Menu Zamknij

Jak oszczędzać na budowie?

Budowa domu, niezależnie od jego wielkości, zawsze jest kosztownym przedsięwzięciem. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że w miarę możliwości staramy się zredukować wydatki, próbując wydać nieco mniej na niektóre prace lub materiały. Czy na wszystkim jednak warto oszczędzać? Czasem okazuje się, że chcąc nieco zmniejszyć koszty, popełniamy błędy, których naprawianie kosztuje nas potem jeszcze więcej, niż zakładał początkowy plan. Sprawdź więc, na czym można zaoszczędzić podczas budowy, a w co naprawdę warto jest zainwestować.

Projekt – oszczędzanie u podstaw

Niższych kosztów warto jest szukać już w początkowej fazie budowy. Można nieco zaoszczędzić już na samym projekcie – na przykład, zamiast robić go na zamówienie, możemy skorzystać z gotowych propozycji dostępnych w ofercie architektów. O ile nie mamy bardzo specyficznych wymagań, rozwiązanie to sprawdzi się równie dobrze, co tworzenie projektu indywidualnego i będzie przy tym znacznie tańsze. Na tym etapie warto też dokładnie przemyśleć rozmieszczenie i liczbę pomieszczeń. Czy aby na pewno potrzebujemy piwnicy oraz balkonu? Jeśli nie są niezbędne, być może warto z nich zrezygnować – zbudowanie prostej bryły będzie kosztowało o wiele mniej. Gdy jednak zdecydujemy się na podpiwniczenie, powinniśmy zasięgnąć porady geodety, który określi poziom wód gruntowych i stwierdzi, czy projekt ma szansę powodzenia. Nie decydujmy się na piwnicę w przypadku, gdy dom ma stanąć na terenie podmokłym – grozi to wielokrotnym zalewaniem kondygnacji, a remonty będą uciążliwe i kosztowne.

 

Projektowanie domu

Okna, ściany i dach – rozsądna redukcja kosztów

Okna i dach to bardzo istotne elementy – to one w dużej mierze zapewniają izolację i ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a także wpływają na to, jak wiele będziemy musieli wydać na późniejsze ocieplanie budynku. Nie warto więc oszczędzać na materiałach, które powinny być możliwie najwyższej jakości – można jednak nieco zredukować koszty poprzez wybranie mniej skomplikowanych form. Najtaniej będzie, gdy wybierzemy prostą, dwuspadową konstrukcję dachu – jest ona bardzo efektowna, a wszystkie dodatkowe załamania generują dodatkowe koszty. Jeśli chodzi o okna, lepiej będzie, jeśli wybierzemy proste modele, ale dobrej jakości – pozwolą one znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Absolutnie nie wolno oszczędzać na konstrukcji nośnej budynku – to przede wszystkim od niej zależy jego stabilność i trwałość.

Projekt domu Koncept-23
Źródło: Tooba.pl

Na czym nie warto oszczędzać?

Z pewnością nie należy wybierać niższej ceny kosztem jakości materiałów. To właśnie od nich w dużej mierze zależy trwałość domu oraz bezpieczeństwo i komfort jego użytkowania. Warto natomiast decydować się na rozwiązania nieco bardziej ekonomiczne i podczas zakupów nie kierować się ceną albo marką, lecz porównywać rzeczywiste parametry sprzętu. Oszczędności nie warto też szukać podczas wyboru ekipy budowlanej – tani fachowiec może i będzie kosztował niewiele, ale naprawienie jego błędów może okazać się naprawdę sporym wydatkiem. Pamiętaj, aby każdą firmę budowlaną dokładnie sprawdzić pod względem jej rzetelności i umiejętności, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto i zatrudnić prawdziwych specjalistów. Szukania rozsądnych oszczędności powinniśmy również oczekiwać od kierownika budowy, którego zadaniem jest sugerowanie ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *