Menu Zamknij

Biokominek – czy warto?

Nic tak nie tworzy przytulnego klimatu w salonie jak żywy ogień kominka. Smagające płomienie, trzaski drewna oraz przyjemne ciepło bijące od paleniska potrafią umilić każdą mroźną zimę. Tradycyjny kominek wymaga jest przewodów kominowych, co sprawia, że wielu wypadkach nie uda nam się zamontować go w domu. Rozwiązaniem jest biokominek. Ten możemy zamontować bez jakichkolwiek przeróbek wnętrza i to nawet mieszkając w bloku.

Biokominek w mieszkaniu

Paliwo do biokominka

Nic nie zastąpi wrażeń, jakie daje nam spalanie prawdziwego drewna. Trzaski oraz efekty świetlne są jedyne i niepowtarzalne. Mimo tego, paliwo do zasilania biokominków ma wiele zalet. Biopaliwo produkowane na bazie etanolu poddanego denaturyzacji. Jest pochodzenia roślinnego, czyli odnawialnego źródła energii. Zaletą biopaliwa jest czystość. Podczas spalania drewna tworzy się duża ilość gryzącego dymu oraz sadzy, a w przypadku nieumiejętnego palenia śmiertelnie groźny tlenek węgla. Nawet w przypadku szczelnej instalacji kominowej część dymu dostaje się do wnętrza tworząc smog. Spalaniu biopaliwa nie towarzyszy dymienie, dzięki czemu nie tylko lepiej nam się oddycha, ale i nie brudzi się wnętrze. Dodatkowo, podczas spalania wydziela się para wodna, która nawilża nam powietrze w pokoju. Tradycyjny kominek działa zupełnie odwrotnie, wysuszając powietrze. Paliwo do biokominków dostępne jest w litrowych lub 5-litrowych butlach.

Jak montuje się biokominek?

Największą zaletą biokominków jest prostota montażu. Możemy zamontować je wszędzie, nawet w mieszkaniach zlokalizowanych w blokach, które nie posiadają dostępu do szybu kominowego. Biokominek nie wymaga komina, więc możemy zdecydować się na przenośny model, który postawimy w tym pokoju, w którym akurat przebywamy. Jedyne co jest nam potrzebne, to dobra wentylacja, co nie jest dużym problemem. W przypadku szczelnych okien wystarczy zamontować w nich nawiewniki. To nieduży koszt. Większość biokominków montuje się na ścianach, ale bez problemu znajdziesz modele wolnostojące, wiszące, do zabudowy lub nawet wbudowane w stolik kawowy. Co ciekawe, można go z powodzeniem zamontować samemu, więc nie musimy zatrudniać specjalistów. Równie łatwy co montaż, jest demontaż, co z pewnością docenimy w momencie odświeżania salonu.

Z jakich materiałów zbudowane są biokominki?

Palenisko biokominka wykonane jest ze stali nierdzewnej lub malowanej proszkowo. Znajduje się w nim pojemnik na biopaliwo. Wokół paleniska można zastosować obudowę z dowolnego materiału odpornego na ciepło, np. szkła, stali lub płyty MDF. Palenisko może być zarówno zamknięte, jak i otwarte, co pozwala na dużą dowolność w designie. Dzięki lekkim materiałom oraz niewielkim wymiarom biokominki sprawdzą się także w małych pomieszczeniach i nie zdominują ich swoim wyglądem.

Wydajność – dla małego domku

Litr bioetanolu wystarczy nam na 1 do 6 godzina palenia, w zależności od wielkości paleniska oraz ustawienia płomienia. Należy jednak pamiętać, że małe wolnostojące biokominki mają niemal wyłącznie funkcję dekoracyjną. Ciepło przez nie oddawane bywa znikome. Średniej wielkości biokominki wytwarzają zaś przeciętnie od 1,5 do 4 kW, co pozwala do ogrzania pomieszczenia do ok. 30 metrów kwadratowych nawet podczas srogich zim. Biokominek będzie więc świetnym rozwiązaniem w okresach przejściowych, gdy chłód wdaje się do wnętrza domu, ale jeszcze nie jest konieczne uruchamianie podstawowego źródła ogrzewania. Nie zastąpi on jednak tradycyjnego kominka, który wytwarza ok. 9,5 kW i jest w stanie ogrzać cały niewielki domek.

Biokominek - czy warto instalować?

Czy warto instalować w domu biokominek?

W bezpośrednim starciu z tradycyjnym kominkiem, biorąc pod uwagę podstawowe parametry, biokominek może wydawać się nieco gorszym wyborem. Wytwarza bowiem mniej ciepła, a korzystanie z niego jest droższe. Ale czy na pewno stoi na przegranej pozycji? Wystarczy przypomnieć, że spalanie paliwa jest znacznie czystsze, co wpływa nie tylko na ekologię, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Ponadto biokominek nie wymaga instalacji kominowej, więc zamontujemy go własnoręcznie, a w razie remontu przeniesiemy na inną ścianę lub do innego pomieszczenia. Dodatkową zaletą jest szybkie nagrzewanie oraz bezproblemowe rozpalanie (za pomocą zwykłej zapalarki), co jest znacznie wygodniejsze od mozolnego rozpalania drewna.

Dla kogo?

Biokominek to świetna opcja przede wszystkich dla tych, którzy nie mają możliwości montażu tradycyjnego kominka. Pozwala na stworzenie przytulnego klimatu w bloku, kamienicy lub na piętrze domu wielorodzinnego. Idealnie nada się także w przypadku, gdy po prostu chcemy wzbogacić dom o żywy ogień bez skomplikowanych przeróbek i remontów. Nie zmienia to jednak faktu, że z zalet biokominka mogą skorzystać też inwestorzy na etapie wykańczania wnętrz, nawet jeśli projekt przystosowany jest do zwykłego kominka. Mnogość wzorów i rodzajów biokominków sprawia, że znacznie łatwiej wybierzemy ten, który będzie nam bardziej pasował do wystroju wnętrz. Zwłaszcza jeśli stawiasz na coś bardziej futurystycznego. Szukasz paleniska zwisającego z sufitu, niemal lewitującego w powietrzu? Biokominek sprawdzi się w tej roli idealnie.

Powiązane Wpisy

1 Komentarz

  1. Budomiks

    Rzec można, że o biokominkach wiem już dużo. Wpis ciekawy, rozjaśniający zagadnienie biokominków. Z chęcią rozejrzę się na tym blogu i poczytam pozostałe wpisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *