Menu Zamknij

Materiały budowlane przez internet – czy się opłaca?

Zakupy przez internet to już codzienność. Stały się szeroko dostępne i łatwe, a zamówić możemy niemal wszystko. Coraz większą popularnością cieszą się zaś internetowe zakupy… materiałów budowlanych. Jakie materiały warto kupować i kiedy się to opłaca?

Rachunek ekonomiczny to podstawa każdej inwestycji. Zakup materiałów przez internet musi być więc nie tylko wygodny, ale i opłacalny. Podstawową przewagą tego typu zakupów jest to, że w szybki sposób możemy przejrzeć oferty wielu składów budowlanych. Tradycyjny objazd okolicznych hurtowni może zająć zaś nawet kilka dni, z czego dużą część czasu i tak zmarnujemy na wizyty w składach, w których nie będzie interesujących nas materiałów. Dodatkową zaletą zakupów internetowych jest możliwość szybkiego sprawdzenia opinii na temat materiału. Kupując coś w markecie budowlanym, składzie lub w hurtowni, jesteśmy zdani na porady sprzedawcy. Nie są one często, rzecz jasna, zgodne z naszymi interesami.

Co warto kupić w internecie?

Przede wszystkim wszystkie materiały lekkie, które z łatwością dostarczy nam kurier, np. przewody, kable, wełny, materiały z PCV itd. Celujmy w te produkty, które są znane i sprawdzone. Warto w tym celu poradzić się kierownika budowy lub kogoś innego, kto posiada doświadczenie. W internecie z łatwością znajdziemy także elementy wykończenia o interesującym nas wzorze i nie jesteśmy zdani jedynie na asortyment pobliskich sklepów. W takim przypadku możemy zamówić interesujące nas rzeczy nawet z drugiego końca Polski i w dalszym ciągu będzie to dla nas opłacalne. Internet wygrywa także w kolejnej kategorii – narzędzia. Ceny narzędzi w sklepach internetowych są dużo niższe niż w sklepach stacjonarnych, za to wybór – znacznie większy.

|Skrzynka z narzędziami

Nieco inaczej wygląda sprawa z ciężkimi materiałami budowlanymi, np. z cegłami, bloczkami, płytami G-K itd. W tym przypadku odległość zyskuje dużo większe znaczenie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy ich zamawiać przez internet. Wszystko ogranicza się jedynie do odległości, na której jest to jeszcze opłacalne. Warto pamiętać, że szukając materiałów w internecie możemy natknąć się na wyprzedaże i promocje, co pozwoli nam zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Jeśli jednak mamy w pobliżu tradycyjny skład budowlany, najpewniej lepiej będzie skorzystać z jego usług. Cena materiału może być wyższa, ale za to zawarty będzie w niej transport. Możemy także w każdej chwili ją negocjować, zwłaszcza biorąc większe ilości rzeczy, a dodatkowo zwrócimy niewykorzystany materiał.

Materiały budowlane

Na co uważać kupując materiały przez internet?

Przede wszystkim na wszelkie kruczki. Opisy mogą być bardzo mylące i łatwo przegapić oznaczenie, że towar jest wybrakowany, uszkodzony lub o obniżonych parametrach. Trudno także ocenić jego jakość, bowiem nie jesteśmy w stanie go obejrzeć ani dotknąć. Nie warto ufać nieznanym firmom, które oferują wyjątkowo tani produkt. Za niską ceną najczęściej stoi niska jakość. Budowa domu to inwestycja na lata, więc nie ryzykuj. Pewną dozą ryzyka objęty jest także zakup materiałów i przedmiotów o ściśle konkretnej barwie. Dlaczego? Wiele zależy tu od oświetlenia zdjęcia, a także ustawień monitora. Odcień może się różnić diametralnie od tego rzeczywistego.

Co zrobić, gdy zakupiony w internecie materiał odbiega od naszych oczekiwań? Całe szczęście jest rozwiązanie. Mamy zagwarantowany prawnie okres 10-ciu dni, w którym możemy zwrócić towar bez podania przyczyny. Wystarczy odesłać przesyłkę i oczekiwać na zwrot pieniędzy. Wiele sklepów internetowych, dbając o klienta, dobrowolnie przedłuża tę klauzulę nawet kilkukrotnie.

Zakupy internetowe to niewątpliwie nasza przyszłość. Czy przyjmą się na gruncie materiałów budowlanych? Nie wiadomo. Wiele zależy od działań tradycyjnych sklepów, składów i marketów stacjonarnych. Jedno jest pewne – dodatkowa konkurencja musi skutkować korzyścią dla inwestora.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *