System grzewczy jest niezbędny w każdym budynku. Coraz więcej osób odchodzi jednak od ogrzewania domu kotłem gazowym lub na paliwo stałe. W zamian wybierają one odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła powietrze woda. Czy wiesz, że taki system może działać również jak klimatyzacja? Uzyskanie niższej temperatury powietrza wewnątrz budynku to w ostatnich latach potrzeba wielu inwestorów. Sprawdź, jak ją uzyskać za pomocą pompy ciepła https://flexipowergroup.pl/pompy-ciepla-4/.
Chłodzenie pompą ciepła – jak to działa
Powszechnie wiadomo, że powietrzna lub gruntowa pompa ciepła może służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej lub zasilania ogrzewania podłogowego. Można ją jednak wykorzystywać także do chłodzenia pomieszczeń. Skąd bierze się chłód w instalacji grzewczej? Płyn, który przepływa przez wymiennik ciepła, charakterystyczny dla pomp gruntowych, ma stosunkowo niską temperaturę (w granicach 10°C). Pompa obiegowa, wymuszając krążenie cieczy, przyczynia się do tego, że w instalacji zaczyna płynąć zimna woda, a nie ciepła, która służy do ogrzania pomieszczeń zimą.
Pompa ciepła – chłodzenie aktywne
Chłodzenie aktywne sprawia, że czynnik chłodniczy płynie w odwrotny sposób niż w przypadku obiegu grzewczego. Odwrócony transport ciepła w budynku powoduje, że powietrzna pompa ciepła działa jak klimatyzator. Wymiennik ciepła pełni funkcję parownika, a parownik staje się skraplaczem. Do pracy pompy ciepła w trybie aktywnego chłodzenia potrzebna jest sprężarka, która zasili w czynnik cały układ chłodniczy.
Pompa ciepła – chłodzenie pasywne
Aby pompa ciepła gruntowa działała jako klimatyzator, musi zostać wyposażona w wymiennik płytowy, pompę obiegową i zawór trójdrogowy. Tryb chłodzenia pasywnego opiera się na tym, że temperatura zewnętrzna gruntu lub wody gruntowej jest niższa od temperatury panującej w budynku. Pompa gruntowa będzie chłodzić tak wydajnie jak duże jest dolne źródło ciepła. Zależy to też od jego temperatury i czasu wykorzystywania.
Czy wydajność pompy ciepła z funkcją chłodzenia jest taka sama jak klimatyzatora
Jeśli planujesz zainwestowanie w powietrzną pompę ciepła, która będzie również pełnić funkcję chłodzenia, weź pod uwagę, że jej działanie nie jest identyczne z klimatyzacją. Ponadto sam zakup pompy ciepła monoblok lub split wymaga poniesienia wysokich kosztów. Trzeba również uwzględnić cenę poboru energii elektrycznej.
Przy tym warto pamiętać, że taki wydatek z pewnością się zwróci i w przyszłości pozwoli zaoszczędzić. Pompa ciepła pokrywa zapotrzebowanie na energię cieplną budynku a przy tym jej działanie jest ekologiczne. Można ją także wykorzystywać jako drugie źródło ciepła.
Różne tryby pracy pompy ciepła pozwalają wykorzystywać ją w zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia. Czym różni się od klimatyzatora? Najbardziej widoczną różnicą jest sposób oddawania chłodu do pomieszczeń. Klimatyzator działa jako bezpośredni nadmuch powietrza, a pompa ciepła monoblok potrzebuje czynnika pośredniego, którym jest woda krążąca w instalacji. Trzeba też wziąć pod uwagę, że ogrzewanie podłogowe, które ma pełnić funkcję chłodzącą, nie uzyska temperatury niższej niż 20°C. Zaletą pomp ciepła jest natomiast to, że nie wymagają one wyprowadzenia kanałów powietrznych.
Najlepsze efekty podczas chłodzenia pompą ciepła jednosegmentową można uzyskać, wykorzystując pompę gruntową.
Chłodzenie pompą ciepła jako energooszczędne rozwiązanie
Różne rodzaje pomp ciepła pozwalają na dobranie ich do indywidualnych potrzeb. Ich ogromną zaletą jest to, że mogą działać w dwóch trybach, zarówno jako instalacja grzewcza, jak i chłodnicza.
Pompy typu split lub monoblok to przede wszystkim możliwość ograniczenia wydatków na ogrzewanie i chłodzenie, a także korzystanie z ekologicznych rozwiązań. Kolejną zaletą są znacznie niższe straty ciepła niż w przypadku standardowych instalacji grzewczych wykorzystujących paliwa stałe lub zasilane energią elektryczną.
Możliwość zapewnianie sobie przyjemnego chłodu w upalne dni jest kolejnym powodem, który przemawia za zakupem pompy ciepła monoblok lub split — w zależności od potrzeb. Szukasz takich urządzeń? Przejrzyj ofertę FlexiPower Group. Masz gwarancję najwyższej jakości, szerokiego wyboru urządzeń różnego typu, a także profesjonalnego doradztwa na każdym etapie inwestycji.