Kominek w domu umożliwia ogrzanie wnętrza w sposób skuteczny i zarazem ekologiczny. Przy kominku toczy się życie rodzinne i towarzyskie, a trzaskający ogień sprawia, że w pomieszczeniu panuje niepowtarzalny nastrój.
Kominek spełnia również funkcje estetyczne. Dzięki przemyślanej i pomysłowej konstrukcji zdobi salon – jest elementem dekoracyjnym, modnym i odpowiednim dla każdego stylu – minimalistycznego, tradycyjnego oraz nowoczesnego.
Użytkownicy ogrzewania kominkowego cenią uniezależnienie od zewnętrznych dostarczycieli energii. Kominek w każdej chwili jest gotowy do użycia, a spalane w nim drewno nie zanieczyszcza powietrza w takim stopniu jak inne paliwa, np. węgiel. Wyposażenie kominków w odpowiedni wkład kominkowy zapewnia skuteczniejsze i wydajniejsze ogrzanie domu niż w przypadku kominków otwartych. Całe ciepło przyjemnie oddziałuje na atmosferę domu, nie ulatniając się przewodami kominowymi.
Do czynników przemawiających za wykorzystaniem wkładów kominkowych należą:
- oszczędne zużycie opału kominkowego,
- wykorzystanie spalania zredukowanego, co skutkuje spalaniem niewielkiej ilości drewna,
- zapewnienie bezpieczeństwa poprzez: zapobieganie pożarom spowodowanym wydostawaniem się iskier z otwartego paleniska, zabezpieczenie wnętrza przed szkodliwymi produktami spalania,
- użytkowanie kominków należy do oszczędnych i opłacalnych ekonomicznie.
Rodzaje wkładów kominkowych
Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego zależy od funkcji, jaką ma on pełnić. Wkłady kominkowe typu A są przeznaczone do kominków, które pełnią rolę dekoracyjną. Właściciele rozpalają w nich ogień czasami, dla podkreślenia nastroju i urody wnętrza, nie uzależniając od pracy kominka ogrzewania pomieszczenia. Wkłady typu B umożliwiają ogrzewanie wnętrza, a czas palenia przewidziany jest do dziesięciu godzin. Wkłady kominkowe typu C są przeznaczone do codziennego ogrzewania pomieszczenia. Dzięki właściwościom konstrukcyjnym, czas palenia jest długi, wynoszący ponad dziesięć godzin.
Rynek wkładów kominkowych proponuje nabywcom wkłady o szczególnych rozwiązaniach technicznych. Najpopularniejszym wkładem kominkowym jest model tradycyjny, sprawdzający się przy ogrzewaniu niewielkich wnętrz. Dzięki bogatej ofercie, doskonale sprawdza się w mieszkaniach nowoczesnych i tradycyjnych. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym wybierane są przez właścicieli domów. Dzięki rozwiązaniom technicznym, kominek przejmuje funkcję centralnego ogrzewania, a spaliny ogrzewają wodę. Zastosowanie kominka z płaszczem wodnym jest więc opłacalne ekonomicznie.
Unowocześnienie starego kominka jest możliwe poprzez zastosowanie kaset kominkowych. Montuje się je w kominkach z otwartym paleniskiem. Charakteryzują się dużą wydajnością, dzięki której możliwe jest ogrzewanie pomieszczenia. Użytkownicy mogą wykorzystać szeroką ofertę producentów dostarczających kasety kominkowe o zróżnicowanych kształtach i różnej mocy. Kasety sprawdzą się także w nowych kominkach.
Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego
Decydując się na zakup wkładu kominkowego, zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonano obudowę, ciężar wkładu, jego moc, szybę zabezpieczającą oraz koszt zakupu. Dobór odpowiedniego wkładu zależy od wielkości powierzchni, którą będzie ogrzewał. Zbyt duży rozmiar paleniska w niewielkim wnętrzu będzie źródłem dyskomfortu użytkowników z powodu zbyt wysokiej temperatury powietrza. Ważną funkcję pełni szyba zabezpieczająca. Najczęściej jest to szyba ceramiczna. Jej wielkość ma decydujący wpływ na temperaturę, dlatego w niewielkich wnętrzach należy wykorzystać wkłady kominkowe z niewielką szybą. Jej rozmiar nie ma znaczenia w dużych pomieszczeniach.
Korpus wkładu kominkowego jest wykonany z żeliwa lub stali. Korpus żeliwny długo utrzymuje ciepło, nawet po wygaśnięciu paleniska. Cechuje go duża masa, więc nadaje się do kominków o solidnej obudowie, do pomieszczeń przestronnych. Atrakcyjne zdobienia, umieszczone na tylnych ściankach, zapewniają miłe doznania estetyczne. Korpus stalowy charakteryzuje się stosunkowo niewielką wagą. Wykorzystywany jest do lekkich kominków, w pomieszczeniach mniejszych i większych. Wysoko umieszczone palenisko ułatwia obsługę kominka. Charakterystyczną cechą są szyby kominkowe – proste, pryzmatyczne lub panoramiczne – umożliwiające bezproblemową obserwację ognia.
Koszty zakupu wkładu kominkowego są zróżnicowane. Niższą cenę zapłacimy za wkład kominkowy żeliwny. Wkłady stalowe są droższe. Wkład kominkowy będzie nam służył przez kilka lat, więc nie warto nabywać najtańszych produktów, najczęściej mniej bezpiecznych i słabych jakościowo.