Menu Zamknij

Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna – czy to połączenie się opłaca?

Zastanawiasz się, czy warto montować zarówno pompę ciepła, jak i instalację fotowoltaiczną? Czy takie połączenie się opłaca? Jeśli tak, to dlaczego warto wykorzystać razem oba rozwiązania? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

  1. Fotowoltaika i pompy ciepła – dlaczego warto?
  2. Ile energii  elektrycznej potrzebują pompy ciepła?

Panele fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność. Podobnie pompy ciepła – coraz więcej zainteresowanych, stawiając swoje domy, decyduje się na takie rozwiązanie, jeśli chodzi o ogrzewanie nieruchomości oraz wody użytkowej. A gdyby tak połączyć obie technologie? Czy będzie to opłacalne? Jeśli szukasz informacji na ten temat, znajdziesz je w poniższym wpisie. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z tematem.

Fotowoltaika i pompy ciepła – dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy warto połączyć fotowoltaikę z pompami ciepła? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak! Przede wszystkim dlatego, że zarówno panele fotowoltaiczne, jak i pompy ciepła są bezpieczne dla otaczającego nas środowiska. Panele wytwarzają ekologiczny prąd, a pompy ciepła wykorzystują do pracy tę energię, która pochodzi z wody, ziemi lub powietrza. Sama pompa pozwoli zwiększyć konsumpcję energii z fotowoltaiki, gdyż ostatecznie nadwyżki, które byłyby magazynowane w sieci, wykorzystasz w 100%.

Do zalet połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła zalicza się nie tylko ekologiczność, ale i mniejsze rachunki za prąd czy ogrzewanie. Ponadto rachunki te staną się po pewnym czasie bardziej przewidywalne i to nie na miesiąc, czy dwa do przodu, a nawet na kilka lat – w przeciwieństwie do gazu, węgla czy innego rodzaju opału, którego cena często się zmienia.

Jeśli zależy Ci na montażu zarówno fotowoltaiki i pompy ciepła i chciałbyś nawiązać współpracę z jedną firmą, której zlecisz oba działania, koniecznie sprawdź ofertę TS Energy, która już na początku przeprowadzi bezpłatną wycenę, a następnie – po podjęciu ostatecznej decyzji – zamontuje interesujące Cię rozwiązania, wykorzystując do tego najnowsze technologie. Poza doradztwem, projektem instalacji i montażem możesz liczyć także na późniejsze wsparcie serwisowe. Dlatego nie zwlekaj i już teraz zapoznaj się z ofertą i umów się na spotkanie z doradcą!

Ile energii elektrycznej potrzebują pompy ciepła?

Ile energii elektrycznej potrzebuje pompa ciepła? Ostateczna wartość uzależniona jest od wielu czynników. Z reguły przy nowo wybudowanym i wolnostojącym domu o powierzchni około 100 m2, współczynnik zapotrzebowania na ciepło wynosi mniej więcej 100 kWh na m2 na rok. A zatem do ogrzania takiego budynku będziesz potrzebować 10 000 kWh na rok energii cieplnej. Należy do tego dodać oczywiście przygotowanie c.w.u. – czyli ciepłej wody użytkowej. Jeśli w danym domu mieszkają cztery osoby, do ogrzania wody do temperatury około 42 stopni potrzebne będzie 2000 kWh/rok energii cieplnej. A zatem całkowite zapotrzebowanie nieruchomości na elektryczną energię powinno wynosić 12 000 kWh na rok.

Standardowa instalacja fotowoltaiczna, której moc wynosi 1 kWp, z reguły dostarcza podczas jednego roku około 1000 kWh energii. Jeśli natomiast chodzi o zaspokajanie potrzeb związanych z ogrzewaniem oraz ciepłą wodą, teoretycznie wystarczyłoby rozwiązanie o mocy 2,4 kWp. Warto jednak pamiętać, że zimą to zapotrzebowanie z reguły jest większe. Wtedy też mamy do czynienia z niższym natężeniem słonecznego promieniowania, a co za tym idzie, z równie mniejszą produkcją energii z fotowoltaiki. Nadwyżki w miesiącach letnich trafiają do sieci. Możemy wykorzystać je ponownie zimą, ale tylko w 70 lub 80%. Jak zatem ustrzec się przed ewentualną stratą?

Najlepszą opcją jest oczywiście zamontowanie pompy ciepła, która służy nie tylko do ogrzewania domu, ale i podgrzewania wody użytkowej. A zatem, dzięki temu możesz magazynować wytworzoną energię elektryczną w postaci innej energii – a mianowicie energii cieplnej. Dzięki instalacji fotowoltaicznej można dużo zyskać, ale kluczowe znaczenie ma to, aby ją prawidłowo dobrać. Dzięki temu będzie można wykorzystać odnawialne źródła energii i tym samym zacząć oszczędzać.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *