie stalowym. Kominy z grubszej blachy żaroodpornej stosowane są także w przypadku kotłów na paliwo stałe. Do nowoczesnych urządzeń grzewczych stosuje się rozwiązania w postaci systemów kominowych, mogących służyć jako wewnętrzne wkłady do kominów murowanych lub samodzielne kominy. Do ich zalet należą niewielkie wymiary zewnętrzne, szybki montaż oraz trwałość.

Komin nie jest obowiązkowym elementem każdego domu. Wystarczy, że zrezygnujemy z urządzeń spalających paliwo i zamiast wentylacji grawitacyjnej zastosujemy mechaniczną, a okaże się, że komin można wykreślić z projektu.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *