Menu Zamknij

Jak zmienią się ceny fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne cieszą się bardzo dużym uznaniem wśród klientów prywatnych i przedsiębiorców. Pozwalają nam korzystać z odnawialnych źródeł energii, co w dzisiejszym świecie jest bardzo ważne. Dbanie o środowisko to aspekt, jaki powinien interesować każdego człowieka. Podczas wyboru instalacji fotowoltaicznej, postawmy na zaufaną i sprawdzoną firmę. Specjaliści bardzo dobrze wiedzą, jak spełnić nasze oczekiwania. Faktem jest, że ceny fotowoltaiki ulegają zmianom. Jak zmienią się koszty zakupu takiej instalacji? O czym warto wiedzieć? Jakie kwestie są najważniejsze? Gdzie znajdziemy ciekawą ofertę?

Ceny fotowoltaiki

Okazuje się, że ceny fotowoltaiki z roku na rok są zmienne. Ostatnio przedstawiono system rozliczania energii net-billing, który opiera się na jej wartości w momencie wytworzenia. Od 1 kwietnia 2002 roku wszelkie nadwyżki energii, które zostały odesłane do sieci energetycznej są wyceniane zgodnie z daną stawką. Przez pierwsze dwa lata jest to średnia miesięczna cena energii z Rynku Dnia Następnego. Co ciekawe, od roku 2024 system elektroenergetyczny ma korzystać ze stawek godzinowych do wyceny. Tak wyliczona wartość energii będzie zapisywana na specjalnym koncie, jakie jest prowadzone przez sprzedawcę. W net-billingu wartość dodanej energii nie jest objęta podatkiem PIT, ani też VAT. Zmiany kosztów trudno jest przewidzieć. Aktualnie eksperci wskazują, że mamy do czynienia z systematycznym wzrostem cen energii w górę. Czy jesteśmy w stanie oszacować koszt, jaki wyniesie instalacja i montaż paneli fotowoltaicznych? Są dostępne specjalne narzędzia, które potrafią to wyliczyć, np. kalkulator fotowoltaiczny, który znajdziemy na stronie: https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/

Od czego zależy cena fotowoltaiki?

Okazuje się, że ceny fotowoltaiki zależą przede wszystkim od komponentów i rozmiaru instalacji. Ostateczny koszt wiąże się także z miejscem montażu. Odbywa się on na dachu lub gruncie. Suma, jaką zapłacimy za panele słoneczne, to także cena montażu fotowoltaiki i obsługi klienta. Przed zakupem instalacji warto dokładnie sprawdzić wszelkie koszty i możliwości dofinansowania.

Najważniejsze jest to, że koszt montażu instalacji jest zależny od:

  • miejsca montażu,
  • mocy instalacji,
  • wykorzystanych komponentów.

Taki koszt może być dosyć wysoki dla odbiorcy, jednak fotowoltaika wygeneruje długofalowe oszczędności, które sięgają ponad 30 lat. Poza początkową ceną, warto wziąć pod uwagę czas zwrotu inwestycji. Aktualnie przy dofinansowaniu z programu Mój Prąd i ulgi termomodernizacyjnej, czas zwrotu to około 6 lat. Ceny prądu cały czas rosną, dlatego ten czas ulega skróceniu. Pamiętajmy o tym, aby podczas zakupu fotowoltaiki nie brać pod uwagę jedynie ceny. Panele mają za zadanie działać przez długie lata. Zazwyczaj wybieramy firmę instalatorską, która ma doświadczenie i umiejętności. Kolejna kwestia to jakość komponentów, co przekłada się na efektywność i żywotność całej instalacji.

Od czego zależy cena fotowoltaiki?

Czy warto?

Rosnąca inflacja sprawia, że wszystko jest znacznie droższe. Na szczęście możemy liczyć na różne dofinansowania, co pozwala na zakup odnawialnych źródeł energii. Nie bez znaczenia jest fakt, że ostateczny koszt jest zależny od wielu czynników. Warto jednak pamiętać, że mimo, iż początkowa inwestycja nie jest niska, to jednak będzie przynosić długofalowe korzyści, dzięki którym jej koszt się zwróci. Znaczenie ma moc instalacji, komponenty i miejsce montażu. Pomocnym narzędziem podczas obliczania wydatku jest kalkulator fotowoltaiczny. Dzięki temu możemy sprawnie oszacować to, ile wydamy na panele słoneczne.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *