Jednymi z najbardziej popularnych materiałów do izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej są wełny – szklana i skalna. Te dwa materiały posiadają wiele cech wspólnych, różni je natomiast sposób produkcji oraz surowce, z których są wytwarzane.
Wełny mineralne skalne i szklane znajdują zastosowanie jako izolacje budowlane i techniczne. Warto poznać różnice w ich produkcji, właściwościach i zastosowaniu. Obydwie wełny są niepalne, a o ich izolacyjności termicznej decyduje współczynnik lambda (im mniejsza jego wartość, tym lepsze właściwości materiału). Wełny szklane charakteryzują się mniejszą gęstością, nie obciążają nadmiernie konstrukcji, są więc często stosowane do lekkiej zabudowy i do izolacji dachów skośnych. Natomiast na dachach płaskich z reguły stosuje się wełnę skalną (choć Isover posiada w swojej ofercie dwuwarstwowy zestaw Platynowy Dach, który składa się z dwóch produktów z wełny szklanej – Tup i Taurus). W przypadku fasad wykonywanych w metodzie lekkiej mokrej częściej stosuje się twardą wełnę skalną w płytach.
Jedynym miejscem w Polsce, w którym są wytwarzane obydwa rodzaje wełny, jest zakład produkcyjny marki Isover w Gliwicach. W fabryce pracują trzy linie produkcyjne: jedna dla wełny skalnej oraz dwie dla wełny szklanej. W jednym i drugim przypadku proces produkcji rozpoczyna się na składowisku surowców. Parametry produktów izolacyjnych zależą od doboru proporcji poszczególnych surowców. Wełna szklana jest wytwarzana z mieszanki stłuczki szklanej, piasku kwarcowego oraz sody. Składniki są roztapiane w piecu, rozwłókniane w specjalnych maszynach, pokrywane lepiszczem i formowane w kobierce. Lepiszcze jest następnie utwardzane. Po wyjściu z komory polimeryzacyjnej wełna ulega chłodzeniu. Równomierny rozkład włókna jest kontrolowany za pomocą izotopowego miernika gramatury. Produkty, w zależności od potrzeb, są pokrywane włókniną, folią aluminiową lub papierem, następnie są cięte i pakowane. – Dzięki opatentowanej technologii rozwłókniania ThermiStar stopień kompresji niektórych produktów Isover przekracza nawet stosunek 1:7, przy czym równocześnie po rozpakowaniu produkt jest niezwykle sprężysty – wyjaśnia Janusz Łyczko, ekspert Isover.
Wełna skalna jest natomiast wytwarzana z bazaltu, gabra, dolomitu lub kruszyw wapiennych. Proces jej produkcji wygląda podobnie. Składniki są roztapiane w piecu szybowym, lawa następnie trafia na maszyny rozwłókniające i jest pokrywana lepiszczem. Tak przygotowany materiał zostaje równomiernie rozłożony i uformowany w kobierce. Właściwości mechaniczne produktu są udoskonalane dzięki poddaniu go procesowi zmiany kierunku włókien. Następny etap procesu produkcyjnego odbywa się w komorze polimeryzacyjnej. Tutaj produktowi nadaje się odpowiednią grubość i właściwości wytrzymałościowe. Na końcu wełna jest cięta na odpowiedniej wielkości kawałki.
Ocieplałem ostatnio dom i poddasze. Zastosowałem dwie różne wełny (od różnych producentów). Kierowałem się tylko i wyłącznie współczynnikiem przepuszczalności lamba.. Zobaczymy jakie będą efekty:)