Menu Zamknij

Ogrzewanie domu: czy warto wybrać pompę ciepła?

Właściciele domów często decydują się na pompę ciepła, ponieważ są zdania, że dzięki niej uda się znacząco obniżyć opłaty za ogrzewanie. Czy to prawda? Jakie są plusy tego rozwiązania? Odpowiadamy!

źródło: Instalacje fotowoltaiczne

Jak można zmniejszyć koszty ogrzewania domu pompą ciepła?

Koszt pompy ciepła zwraca się w bardzo długim czasie – nawet przez kilkanaście lat. Istnieją jednak sposoby, by opłaty skutecznie zminimalizować. Pompa ciepła, która posiada wymiennik gruntowy, pozwala na ogrzanie pomieszczeń do temperatury ok. 22°C – takiej też temperatury zazwyczaj oczekują właściciele domów. Musimy jednak nauczyć się umiejętnego sterowania regulacją, inaczej przyjdzie nam za to… słono zapłacić.

Jednym ze sposobów, który skutecznie obniża koszty, jest ustawienie różnych temperatur w ciągu dnia. Warto ustawić wyższą temperaturę w nocy (gdy opłaty są najniższe). Ciepło wyprodukowane w nocy zostaje wtedy zakumulowane w buforze a w dzień włącza się jedynie okresowo, aby dogrzewać dom. Można również skorzystać z rozwiązania, jakim jest wyłączenie ogrzewania w godzinach, gdy nie ma nas oraz pozostałych członków rodziny w domu. Inną opcją jest zaprogramowanie pompy tak, by włączała się, gdy temperatura zejdzie poniżej pewnego poziomu.

Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

Koszty zakupu i instalacji pompy ciepła różnią się od jej rodzaju. Najdroższym rozwiązaniem jest gruntowa pompa ciepła, jeżeli koniecznie jest wykonanie odwiertów. Pompa powietrzna jest tańsza, ale należy do mniej efektywnych opcji.

Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje energię znajdującą się w gruncie. Pobieranie energii  następuje w wyniku ogrzewania cieczy, która krąży w kolektorze gruntowym, po to, by następnie dostarczyć wydobyte ciepło do pompy ciepła i budynku. Jest to najbardziej wydajny i trwały rodzaj pompy, chętnie wybierany przez inwestorów. Na jej instalację składają się kolektory (przewody) umieszczane w gruncie oraz samo urządzenie. Realizacja dolnego źródła ciepła to koszt w wysokości ok. 15 tys. zł. Do tego zakup dobrej pompy ciepła i montaż systemu to koszt rzędu 30 tys. zł. Dodatkowe koszty mogą tworzyć formalności, których załatwienie może okazać się niezbędną częścią całego procesu.

źródło: Olx

Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje do produkcji ciepła energię z powietrza. Nie należy jednak do urządzeń tak wydajnych jak gruntowa pompa ciepła. W przypadku większych mrozów konieczne może okazać się dogrzewanie domu grzałką elektryczną. Urządzenie centralne (pompa ciepła) to koszt od 15 do nawet 35 tys. zł, w zależności od funkcji i jakości. Jedną z zalet tej opcji jest brak kosztów odwiertów (ze względu na brak potrzeby ich wykonywania).

Czy pompa ciepła wystarczy? Czy nie będą potrzebne inne urządzenia do ogrzewania domu?

Odpowiadając na pytanie: tak, pompa ciepła wystarczy, żeby ogrzać dom, lecz nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Korzystanie tylko z pompy może okazać się nieopłacalne w przypadku większych mrozów. Jej praca może być wspomagana, np. przez rekuperację, kominek lub kocioł gazowy. Najbardziej opłacalne natomiast jest połączenie instalacji z systemem fotowoltaicznym.

Czy warto zainstalować pompę ciepła? Jakie są zalety tego rozwiązania?

Warto zauważyć, że w większości przypadków, koszt instalacji zwraca się po 15 latach (w niektórych przypadkach nawet po 10). Do niewątpliwych zalet tej opcji należy: ekologiczność, łatwy montaż, bezpieczeństwo, brak potrzeby wydzielania osobnego pomieszczenia (jak w przypadku np. kotła), a dobrze dobrana pompa jest bezobsługowa – co na pewno ucieszy wielu przyszłych inwestorów.

Jedną z ważnych zalet jest również fakt, że można skorzystać z programów dofinansowujących nasz zakup. Pompy ciepła uważa się za przyszłościowe rozwiązanie, co sprawia, że mogą nam towarzyszyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *