Oszczędzanie na budowie domu nie zawsze jest dobrym pomysłem. Ogromnym błędem może być szukanie oszczędności np. na ekipie wykonawczej. Mimo to – istnieją sposoby na tanią, ale prawidłową budowę domu. Więcej w artykule!
Dobry projekt domu to podstawa
Zanim zaczniemy budować musimy zdecydować się na odpowiedni projekt domu. Najlepiej, żeby był dostosowany do naszych własnych wymagań. Mamy tutaj pole do popisu, oferta jest naprawdę szeroka. Poza gotowymi projektami, do wyboru mamy też te indywidualne – choć wiążą się one z poniesieniem większych kosztów.
Powierzchnia domu a koszt budowy
Jak często radzą architekci, dom o powierzchni 100 m2 będzie wystarczający dla klasycznej rodziny 2+2. Szacuje się, że każdy dodatkowy pokój to koszt przynajmniej 30 tys. zł. Jeżeli nie potrzebujemy posiadać większego domu, albo nie jest koniecznie, by budować dodatkowe pomieszczenie, lepiej takich zmian nie wprowadzać do wybranego projektu.
Dom dla 4 osób powinien posiadać: garaż lub wiatę i wyraźnie oddzieloną strefę dzienną od nocnej. Dodatkowo, komunikacja nie może zdominować pozostałych części domu. Ma być ona jedynie miejscem, które ułatwia przemieszczanie się.
Instalacje wewnętrzne – jak szukać oszczędności?
Koszty instalacji wewnętrznych zależą od rozplanowania układu domu. Jeżeli jest dobrze przemyślany, oszczędzimy na rozbudowie układu rur lub instalacji elektrycznych. Oszczędności będą szczególnie zauważalne wtedy, gdy dojdzie do wyposażania łazienek. Ich usytuowanie względem kuchni może pozwolić na zbudowanie jednego centrum wentylacyjnego.
Liczba kondygnacji a koszty – co musisz wiedzieć?
Im mniej kondygnacji… tym taniej. To stwierdzenie nie budzi raczej zdziwienia. Wszystko zależy jednak od wyboru projektu. Jeżeli dom jest duży, budowa domu parterowego wiązać się będzie z wykonaniem większego, drogiego w budowie dachu.
Wtedy lepiej zadbać o poddasze użytkowe. Musimy jednak uwzględnić w naszym kosztorysie fakt, że wykonanie stropu między kondygnacjami oraz postawienie schodów – to dodatkowe obciążenie dla portfela.
Na czym da się zaoszczędzić podczas budowy domu?
- Prosta konstrukcja budynku znacząco pomoże nam ponieść niższe koszty. Nasz budynek na tym nie straci – pod względem funkcjonalności czy wyglądu, a my zaoszczędzimy.
- Jeżeli zależy nam na niskich kosztach, rezygnacja z piwnicy będzie jedną z najlepszych decyzji. Sytuacja jest inna, gdy posiadamy trudną działkę, np. o nietypowym nachyleniu. Wtedy budowa piwnicy jest nawet zalecana!
- Również kwestia wyboru ogrzewania ma znaczenie. Przede wszystkim wybór pada na kocioł na paliwo stałe lub kotłownię gazową. Uwaga! Mniejsze domy świetnie pasują do instalacji gazowej, ale większe (ponad 120 m2) raczej nie. W takich budynkach lepiej wybrać instalację na paliwo stałe.
- Urozmaicenia dachu nie są koniecznie, a pozwalają zaoszczędzić. Każde załamanie na jego powierzchni to dodatkowy koszt. Dwuspadowy dach okaże się najlepszych rozwiązaniem. Przy budynku 100 m2 to koszt około 25 tys. zł.
- Kosztorys jest bardzo ważny, pomoże nam przewidzieć koszty i zrobić rozeznanie. Warto w niego zainwestować.
System gospodarczy czy zlecony?
Sposób organizacji budowy ma znaczenie. Nie bez powodu większość domów jednorodzinnych w Polsce powstaje systemem gospodarczym. Wynika to z powszechnego przekonania, że jest to najlepszy sposób na optymalizację kosztów.
W praktyce – okazuje się, że wysokość oszczędności jest niższa niż zakładano, a budowa nadmiernie się wydłuża i trzeba jej poświęcić zdecydowanie zbyt wiele czasu.
Czy warto oszczędzać na materiałach budowlanych?
Materiały budowlane to ogromne pole do poszukiwań oszczędności, a jednocześnie niemała pułapka. Od jakości materiałów zależą poszczególne parametry techniczne budynku oraz jego trwałość. Dom powinien być przede wszystkim solidny, wygodny oraz niedrogi w utrzymaniu. Tanie i niesprawdzone materiały mogą pomóc nam tylko w realizacji pierwszego punktu z listy.