Menu Zamknij

Dom 100 metrów kwadratowych, czy 150? Zobacz porównanie kosztów

Budowa to poważne przedsięwzięcie i niemały wydatek. Poniżej prezentujemy orientacyjne koszty budowy domu o powierzchni 100 i 150 m2, uwzględniając określone założenia projektowe i analizując postęp prac od etapu zero do stanu deweloperskiego. Poniższy kosztorys nie obejmuje kosztów związanych z nabyciem i adaptacją projektu. Nie zakłada też wydatków na zakup i ewentualne uzbrojenie działki oraz nie uwzględnia etapu wykończenia i urządzenia poszczególnych pomieszczeń. Kwestie te mogą być bowiem na tyle zróżnicowane cenowo, że nad ich rozpatrzeniem należałoby pochylić się w odrębnej publikacji.

Założenia ogólne

Należy podkreślić, że prezentowane kalkulacje mają charakter orientacyjny i wynikają z następujących założeń projektowych:

  • obydwa domy są parterowe (pozbawione poddaszy użytkowych);
  • wieńczy je prosty dwuspadowy dach, kryty blachodachówką;
  • jeden i drugi dom ma najprostszą z możliwych brył, w formie prostokąta (w bryle brak jest garażu, balkonów, wykuszy i innych detali architektonicznych znacząco podnoszących koszty budowy);
  • do ogrzewania w obu przypadkach służy kocioł gazowy;
  • do budowy obu domów wykorzystuje się materiały z tzw. średniej półki cenowej;
  • wszystkie prace przeprowadzają możliwie tanie, ale i solidne ekipy wykonawcze.
Projekt domu z katalogu Tooba.pl
Źródło: Tooba.pl

Konstrukcja budynku 100 i 150 m2 – koszty

Konstrukcja budynku to: fundamenty, ściany nośne i działowe, kominy dymowe i szachty wentylacyjne, strop nad pierwszą kondygnacją oraz elewacja zewnętrzna. Różnicę w kosztach budowy domów o różnej powierzchni zauważyć można już na etapie fundamentowania. Zakładając ławy po obrysie obu budynków, izolację i pozostałe prace doprowadzające je do stanów zerowych – koszty dla domu 100 m2 osiągają wartość około 26 tys. zł. Zaś dla domu 150 m2 – blisko 40 tys.

Spora różnica wynika też z powierzchni powstających ścian nośnych. Przy założeniu, że na każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej przypada 1,5 m2 ściany nośnej (powstającej z pustaków ceramicznych) – koszty dla domu 100 m2 wyniosą 13 – 14 tys. zł, a dla domu 150 m2 – prawie 20 tys. Wydatki poniesione na wybudowanie ścian działowych w obu domach będą różnić się o około 2 tys. zł. (100m2 ponad 4 tys., 150 m2 ponad 6 tys.). Nie będzie za to różnicy cenowej w budowie kominów i szachtów wentylacyjnych. Projektując po jednym kominie i sześciu szachtach – w obu domach koszty nie przekroczą 7 tys. zł.

Nad parterem w obu przypadkach powstaje ekonomiczny strop drewniany o powierzchni takiej samej co wielkość kondygnacji. Koszt budowy jego 100 m2 to niecałe 30 tys. zł, a 150 – ponad 40 tys. Kolejne 10 tys. różnicy cenowej można zauważyć na etapie ocieplania i wykańczania elewacji jednego i drugiego domu.

Łączne różnice w kosztach stworzenia elementów konstrukcyjnych w domu 100 i 150 m2 mogą dobiegać nawet do 50 tys. zł.

Stawianie ścian działowych

Koszty na etapie stanu surowego zamkniętego

Najważniejszym wydatkiem tego etapu jest dach. Oprócz niego uwzględnić należy również orynnowanie oraz stolarkę otworową (okna i drzwi zewnętrzne). Porównywane domy pokrywa prosty dwuspadowy dach, kryty blachodachówką i doposażony w dobrej jakości rynny PCV. Ponieważ poddasze nie jest użytkowe należy również wykonać docieplenie stropu nad pierwszą kondygnacją. W przypadku domu o powierzchni 100 m2 wymienione inwestycje pochłoną blisko 40 tys. Natomiast w domu 150 m2 kosztować będą niecałe 60 tys.

O około 4 tys. różnić będą się też wydatki związane z wyposażeniem obu domów w okna. Przyjmując, że na każde 5 m2 powierzchni użytkowej, przypadać powinien 1 m2 powierzchni okien oraz, że zamontowane zostaną standardowe okna pięciokomorowe z PCV – w domu 100 m2 zapłacimy za nie (wraz z montażem) ponad 8 tys. zł. W budynku 150 m2 cena wzrośnie do ponad 12 tys. Za to tyle samo kosztować będą nas drzwi wejściowe, tj. niemniej niż 2 tys. Na tym etapie, koszty budowy domu 100 i 150 m2 mogą różnić się od siebie o ponad 20 tys. zł.

Budowa dachu

Stan deweloperski, czyli instalacje, tynki, posadzki, parapety, itp.

Budynek w stanie deweloperskim posiada już wszystkie niezbędne instalacje, ma wylane posadzki oraz przygotowane do ostatecznego wykończenia ściany wewnętrzne. Nie jest to jednak w dalszym ciągu etap umożliwiający wygodne zamieszkanie, czyli tzw. stan pod klucz.

Analizę kosztów warto rozpocząć od instalacji centralnego ogrzewania. Zarówno w domu 100, jak i 150 m2 instalujemy kocioł gazowy i pod niego wyposażamy kotłownię. W obu przypadkach będzie kosztowało nas to blisko 20 tys. Ponad 4 tys. różnicy zauważymy dopiero na etapie zakupu grzejników. W mniejszym budynku będą one kosztować około 9 tys. zł, a w większym więcej niż 13 tys. O tyle samo będą różnić się koszty rozprowadzenia instalacji elektrycznej. Generować będzie to inna ilość punktów instalacyjnych. W 100 metrowym domu należy przyjąć ich około 80 sztuk, a przy 150 m2 – 120. Pierwszy przypadek zaowocuje kosztem niecałych 8 tys. zł. Drugi zaś – prawie 12 tys. W zbliżonej cenie wykonamy za to obydwie instalacje wodno-kanalizacyjne. Budynki potrzebują po 12 punktów hydraulicznych, za co trzeba będzie zapłacić około 5 tys. zł.

Posadzki z prawidłową izolacją przeciwwilgociową i termiczną w mniejszym domu będą kosztowały około 6 tys. Natomiast w większym – prawie 9 tys. Zaś za tynki, gładzie i parapety (zewnętrzne i wewnętrzne) – przy 100 m2 powierzchni użytkowej domu trzeba będzie zapłacić ponad 20 tys. zł, a przy 150 – więcej niż 30 tys.

Łączna różnica kosztów ponoszonych na doprowadzenie obu domów do stanu deweloperskiego wynosi niemniej niż 20 tys. zł.

Ocieplanie domu

Rachunek końcowy

Z powyższych wyliczeń wynika, że przy tych samych założeniach projektowych, budowa domu 100 m2 pochłania aż o 90 tys. zł mniej niż inwestycja w dom 150 m2. To wcale niemało, ale warto zauważyć, że o planowanej powierzchni na ogół decydują inne (niefinansowe) względy.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *