W dobie dzisiejszej techniki postawienie domu może potrwać zaledwie kilka miesięcy. Nie wierzysz? Przekonaj się.
Budowanie domu od zawsze kojarzyło się z męcząca, długoletnią pracą. Budowanie fundamentów, następnie murów, dachu itp. Było to nie tylko niezwykle kosztowne, ale przede wszystkim pracochłonne. Łączny czas budowy domu wynosił nawet kilka lat. Obecne technologie zmieniły nie tylko trwałość konstrukcji, ale również przyniosły nowe rozwiązania w zakresie skrócenia czasu budowy. To jest o tyle zaskakujące, że przy zastosowaniu nowoczesnych technologii dom możemy postawić nawet w zaledwie kilka miesięcy.
Jak to działa?
Budowanie tego typu kojarzy się z montażem bloku z wielkiej płyty z lat 70. Jednak istnieje obecnie jedna zasadnicza różnica. Architekci niegdyś mieli ograniczone możliwości kształtowania bryły. Obecnie się to zmieniło. Teraz wykonać można praktycznie każda wizję. Poszczególne elementy wykonywane są w zakładzie betoniarskim. Na budowę przyjeżdżają gotowe płyty betonowe, które są na miejscu składane niczym klocki Lego. Oczywiście poszczególne ściany idealnie do siebie pasują. Wykonywane są z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły. Zakład betoniarski wykonuje je pod indywidualne zamówienie klienta, zgodnie z projektem domu. Gotowe elementy mają również otwory na drzwi, okna. Jedynie dach i wykończenie elewacji wykonuje się zgodnie z zasadami tradycyjnego budownictwa. Co ciekawe, prefabrykaty sprzedawane są zazwyczaj już z usługą montażu, co pozwala inwestorowi zaoszczędzić czas, a ponadto zagwarantować pewność, że zajmie się tym profesjonalna firma.
Ile to kosztuje?
Przy założeniu, że dom ma powierzchnię użytkową ok. 100 m2, koszt wybudowania domu z prefabrykatów wyniesie w stanie surowym otwartym ok. 170 tys. złotych. Jeśli mówimy o stanie surowym zamkniętym, koszt ten wyniesie niespełna 200 tys. złotych. W przypadku kompletnego stanu deweloperskiego cena ta wyniesie ok. 280 tys. złotych. Oczywiście w przedstawionych cenach znajdują się różnorodne wydatki na wszelkie udogodnienia, uwzględniono koszty projektu, adaptacji, badań geotechnicznych, prace geodety, przygotowanie map itp. Oczywiście wydatki zależą od ogólnych czynników: z jakich materiałów korzystamy, w jakich cenach udało nam się je zdobyć i materiały jakich producentów kupujemy. Dotyczy to nie tylko budowy, ale również etapu urządzania domu. Zawsze możemy wybrać tańszą bądź droższą alternatywę, co może zmniejszyć albo nawet znacznie zwiększyć koszty.
Gdzie zakupić?
Istnieje wiele firm, które zajmują się sprzedażą prefabrykatów. Jednak najlepiej wybrać taką, która nie tylko je sprzedaje czy montuje, ale również produkuje. Wówczas taka inwestycja będzie nie tylko tańsza, ale otrzymamy usługę kompleksową jak np. w MD Budinvest. Producent udziela 50–letniej gwarancji na konstrukcję domu.